Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moczenie nocne to wielki dramat dla dziecka. Jak sobie z nim radzić? Warsztaty w Kielcach

Iwona ROJEK
Rozmowa z Małgorzatą Wojtczak, specjalistą pediatrii i nefrologii.

Bezpłatne warsztaty dla rodziców

Bezpłatne warsztaty dla rodziców

Bezpłatne warsztaty dla rodziców, które poprowadzi dr Małgorzata Wojtczak-specjalista pediatrii i nefrologii na temat tego jak wyleczyć moczenie nocne u dzieci odbędą się w sobotę 30 maja 2015 roku o godzinie 12.00 w Centrum Medycznym "Zdrowe dziecko" w Kielcach przy ulicy Klonowej 55/33. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy zapraszają rodziców do zapisywania się na nie pod numerem 731 210 000 od dziś do 29 maja.

Dlaczego zainteresowała się pani doktor moczeniem nocnym u dzieci?
Bo to bardzo poważny problem, który wielu rodziców bagatelizuje. Bywa, że nie rozumieją tego dlaczego kilkuletnie dziecko moczy się w nocy, nie wiedzą jakie są tego przyczyny. Inni z kolei uważają, że z czasem dziecko z tego wyrośnie. A często tak się nie dzieje. Okazuje się, że około 1 proc. osób moczy się do wieku dorosłego i jest to dla nich wielki dramat.

Co dokładnie rozumiemy przez moczenie nocne i kiedy powinniśmy się nim u naszego dziecka zaniepokoić?
Moczeniem nocnym nazywamy mimowolne oddawanie moczu w sytuacji, gdy powinna już istnieć świadoma kontrola jego oddawania.. Warunkiem rozpoznania pierwotnego moczenia nocnego jest wykluczenie wad anatomicznych układu moczowego oraz defektów zarówno wrodzonych jak i nabytych układu nerwowego. Ale dziecko w wieku 6 lat nie powinno już się moczyć.

A jak to wygląda u najmłodszych dzieci?
U noworodków i niemowląt oddawanie moczu odbywa się na zasadzie odruchu rdzeniowego. Dopiero ok. 3-4roku życia zaczyna się świadome oddawanie moczu. Leczenie moczenia nocnego zaczynamy dopiero około 6 roku życia. Wiemy, że zaburzenia oddawania moczu mogą wystąpić w przebiegu wielu chorób takich jak zakażenia układu moczowego, cukrzyca, niewydolność nerek, zaparcia, zapalenia sromu, alergia, obecność pasożytów itd. I zanim podejmiemy leczenie moczenia nocnego należy te choroby wykluczyć.

Zwykle rodzice uważają, że takie moczenie u dziecka ma przyczynę psychologiczną, może wynikać z lęku, niepokoju, jakiejś nerwicy i zaczynają leczenie od odwiedzenia psychiatry bądź psychologa?
To duży błąd. Najpierw powinni pójść do nefrologa, aby zbadał co tak naprawdę się z dzieckiem dzieje. Często na odwiedzeniu tego jednego specjalisty się kończy i dziecko po paru miesiącach jest z moczenia wyleczone. Mamy skuteczne leki na tego typu problem.

Dziecko, które moczy się w nocy niepotrzebnie latami przeżywa dramat, często boi się jechać z rówieśnikami na wycieczkę, czy na zieloną szkołę, żeby nie wyszedł na jaw jego wstydliwy problem?
To prawda. Okazuje się że moczenie nocne jest trzecią sytuacją stresogenną pod względem ciężkości stresu po utracie wzroku i stracie rodziców. Uczniowie, którzy się moczą zaczynają unikać kolegów w szkole, spotkań towarzyskich, wyjazdów na wycieczki, obozy treningowe. Stają się coraz bardziej zamknięte w sobie, smutne, gorsze .W Polsce problem moczenia nocnego występuje u ok. 300 tysięcy dzieci.

Pani doktor planuje zorganizować warsztaty, ponieważ uważa, że w XXI wieku, gdy mamy już możliwości leczenia tego schorzenia nie możemy nadal myśleć, że dziecko jakoś samo z niego wyrośnie?
Jak najbardziej. Myślę, że nadszedł czas, aby uzmysłowić ten problem zarówno lekarzom rodzinnym jak i rodzicom. Dlatego właśnie zorganizowaliśmy akcję po hasłem: "Moczeniu nocnemu powiedz dobranoc". Zachęcamy wszystkich rodziców do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach , które pomogą zlikwidować u pociech ten krępujący problem. Wtedy dzieci będą miały zupełnie inną jakość życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie