Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilna gra o Rytwianach już dostępna. Pierwsi gracze ruszyli w teren (ZDJĘCIA)

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
W premierze gry o Rytwianach wzięło udział około 50 graczy
W premierze gry o Rytwianach wzięło udział około 50 graczy GBP Rytwiany
Sobota 8 sierpnia była szczególna dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Rytwianach. To właśnie tego dnia odbyła się premiera mobilnych gier opowiadających o historii Rytwian. Aplikacja przypadła do gustu zarówno dorosłym, jak i najmłodszym.

Mieszkańcy Rytwian i nie tylko mieli okazję po raz pierwszy zagrać w gry mobilne „Psotny skrzat „i „Mężczyzna ze świecą.” Wydarzenie zgromadziło przed budynkiem biblioteki około 50 uczestników i uczestniczek, z których najmłodsza miała 2,5 roku. Graczy na starcie powitała dyrektor biblioteki Dorota Gwizdowska, a instrukcji technicznej udzielił Arkadiusz Łapka- pracownik firmy Good Games odpowiedzialnej za przygotowanie gry.

Gdy wybiła godzina 16:00 gracze zeskanowali kody QR i ruszyli w trasę. Gry prowadziły przez ciekawe, a niekiedy zaskakujące miejsca Rytwian, skłaniając grających do wykazania się kreatywnością , umiejętnością współpracy w zespole, a także spostrzegawczością. Pomimo upału i skwaru, który zafundowała pogoda, żaden z uczestników nie poddał się i wszyscy dotarli do mety. Gra dla dzieci trwała około 60 minut, a wersja dla starszych nieco ponad 2 godziny. W sumie powstało 12 rywalizujących ze sobą zespołów. Zadania, z którymi przyszło zmagać się uczestnikom związane były z legendami i historią Rytwian. Komisja konkursowa nagrodziła pięć najlepszych osób z największą ilością punktów. Po tak wyczerpujących zmaganiach w ciepły, letni dzień, osłodą i ochłodą dla wszystkich uczestników zabawy były sorbety i lody.

- Muszę przyznać, że gry cieszyły się naprawdę sporym zainteresowaniem, co było dla nas miłym zaskoczeniem. W rolę graczy wcielili się nie tylko mieszkańcy gminy ale również goście przebywający obecnie w hotelu w Rytwianach oraz bibliotekarze z województwa małopolskiego - powiedziała nam dyrektor biblioteki w Rytwianach Dorota Gwizdowska.

Przez pierwsze 3 dni gry były dostępne wyłącznie w wersji mobilnej, ale już od wtorku 11 sierpnia gracze mają możliwość zagrania w tak zwaną wersję "flow" siedząc na kanapie. Dzięki temu zagramy razem nawet wtedy gdy będzie padało lub wystąpią inne przeszkody w poruszaniu się. Niezależnie od wyboru sposobu rozgrywki, aby zagrać należy najpierw pobrać na smartfona aplikację Action Track, dostępną w Sklepie Google na telefonach z systemem android oraz w App Store na urządzeniach z oprogramowaniem iOS, a następnie zeskanować kod QR dostępny na stronie biblioteki w Rytwianach lub w jej głównej siedzibie. Później można już całkowicie poświęcić się rozrywce i poznawać ciekawą historię Rytwian. - Kody są ogólnodostępne i nie wymagają hasła dlatego zagrać może dosłownie każdy - dodaje Dorota Gwizdowska.

"Psotny Skrzat" czyli łatwiejsza wersja gry skierowana jest do dzieci. - Jest to krótki, około 3-kilometrowy spacer po najciekawszych zakątkach Rytwian podczas, którego trzeba wykonać specjalne zadania, za które przyznawane są punkty - tłumaczy dyrektor Biblioteki. Gra "Mężczyzna ze święcą" przeznaczona jest natomiast głównie dla pełnoletnich uczestników. - Trasa jest dłuższa, a pytania i zadania znacznie trudniejsze - słyszymy od twórców gry.

Podsumowując, gry w całości opierają się na historii wsi. Podczas rozgrywki możemy dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Rytwianach. Poznamy również pierwszych właścicieli miejscowości i dowiemy się, w jaki sposób Rytwiany wpadły w ich posiadanie. Ponadto dowiemy się różnych ciekawostek o budynkach znajdujących się na terenie gminy, takich jak: Gorzelnia, czy Cukiernia. Finał gry odbywa się na ruinach zamku, gdzie światło dzienne ujrzą tajemnice tego niesamowitego miejsca.

Gry „Psotny skrzat” i „Mężczyzna ze świecą” są częścią projektu „Escape Room”, dofinansowanego w całości z programu „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysł na nowe gry powstał w kwietniu, gdy biblioteka była zamknięta dla czytelników. Biblioteka w Rytwianach otrzymała na ten cel 23 tysiące złotych. Program "Kultura w sieci" powstały z myślą o przekonaniu dzieci i młodzieży, że smartfon może być narzędziem wykorzystanym do nauki przez zabawę, a poznanie historii miejsca zamieszkania ciekawą przygodą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie