Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda na męski seks. Z nudów szukają doświadczeń homoseksualnych

Iza BEDNARZ [email protected]
Ryzykowne zachowania seksualne mężczyzn w średnim wieku. To może skończyć się zakażeniem wirusem HIV.

Punkt czynny całe wakacje

Moda na męski seks. Z nudów szukają doświadczeń homoseksualnych

Punkt czynny całe wakacje

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w przychodni przy ulicy Karczówkowskiej 36 w Kielcach jest czynny przez całe wakacje w każdy poniedziałek, w godzinach 13-19. Porada doradcy i test są bezpłatne i anonimowe.

Coraz więcej osób wykonuje sobie test na HIV w działającym w Kielcach Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym. Wśród nich pojawiła się grupa mężczyzn, którzy mimo że mają heteroseksualną orientację, z nudów szukają doświadczeń homoseksualnych.

W całej Polsce ruszyła kampania "Zrób test na HIV", organizowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Kampania ma zachęcić do bezpłatnego, anonimowego wykonywania testów w punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju. W jedynym w województwie świętokrzyskim PKD prowadzonym przez Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie przy ulicy Karczówkowskiej 36 w Kielcach przebadało się w pierwszym kwartale tego roku 137 osób, o 17 więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. W samym tylko czerwcu z bezpłatnych anonimowych badań skorzystały 52 osoby.

W WIĘKSZOŚCI BADAJĄ SIĘ MĘŻCZYŹNI

Jak informuje Edyta Laurman-Jarząbek, kierownik PKD w Kielcach, w większości badający się to mężczyźni w wieku 20-39 lat. Wśród badających się było również 35 kobiet w ciąży, które zostały skierowane na badanie przez lekarzy lub same podjęły taką decyzję, ponieważ w przeszłości one same lub ich partnerzy podejmowali ryzykowne zachowania, mogące skutkować zakażeniem HIV.

Wśród testujących się pojawiała się nowa grupa osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne. To mężczyźni między 30-40 rokiem życia, deklarujący heteroseksualną orientację, z reguły mający stałe partnerki, którzy sięgają po doświadczenia seksualne z mężczyznami. Najczęściej dzieje się to na imprezach, czynnikiem wyzwalającym przygodne kontakty homoseksualne jest alkohol, preferowaną drogą jest seks oralny. Do kieleckiego punktu zgłosiło się około 15-20 takich panów w ciągu tego roku.

- Wygląda to na kryzys wieku średniego, panowie deklarujący heteroseksualną orientację, być może są znudzeni swoimi stałymi partnerkami i szukają nowych, ekscytujących doznań, czegoś, czego jeszcze nie próbowali. Powstaje dziwna moda na zgłębianie nowych doświadczeń seksualnych. Do tego dochodzi alkohol jako wyzwalacz emocji i fantazji - przypuszcza Edyta Laurman-Jarząbek.

Przestrzega, że każdy kontakt seksualny z przypadkowym partnerem bez zabezpieczenia (prezerwatywy) może skończyć się zakażeniem wirusem HIV.

STATYSTYKI NIE NAJGORSZE, ALE…

W statystykach epidemiologicznych województwo świętokrzyskie nie wygląda najgorzej. Współczynnik zakażeń HIV jest u nas dwukrotnie niższy (0,79 na 100 tysięcy mieszkańców) niż średnia zapadalność dla Polski. Jak informuje Marzena Haponiuk z działu nadzoru przeciw epidemicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, w województwie świętokrzyskim od 1990 roku potwierdzono zakażenie wirusem HIV u 116 osób. - Ale liczba faktycznie zakażonych może sięgać nawet 200-300 osób - dodaje, bo nie wszyscy zakażeni się badają i wiedzą o tym, że są nosicielami wirusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie