Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modliszka kontra tygrzyk. Przyrodnik ze Świętokrzyskiego zaobserwował ich zmagania. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Drapieżna modliszka czy mniejszy, ale jadowity pająk? Kto wygrałby takie starcie? To niesamowite misterium natury na żywo obserwował świętokrzyski przyrodnik Łukasz Misiuna.

Świat przyrody szybko się zmienia. Jedne gatunki nikną z naszego krajobrazu, inne się pojawiają. Tak właśnie jest z modliszką i pająkiem - tygrzykiem paskowanym. Oba są gatunkami typowymi dla południa Europy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal nie występowały w Polsce. W starych publikacjach jako jedno z miejsc, w których można było spotkać modliszkę, podawano Ponidzie. Na początku XXI wieku nastąpiła gwałtowna zmiana. Oba gatunki zaczęły się pojawiać coraz liczniej i zajmować kolejne obszary. Dziś modliszkę można u nas obserwować właściwie wszędzie, tygrzyki pojawiają się nawet w przydomowych ogrodach i jest ich tak dużo, że wykreślono je z listy gatunków chronionych.

Modliszka i tygrzyk - drapieżcy z południa

Tygrzyk paskowany to pięknie ubarwiony duży pająk. Dorosła samica mierzy do 2,5 centymetra długości samego odwłoka (samce są mniejsze i nie tak kolorowe). Tygrzyki budują mocne sieci między roślinami i czatują na zdobycz. Są jadowite. Modliszka również jest drapieżnikiem, jej orężem są mocne przednie odnóża, którymi chwyta ofiarę. Poluje przybierając pozę podobną do modlącej się osoby - stąd jej nazwa. Ma barwę seledynową lub brązową. To jeden z największych naszych owadów. Samica może mieć nawet 7,5 centymetra długości. Jest więc trzykrotnie większa od tygrzyka. Jak wyglądałby pojedynek tych dwóch stworzeń?

Pojedynek dwóch owadów

Nie trzeba gdybać. Starcie modliszki i tygrzyka paskowanego niedawno obserwował znany kielecki przyrodnik Łukasz Misiuna. Tak opisał sytuację:

Próbowałem dziś zrobić zdjęcie tygrzyka paskowanego przy sieci. Zbliżałem się powoli. Bez zapowiedzi w trakcie tego mojego zbliżania w sieć wpadła modliszka. Prawdopodobnie chciała się też zbliżyć do tego tygrzyka. Niestety, jego sieć z łatwością uniosła jej ciało. A on, gdy tylko u niego wylądowała, rzucił się i szybkimi ciosami pchnął ją swymi szczękoczułkami (...). Ucałował ją chciwie aplikując jad i jeszcze ciut oplótł. Potem szybko oddalił się długo przyglądał aż modliszka słabnie.
Te dwa ciepłolubne gatunki jeszcze 20 - 30 lat temu niemal nie współwystępowały w Polsce. Może poza Ponidziem, Podkarpaciem. Nie można było snuć fantazji, że tak rzadko występujące, kserotermiczne gatunki natkną się na siebie i nawzajem zechcą skonsumować. I z pewnością trudno było oczekiwać, że nawet jeśli do tego dojdzie, to jakiś człowiek to zobaczy.
A ja dziś to widziałem (...) W starciu ciepłolubnych legend będących w ekspansji 1:0 tygrzyk paskowany .

Tym razem wygrał mniejszy. Choć gdyby modliszce udało się podejść do pająka nie wpadając w jego sieć, zapewne to tygrzyk stałby się ofiarą.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie