Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modlitwy przy grobie cadyka. Do Ostrowca przyjechało kilkudziesięciu ortodoksyjnych Żydów

Redakcja
Kilkudziesięciu Żydów z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii, w tym wnuk ostrowieckiego rabina i cadyka Meira Jechiela Halsztoka, przyjechało do Ostrowca Świętokrzyskiego modlić się na jego grobie, w odbudowanym ohelu. W uroczystościach wziął udział także naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Ostrowiec Świętokrzyski w okresie przedwojennym był miastem zamieszkałym w głównej części przez Żydów. Do dziś w wielu punktach miasta zachowały się ślady życia i działalności tej społeczności.

Odnaleźli szczątki

Jednym z takich miejsc jest dawny kirkut - żydowski cmentarz, na którym odnaleziono szczątki cadyka Meira Jechiela Halsztoka oraz pozostałości miejsca pochówku.

W 2015 roku jego potomkowie rozpoczęli próby odnalezienia miejsca, w którym znajdował się ohel - odpowiednik kapliczki budowanej dla ochrony grobów rabinów i cadyków. Budowla powstała ostatecznie w roku 2017.

We wtorek do Ostrowca zjechało kilkudziesięciu ortodoksyjnych Żydów, chcących pomodlić się przy grobie czczonego przez nich rabina Meira Jechiela Halsztoka. Data przyjazdu nie była przypadkowa, bowiem tego dnia przypada rocznica jego śmierci.

- Cadyk Halsztok był osobą niezwykle cenioną w naszej społeczności. Opowiadał mi o nim ojciec. To do niego ludzie przychodzili o radę lub osąd w spornej sprawie - mówi Meir Bulka z Izraela, którego rodzina mieszkała przed wojną w Ostrowcu. - To dla mnie bardzo ważny dzień, jeden z najważniejszych w życiu.

Wspólna przeszłość

W części oficjalnej spotkania wziął udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który w swoim wystąpieniu dziękował za przychylność władzom miasta, w tym obecnej na uroczystości wiceprezydent Marzenie Dębniak.

- Wszyscy wiemy, że obecnie relacje polsko - żydowskie są napięte - mówił Michael Schudrich. - Nie warto jednak niszczyć tego, co zostało wypracowane przez ostatnie lata. Uroczystości, takie jak dzisiejsza pozwalają wskazywać dobre punkty naszej wspólnej historii.

W podobnym tonie wypowiadała się Marzena Dębniak przypominając, że Ostrowiec upamiętnia zasłużonych mieszkańców miasta, w tym właśnie Żydów.

- W 2015 roku został odsłonięty pomnik upamiętniający zamordowaną przez Niemców ludność żydowską. Znajduje się on w pobliżu miejsca, w którym przed II wojną światową stała synagoga - mówiła wiceprezydent. - W 2016 roku nadaliśmy pośmiertnie honorowe obywatelstwo Leonowi Szpilmanowi, żydowskiemu pianiście i kompozytorowi, kuzynowi słynnego Władysława Szpilmana.

Ostrowiec na szlaku

Ostrowiec i okolice, znajdują się na szlaku chętnie odwiedzanym przez izraelskie wycieczki. Niewykluczone, że wybudowanie ohelu - miejsca skupienia i modlitwy, przyczyni się do zwiększenia ich częstotliwości.

Podczas ostrowieckiej uroczystości przedstawicielom lubelskiej gminy żydowskiej przekazano odnaleziony fragment płótna, pochodzącego z ostrowieckiej synagogi, zniszczonej w czasie wojny.

Wnuk cadyka - rabin Yehuda Halsztok, został, podobnie jak jego dziadek oficjalnie mianowany na rabina Ostrowca Świętokrzyskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie