Modelarskie mistrzostwa i niezwykła wystawa w Sandomierzu...

  Modelarskie mistrzostwa i niezwykła wystawa w Sandomierzu (ZDJĘCIA)

  GOP

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Modelarskie mistrzostwa i niezwykła wystawa w Sandomierzu (ZDJĘCIA)
  1/22
  przejdź do galerii

  ©Małgorzata Płaza

  Mistrzostwa Polski modelarzy odbyły się w miniony weekend w Sandomierzu. Towarzyszyła im wystawa, na której można było podziwiać między innymi wykonane z niezwykłą precyzją kopie najsłynniejszych okrętów z okresu II wojny światowej.
  Mistrzostwa rozegrane zostały według międzynarodowych zasad Naviga „C”. Do konkursu zgłoszono 46 prac wykonanych przez modelarzy z Polski i Ukrainy. Były one podzielone na osiem klas. Sędziowie podczas oceny brali pod uwagę między innymi estetykę wykonania, symetrię osiową oraz zgodność modelu z oryginałem.

  – Model musi odwzorowywać rzeczywisty okręt. Modelarz musi zatem najpierw zdobyć dokładne plany obiektu. Czasami jest to bardzo ciężka praca - powiedział Tomasz Ciach, prezes Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych "Dragon”, współorganizator zawodów, członek kadry Polski modelarzy.

  Na wystawie towarzyszącej rywalizacji w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego można było zobaczyć ponad 200 modeli, wśród nich największy pancernik świata - Yamato, niemiecki Bismarck i brytyjski HMS King George. Były również polskie okręty, między innymi ORP Błyskawica.

  Podziw zwiedzających wzbudzały kolekcje mikromodeli mistrzów krakowskich, wykonane w skali 1:1000.
  - Modelarstwo okrętowe jest najbardziej prestiżowe, zarazem najtrudniejsze. Odwzorowanie na przykład krążownika z okresu II wojny światowej to ogromne wyzwanie. Czasami na wykonanie takiego modelu potrzeba dwóch, trzech lat – podkreślił Tomasz Ciach.

  Impreza została zorganizowana w Sandomierzu po raz pierwszy. Jej celem było pokazanie piękna modelarstwa i zaszczepienie pasji nowym osobom.
  - Mamy nadzieję, że te mistrzostwa staną się impulsem dla młodych ludzi uczęszczających na zajęcia do modelarni w Sandomierzu i Tarnobrzegu oraz tych działających przy szkołach. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób zafascynowało się tą pasją. Wystawa pokazuje młodym modelarzom, do czego mogą dążyć i co mogą osiągnąć - dodał Tomasz Ciach.

  Prace początkujących modelarzy także zostały zaprezentowane na wystawie.

  Wydarzenie uświetniły występy artystyczne. Sandomierskie mistrzostwa stanowiły etap do eliminacji mistrzostw świata i Europy.


  ZOBACZ TAKŻE:
  Hubertus Świętokrzyski 2017  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]