Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo osób odwiedziło Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie w niedzielę 4 lipca. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Dość duże zainteresowanie wzbudza ścieżka edukacyjno- przyrodnicza imienia profesora Jana Szyszki
Dość duże zainteresowanie wzbudza ścieżka edukacyjno- przyrodnicza imienia profesora Jana Szyszki Kazimierz Cuch
Do sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie wróciły tłumy, w tym zorganizowane grupy pielgrzymów. Najwięcej pielgrzymów i zwiedzających jest w soboty i niedziele. Wzbudza zainteresowanie nowa ścieżka edukacyjno-przyrodnicza imienia profesora Jana Szyszki.

Mnóstwo osób odwiedziło Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie

Ścieżka jest oparta o istniejące w sanktuarium Mini ZOO, uzupełniona o elementy edukacyjne w temacie przyrody, szczególnie w zakresie fauny. Stan zwierząt w Mini ZOO nieco się zmniejszył, ale przybyły nowe elementy, nowe tablice, informujące o zwierzętach i nadal warto to oglądać. Mini ZOO bardzo lubią dzieci. Ścieżkę stworzono przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Na kilku niedzielnych mszach świętych kościół sanktuarium jest pełen modlących się. Część z nich słucha mszy świętej na dworze, wokół kościoła. Wraz z księżmi z sanktuarium, msze święte koncelebrują księża opiekunowie grup pielgrzymkowych. Na terenie sanktuarium i wokół niego aktywnie działa kilka lokali z lodami, kawą, herbatą i rybami. Są odpustowe stragany. Można zjeść pełny obiad dwudaniowy. Można zamówić nocleg w Domu Pielgrzyma.

Część starszych pielgrzymów odwiedza grób i kaplicę księdza infułata Czesława Wali, twórcy i wieloletniego kustosza Sanktuarium Bolesnej królowej Polski w Kałkowie.

Na atmosferę w sanktuarium mają wpływ Ukraińcy, których około 50 stale mieszka w jednym z dwóch Domów Pielgrzyma, odnowionych w ubiegłym roku za unijne pieniądze. W alejkach na terenie sanktuarium słychać ukraiński język. Nie wzbudza sensacji.
Jak zawsze atrakcyjne jest wejście na szczyt 40 metrowej Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego. Nieco mniejsze zainteresowanie wzbudzają poszczególne groty golgoty, pokazujące martyrologię Polaków, w tym groty dobudowanej ostatnio Golgoty Wschodu.

Zobacz zdjęcia z niedzieli w Sanktuarium Bolesnej królowej Polski w Kałkowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie