Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocno rorgrzewające przysmaki poleca Willa Hueta w Kielcach [PRZEPISY]

/esw/
- W zimowe dni można bardzo smacznie się rozgrzać - mówi Hubert Sanecki, szef kuchni w kieleckiej Willi Hueta.
- W zimowe dni można bardzo smacznie się rozgrzać - mówi Hubert Sanecki, szef kuchni w kieleckiej Willi Hueta. Dawid Łukasik
Jak smacznie rozgrzać się w te chłodne dni? Swoje trzy propozycje: kremową zupę czosnkową z szynką parmeńską i kurkami, pierś kaczki na pęczaku oraz grzane białe wino poleca Hubert Sanecki, szef kuchni Willi Hueta w Kielcach.

Gęsta, kremowa zupa czosnkowa to bardzo popularny przysmak u naszych południowych sąsiadów - Czechów i Słowaków. Sprawdza się o każdej porze roku, ale zimą szczególnie, bo doskonale rozgrzewa i syci. Nie powinny się jej też obawiać osoby, które za czosnkiem nie przepadają.

- W zależności od tego, jak intensywny ma być zapach, dodajemy mniej lub więcej gęstej śmietany. Zupę wykańczamy aromatyczną oliwą bazyliową, którą możemy też samodzielnie przygotować w domu. Do kremu dodajemy też szynkę parmeńską i kurki, które wzbogacają jej smak - mówi szef kuchni.

Na drugie danie - kaczka w towarzystwie pęczaku i sosu porzeczkowego.

- Kaczka to świetne mięso na tę porę roku. Nie jest też trudna do przyrządzenia, jeśli tylko pamiętamy, by skórę na piersi naciąć i smażyć filet zawsze najpierw od strony skóry. Do kaczki pasuje czerwona kapusta i sos z czarnej porzeczki, który szybko przygotujemy z mrożonych owoców - podpowiada Hubert Sanecki.

Czym natomiast rozgrzać się w długie zimowe wieczory? Świetnie nada się do tego aromatyczne grzane wino. Ale tym razem białe i z dodatkiem cytrusów.

- Grzane wino to wynalazek bardzo stary, ale też wyśmienity, Lampka ciepłego naparu szybko rozgrzewa, a dodatek cytrusów nadaje niepowtarzalny smak - zaznacza szef kuchni Willi Hueta.

Krem czosnkowy z szynką parmeńską

Pierś kaczki na pęczaku.
Pierś kaczki na pęczaku. Dawid Łukasik

Krem czosnkowy z szynka parmeńską.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 2-3 główki czosnku, 2 korzenie pietruszki, 2 marchewki, 1 duży seler, 4 ziemniaki, gęsta śmietana, 100 g szynki parmeńskiej albo specku, 20 kurek, oliwa bazylikowa do skropienia, pieprz do smaku.

Sposób przygotowania: Warzywa obieramy, myjemy, pietruszkę, seler i ziemniaki kroimy na mniejsze kawałki, marchewkę zostawiamy w całości i zalewamy wodą. Gotujemy, aż warzywa zmiękną. Pod koniec gotowania dodajemy obrane ząbki czosnku i jeszcze chwilę gotujemy. Z wywaru przed zblendowaniem wyjmujemy marchew, by nie zabarwiła kremu. Resztę miksujemy na gładko, doprawiając ewentualnie pieprzem i dodając śmietanę, która złagodzi smak czosnku. Szynkę kroimy w cienkie paseczki i podsmażamy na patelni. Kurki przesmażamy krótko. Jeśli używamy mrożonych, po rozmrożeniu sparzamy je, by pozbyć się goryczki. Szynkę i grzyby dodajemy do rozlanego do talerzy kremu. Całość skrapiamy oliwą bazylikową i dekorujemy gałązką rozmarynu.

Pierś kaczki na pęczaku

Grzane białe wino z cytrusami.
Grzane białe wino z cytrusami. Dawid Łukasik

Pierś kaczki na pęczaku.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 4 piersi kaczki, pieprz, rozmaryn, czosnek, tymianek i oliwa do marynaty, 100 g pęczaku, 1 mała główka czerwonej kapusty, 200-300 ml czerwonego wytrawnego wina, 100 g miodu, 1-2 łyżki rodzynek, sól, pieprz, sos: 4 łyżki cukru, 200 g mrożonej czarnej porzeczki, 100 ml czerwonego wina, ocet balsamiczny, masło.

Sposób przygotowania:,/b> Dwa dni wcześniej piersi kaczki marynujemy w pieprzu, czosnku, rozmarynie, tymianku i oliwie i ostawiamy do lodówki. Kapustę szatkujemy, sparzamy i dusimy w garnku, podlewając czerwonym winem. Następnie dodajemy rodzynki i miód i dusimy, doprawiając całość solą i pieprzem. Piersi kaczki nacinamy od strony skóry i smażymy skorą do spodu na suchej patelni. Doprawiamy solą, a gdy tłuszcz się wytopi, wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 15-20 minut. W międzyczasie robimy sos. Na patelni karmelizujemy cukier, po czym dodajemy mrożoną porzeczkę, podlewamy czerwonym winem i redukujemy. Dodajemy odrobinę octu balsamicznego i masła, jeśli sos jest zbyt gorzki. Podajemy z przesmażonymi z drobno posiekaną cebulą borowikami.

Grzane białe wino z cytrusami


Grzane białe wino z cytrusami.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 600 ml białego wina, 12 łyżeczek jasnego miodu, 80 ml grenadyny, limonka, kawałek pomarańczy.

Sposób przygotowania: Mieszając, wino podgrzewamy wraz z miodem w rondelku, uważając, by nie doprowadzić go do wrzenia. Możemy też mieszankę podgrzać w mikrofalówce. Rozlewamy płyn do wysokich kieliszków i powoli wlewamy grenadinę, czyli syrop z granatów. Grenadina jest cięższa od wody i alkoholu i opada na dno szklanki, dzięki czemu drink będzie miała ładne kolory. Owoce sparzamy wrzątkiem, ale nie obieramy ze skórki. Kroimy je niewielkie cząstki i dodajemy do gorącego wina. Kieliszek dekorujemy kawałkami cytrusów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie