Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilne laboratorium na cały dzień stanęło pod Szkołą Podstawową w Podchojnach

Dorota Pietrus
Szkoła Podstawowa z miejscowości Podchojny w gminie Jędrzejów, która w ubiegłym roku otrzymała tytuł Naukowej Szkoły Roku w ogólnopolskim konkursie pod tytułem „Naukowej Szkoły Ignacego”, w piątek, 6 kwietnia odebrała wyjątkową nagrodę.

Już od godziny 9 na zarówno na placu przed szkołą, jak i w jej murach słychać było gwar. Do Szkoły Podstawowej w Podchojnach zjechali się uczniowie głównie z klas 4-6 z 13 szkół podstawowych z terenu całego powiatu jędrzejowskiego. W sumie po 30 osób z każdej lub więcej. Powód? Pod placówką w Podchojnach zaparkował duży autobus – mobilne laboratorium z programu edukacyjnego Fundacji PGNiG „Być jak Ignacy”. Rozstawiono też stoisko na placu i w szkole, przy których dzieci obserwowały eksperymenty i poznawały związki chemiczne, a także prawa fizyki.

- To nagroda, która spotkała 16 najlepszych szkół w konkursie „Być jak Ignacy”. Dla nas to podwójne szczęście i wyróżnienie, bo to właśnie my zdobyliśmy tytuł Naukowej Szkoły Roku – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Podchojnach, Ryszard Bielak.

Warto przypomnieć, że ta niewielka placówka pokonała 159 szkół z całej Polski, które zgłosiły się do konkursu „Być jak Ignacy” zorganizowanego przez Fundację Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. To nawiązanie do działalności wybitnego polskiego chemika oraz fizyka Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy między innymi lampy naftowej, którego imię nosi przedsiębiorstwo.

W ramach konkursu uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Podchojnach zorganizowali konkurs na temat Ignacego Łukasiewicza, angażując w swój projekt również społeczność lokalną. Zainicjowali „Tydzień z Ignacym Łukasiewiczem” oraz stworzyli galerię portretów znanych wynalazców i naukowców. W realizację programu włączyli swoich rodziców, uczniów z innych szkół oraz lokalne władze. Zorganizowali też między innymi spotkanie z jednym z ambasadorów programu, nagradzanym w kraju i zagranicą wynalazcą – Petrosem Psyllosem.

- W Podchojnach powstało koło naukowe, którego zadaniem było szerzenie wiedzy o polskich wynalazcach i ich dziełach, a także przeprowadzanie eksperymentów. W ramach tego przedsięwzięcia, uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili między innymi Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, a w szkole zorganizowano gminny konkurs o naukowcach, jak również warsztaty naukowe – wyjaśnia dyrektor Szkoły Podstawowej w Podchojnach, Ryszard Bielak.

Zaznaczmy, że oprócz tytułu, szkoła otrzymała nagrodę finansową w wysokości siedmiu tysięcy złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na doposażenie pracowni matematyczno-fizycznej w nowe pomoce dydaktyczne oraz na kolejne eksperymenty.

Mobilne laboratorium było kolejną nagrodą, która bardzo spodobała się uczniom szkoły i zaproszonym gościom.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie