Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modlitwa przy Krzyżu Grunwaldzkim w Sandomierzu

(GOP)
Palmy poświęcił biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Palmy poświęcił biskup Krzysztof Nitkiewicz. fot. Małgorzata Płaza
Procesja z palmami przeszła dzisiaj z Rynku Starego Miasta do katedry. Podczas mszy świętej w bazylice katedralnej wystawiony został do adoracji Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego.

Sandomierzanie zebrali się przy figurze Najświętszej Marii Panny na Rynku. Palmy pobłogosławił ordynariusz sandomierski biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Potem duchowni i wierni przeszli w procesji do bazyliki katedralnej. Tam odprawiona została msza święta pod przewodnictwem biskupa Nitkiewicza. Podczas Eucharystii wystawiony został do adoracji relikwiarz z cząstką Krzyża Świętego.

Ksiądz kanonik Krzysztof Rusiecki, dziekan sandomierski, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Pawła Apostola mówił w homilii o potrzebie odnalezienia swojego powołania. Nie odnajdziemy go i nie odczytamy właściwie bez wiary, żarliwej modlitwy i spojrzenia na krzyż Chrystusa.

- Dziś stoimy przed tym historycznym relikwiarzem grunwaldzkim, niesionym 12 czerwca 1999 roku w procesji przed Eucharystią na naszych błoniach sandomierskich. To właśnie ten krzyż mówi o kierunku drogi każdego z nas. Dzisiaj możemy odczytać słowa Jezusa Chrystusa: "Kto chce pójść za mną, niech zaprze się samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje" - mówił ksiądz Krzysztof Rusiecki.

- Niech to spojrzenie na krzyż Jezusa Chrystusa i na jego mękę w tym szczególnym tygodniu będzie odpowiedzią na wszystkie pytania, a przede wszystkim na to: "Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?".

Na zakończenie mszy świętej ordynariusz sandomierski udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa relikwiarzem. Kolejnym dniem, w którym będzie można adorować Krzyż Grunwaldzki będzie Wielka Sobota.

W ten sposób, z inicjatywy biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, wznowiona została tradycja wystawiania relikwiarza do publicznego kultu. Tradycja ta została przerwana w ubiegłym stuleciu.

Relikwiarz został wykonany około 1340 roku. Zdobyty został po zwycięstwie nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem (stąd jego zwyczajowa nazwa: "Krzyż Grunwaldzki"). Do sandomierskiej kolegiaty ofiarował go król Władysław Jagiełło. Relikwiarz przechowywany był przez wieki w skarbcu kapituły kolegiaty, a obecnie katedry sandomierskiej. Towarzyszył mszy świętej odprawionej przez Jana Pawła II na sandomierskich błoniach, 12 czerwca 1999 roku. Krzyż niesiony był w procesji na wejście. Obecnie, po konserwacji przeprowadzonej w pracowni na Wawelu, prezentowany jest w Muzeum Diecezjalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie