Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda na lokalne działanie w powiecie staszowskim

(akr)
Ośrodek Działaj Lokalnie
W powiecie staszowskim od lipca 2016 trwa realizacja projektów w ramach programu Działaj Lokalnie. Do tej pory swoje inicjatywy zrealizowały grupy aktywnych osób z miejscowości: Wysoki Średnie, Niemścice, Wilkowa, Łubnice, Podborek i Kotuszów.

Na tym nie koniec projektów, kolejne są lub dopiero będą realizowane. W 2016 roku Program wspierają finansowo Starostwo Powiatowe w Staszowie oraz gminy: Staszów, Rytwiany, Bogoria, Łubnice, Połaniec, Szydłów.

Żwawe babki robią ciasta, pierogi i sałatki
Podczas tegorocznej edycji Programu Działaj Lokalnie było smacznie i inspirująco. Panie wiodły prym w projektach kulinarnych. Takie zrealizowano w Wysokach Średnich, Wilkowej i Podborku. Jeśli mowa o Wysokach Średnich wszyscy ci, którzy chociaż raz słyszeli o tej małej miejscowości w gminie Bogoria wiedzą, że słynie ona z pierogów. Stowarzyszenie Nasza Gmina Bogoria zrealizowała tu projekt „Pierogowa wioska zaprasza – lato z produktem lokalnym”. Gospodynie promowały regionalne tradycje lokalnej społeczności i jej dorobek kulturowy. Wśród działań duże zainteresowanie wzbudził konkurs kulinarny na najsmaczniejsze pierogi „Maryna gotuj pierogi edycja 2016“. 3 lipca do świetlicy wiejskiej w ,,pierogowej wiosce’’, jak co roku, zjechali pasjonaci pysznych pierogów z całego regionu. Czekał na nich szereg atrakcji: warsztaty i rodzinne konkursy kulinarne, wielka degustacja pierogowych smaków, a także koncerty muzyki biesiadnej z zespołem Nadwiślanie i Diament. Stowarzyszenie działa również w zakresie promowania rękodzieła ludowego oraz twórczości lokalnych twórców w oprawie koncertowej muzyki ludowej.

Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkowej w ramach projektu "Żwawe babki robią ciasta, pierogi i sałatki” promowało produkty kulinarne. Największym osiągnięciem Pań było ich uczestnictwo na Międzynarodowych Targach Agrotravel w Kielcach, podczas których przygotowane tradycyjne, wiejskie przekąski cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród smakoszy. W drugiej połowie sierpnia odbyły się warsztaty kulinarne, a przygotowane produkty i dekoracje wykorzystano na wystawienie stoiska w dniu 21 sierpnia podczas Dożynek Gminnych. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wilkowej występowały na tegorocznych dożynkach, jako jeden ze sponsorów, a ich produkty gościły na stołach, jako poczęstunek dla zaproszonych gości.

W Podborku nieformalna grupa mieszkańców, wspierana przez Gminne Centrum Kultury w Rytwianach zorganizowała warsztaty kulinarne, konkurs plastyczny „Nasz warzywniak”, wycieczkę do hodowli krów u państwa Wołowców, czy spotkanie z dietetykiem, podczas którego dzieci i dorośli wspólnie przyrządzali posiłki. Zwieńczeniem projektu w dniu 20 lipca była biesiada dla wszystkich mieszkańców Podborka.

Wspólne działania jednoczą mieszkańców
Kolejne działanie - „Nasza Mała Ojczyzna częścią wielkiej Europy" realizuje Bractwo Świętego Jakuba przy parafii w Kotuszowie. Odbyła się już 65-kilometrowa wycieczka rowerowa szlakiem Małopolskiej drogi świętego Jakuba wiodąca od Sandomierza do Kotuszowa. Był też konkurs plastyczny „Walory Parafii Kotuszów“, w którym wzięło udział wielu najmłodszych artystów, a młodzież miała okazję wykazać się wiedzą na temat najbliższej okolicy. Kolejną częścią projektu, w dniu 11 września był piknik rodzinny w Kotuszowie.

W Niemścicach w ramach projektu „Ruchliwe Babsztyle“ inicjatywę prozdrowotną, stworzoną przez sołtysa i Radę Sołecką, praktycznymi radami dietetycznymi wpiera Ewa Maj. Zorganizowano też zajęcia z nordic walkingu, w zasady którego wtajemniczała uczestników instruktor Marzena Szczypkowska. Mieszkańcy będą mieli jeszcze okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych.

O tym, że „Sztuka jednoczy ludzi różnych pokoleń” przekonali się mieszkańcy Łubnic. Projekt realizuje nieformalna grupa Inicjatywy Ludzi Aktywnych. Przeprowadzono już plener malarski dla młodzieży i osób dorosłych oraz warsztaty rzeźbiarskie. Efekty ich pracy można było podziwiać na wernisażu podczas Jubileuszowej V Biesiady Łubnickiej w dniu 24 lipca. Na kolejne miesiące przewidziano ciekawe warsztaty teatralne.

Wszystkie zajęcia, warsztaty oraz imprezy plenerowe odbyły się dzięki programowi Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Na terenie powiatu staszowskiego program realizuje Ośrodek Działaj Lokalnie w Staszowie, prowadzony przez Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży Farma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie