sportowy24
  Mobilna Akademia Młodych Orłów zawitała w grudniu do...

  Mobilna Akademia Młodych Orłów zawitała w grudniu do Jędrzejowa

  Damian Wiśniewski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Mobilna Akademia Młodych Orłów zawitała w grudniu do Jędrzejowa
  1/28
  przejdź do galerii

  ©Damian Wiśniewski

  20. grudnia w czwartek odbyły się kolejne zajęcia w ramach kampanii Mobilna Akademia Młodych Orłów. Tym razem dwóch trenerów pracujących w województwie świętokrzyskim wybrało się do Jędrzejowa.


  Mobilne AMO jeździ od kwietnia ubiegłego roku. W każdym województwie odwiedzane są wszystkie powiaty, w których przeprowadzane są specjalne spotkania. Dwaj trenerzy, w przypadku Świętokrzyskiego są to Seweryn Sosień oraz Paweł Rybiński, szkolą młodych adeptów piłki nożnej, ale nie tylko ich. W specjalnych zajęciach biorą również udział nauczyciele wychowania fizycznego i trenerzy.

  Szkolenie zawsze składa się z trzech części. Najpierw przeprowadzany jest wykład dla tych, którzy mają za zadanie szkolić młodych zawodników na co dzień, następnie odbywa się pokazowy trening i na koniec gra selekcyjna dla młodych zawodników.

  W szkoleniach udział biorą chłopcy z kategorii „Orlik”, a więc urodzeni w latach 2008/2009. Inną grupą, która jest poddawana takim testom, jest grupa „Młodzik”, do której kwalifikują się z kolei zawodnicy z lat 2006/2007. Odbywają się także zajęcia, w których biorą udział dziewczynki.

  Głównym celem jest wyselekcjonowanie największych talentów spośród wszystkich sprawdzanych młodych graczy. Najlepsi zawodnicy będą obserwowani przez trenerów podczas kolejnych szkoleń Mobilnej AMO w tym samym powiecie, a następnie część z nich będzie mogła pojechać na obóz treningowy Akademii Młodych Orłów który odbywa się latem oraz zimą.

  Ogromne korzyści z tych szkoleń nie dotyczą jednak tylko przyszłych piłkarzy. Dla trenerów uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne i jest podnoszeniem kwalifikacji, za branie udziału w szkoleniach przyzwane są godziny niezbędne do przedłużenia licencji trenerskich Grassroots C i D, UEFA C, PZPN B i A. Od listopada szkolenia Mobilnej AMO objęte są certyfikacją. Jeśli dany trener chce otrzymać licencję musi mieć na koncie odpowiednią liczbę godzin poświęconych AMO, a wszystkie te godziny są zbierane, liczone i weryfikowane. Wystarczy zarejestrować się na platformie PZPN24, aby być branym pod uwagę i móc się starać o przedłużenie swoich licencji.

  - Szkolenie jest otwarte dla nauczycieli wychowania fizycznego, dla trenerów, dla animatorów, ale również dla rodziców, którzy często przywożą swoje dzieci na zajęcia i chcą się czegoś dowiedzieć, czego nikt im nie odmawia – powiedział Paweł Rybiński.

  Zajęcia odbywające się w drugiej połowie grudnia jako temat przewodni miały ustalone „indywidualizację”. Rodzice więc mogli się dowiedzieć, jak pracować z dzieckiem poza zajęciami szkolnymi czy treningami w klubach i akademiach, po to, aby dziecko stawało się lepszym zawodnikiem.

  W każdym powiecie realizowany jest jeden temat. Jeśli zostanie w pełni zrealizowany w całym województwie, wtedy rozpoczyna się nowe zagadnienie. To, które było omawiane w Jędrzejowie było już piątym z kolei, więc każdy powiat został odwiedzony pięciokrotnie. Od początku kwietnia tego roku w Świętokrzyskiem odbyło się prawie 80 szkoleń. Projekt docelowo jest długofalowy i nieograniczony czasowo.

  Szkolenie odbywające się w Jędrzejowie skupiało się na indywidualizacji, a więc również percepcji. Młodzi zawodnicy uczyli się dokładnego zagrania piłki wewnętrzną częścią stopy, a także szukania linii podań na boisku, tak aby zagraniem do partnera stworzyć sobie przewagę i szukać dobrych okazji podbramkowych.

  Trenerzy starają się mówić do piłkarzy takim językiem, aby ci ich dobrze zrozumieli. Na słowo „percepcja” nie wszyscy od razu reagują z pełnym zrozumieniem, ale jeśli wyjaśni im się, na czym to polega w praktyce, to jest to łatwiej przyswajalne. Wyjaśnia się dzieciom czym jest percepcja w zakresach techniki, taktyki, motoryki. Szkoleniowcy starają się o to, by podczas treningu nie wyjaśniać wątpliwości wprost na zasadzie „Jasiu, tu się pomyliłeś, to powinieneś zrobić w taki sposób”. Chłopcy powinni sami dochodzić do tego, co w danym elemencie treningu zrobili źle, a potem to powiedzieć i poprawić. Jeśli sami dojdą do tego, jak powinno się wykonać dane zadanie, to łatwiej zapamiętają co zrobić, aby nie popełnić błędu. Nie można podawać im na tacy gotowych rozwiązań.

  Trening ma się skupiać na tym, żeby realizować elementy taktyki indywidualnej zawodnika. Ma być on intensywny, tak żeby to przyniosło efekty podczas meczu i turniejów, a do tego kreatywny, żeby nie polegał tylko na realizacji zadań w formie ścisłej np. w postaci podań z punktu A do punktu B, ale zawierał konieczność podejmowania decyzji przez samego zawodnika. Z obserwacji treningowych można stwierdzić, że ta metoda pracy z młodymi zawodnikami jest przez nich dobrze odbierana. Chłopcy angażowali się w każdy element treningu i odpowiadali na pytania trenerów.

  Każdy temat jest filarem szkolenia. Intensywność, kreatywność, indywidualizacja, szczegółowość, edukacja i mentalność. Wszystkie są bardzo ważne, a każdy powiat ma okazję dokładnie je poznać. Kiedy Mobilna AMO ponownie odwiedzi powiat jędrzejowski, tematem szkolenia będzie mentalność.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce