Modliszki żyją w Skarżysku

  Mateusz Bolechowski

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Świętokrzyska modliszka na ścianie domu w Skarżysku.

  Świętokrzyska modliszka na ścianie domu w Skarżysku. ©M. Bełtowski

  Sensacyjne odkrycie - egzotyczny owad znany z filmów przyrodniczych pojawił się nad Kamienną
  Świętokrzyska modliszka na ścianie domu w Skarżysku.

  Świętokrzyska modliszka na ścianie domu w Skarżysku. ©M. Bełtowski

  W Skarżysku żyją modliszki. Tego rzadkiego owada na ścianie swojego domu znalazł Marek Bełtowski

  W minioną środę wieczorem Marek Bełtowski ze Skarżyska odpoczywał koło swojego domu. Nagle zobaczył dziwnego owada. - Był bardzo duży. Zauważyłem go na ścianie domu. Owad miał przynajmniej siedem centymetrów długości. W telewizji widziałem kiedyś modliszkę, rozpoznałem, że to ten gatunek. Nie sądziłem, że jest szczególnie rzadki, ale na wszelki wypadek zadzwoniłem do Andrzeja Staśkowiaka, znanego w mieście przyrodnika - opowiada Marek Bełtowski.

  Z CZERWONEJ KSIĘGI

  Staśkowiak, który od lat bada przyrodę powiatu skarżyskiego, natychmiast pojawił się na miejscu.
  - Byłem zdumiony. Pierwszy raz w życiu widziałem modliszkę. To bardzo rzadki u nas gatunek. Znajduje się w czerwonej księdze ginących gatunków. Po sfotografowaniu owad gdzieś sobie poszedł - mówi biolog.

  Modliszka zwyczajna

  Modliszka zwyczajna


  Jedyny przedstawiciel modliszek w Europie Środkowej. Ubarwienie ciała - zielone, żółtozielone lub jasnobrunatne. Samce są mniejsze od samic. Można ją spotkać od sierpnia do października, kiedy jest dostatecznie ciepło. Poluje na inne owady i pająki siedząc nieruchomo na niskich roślinach i czekając, aż ta przybliży się na tyle, żeby mogła chwycić je parą przednich odnóży. Złapaną ofiarę zjada żywcem, zaczynając od głowy. (Źródło: Wikipedia)  W Polsce modliszki są wyjątkowo rzadkie. W kraju jest bardzo niewiele stanowisk tego gatunku. - Dotarłem do źródeł historycznych. Jako jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie występowały modliszki, podane było właśnie Skarżysko. Obserwacja pochodziła z lat 60. - mówi Staśkowiak.

  LUBI… ZJEŚĆ PARTNERA

  Modliszka to drapieżny, ciepłolubny gatunek owadów. Żyje w południowej Europie, nasz kraj jest północną granicą jego występowania. - Powszechnie wiadomo, że po godach samica pożera samca, który ją zapłodnił. Okazuje się jednak, że co najwyżej w co trzecim przypadku dochodzi do tak drastycznego zakończenia kopulacji modliszek - wyjaśnia Andrzej Staśkowiak.

  Swoją nazwę modliszka zawdzięcza pozie, w jakiej czatuje na ofiary. Jej potężne odnóża są wtedy złożone, jak ręce do modlitwy. Nie tylko polska nazwa nawiązuje do charakterystycznego wyglądu tego ciekawego owada. Po łacinie modliszka nazywa się Mantis religiosa.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Wideo

  Galerie zdjęć