Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monika Bolewska, wójt Nagłowic, drugim samorządowcem w powiecie. Mówi o osiągnięciach i planach

pb
Drugie miejsce w powiecie w akcji oceny władzy prowadzonej w ostatnich tygodniach przez "Echo Dnia" zdobyła Monika Bolewska, wójt Nagłowic. - Zawsze lubiłam pracę wśród ludzi i niezwykłą przyjemność sprawia mi czynienie czegoś dla drugiego człowieka - mówi.

Ma 49 lat. Jest mamą Aleksandra i żoną Zbigniewa. Z zawodu rolnik i nauczyciel. Była dyrektorem Zespołu Placówek Oświatowych w Warzynie Pierwszym. Od najmłodszych lat jest związana z gminą Nagłowice poprzez pracę rodziców, swoją 20-letnią pracę w szkołach w Trzcińcu, Zdanowicach, Desznie, Warzynie Pierwszym. Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Lublinie. Ukończyła również biologię, informatykę, filologię angielską i administrację samorządową.

Głosami czytelników „Echa Dnia” oraz portalu echodnia.eu zajęła Pani drugie miejsce wśród samorządowców powiatu jędrzejowskiego. Cieszy Panią tak dobry wynik? Czy na co dzień też spotyka się Pani z wyrazami uznania?

Cieszy mnie taki wynik, bo jest to jeden z dowodów na to, że wspólne działania radnych , sołtysów, urzędników i moje na rzecz lokalnej społeczności są właściwą odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Bezpośrednią recenzją i oceną działań są jednak przede wszystkim spotkania z mieszkańcami, rozmowy z nimi. Miłym dla mnie zaskoczeniem jest, że ludzie nie tylko mają oczekiwania i wymagania, ale bardzo często ja czy pracownicy słyszymy słowa podziękowania za właściwie wykonaną pracę, za realizację długo oczekiwanych inwestycji. To jest niezwykle ważne i dopingujące do pracy. Przyjemne dla mnie były również gratulacje w związku z państwa sondą dotyczącą oceny włodarzy na koniec kadencji nie tylko te „na ulicy”, ale i w pracy czy składane wirtualnie na portalu społecznościowym.
Minęły prawie cztery lata od objęcia przeze mnie zaszczytnej funkcji włodarza Gminy Nagłowice w związku z czym pragnę podziękować radnym, sołtysom, gminnym jednostkom organizacyjnym i placówkom oświatowym, wszystkim współpracownikom za wkład i zaangażowanie w codzienną pracę, a zwłaszcza Mieszkańcom Gminy Nagłowice za okazane przejawy wsparcia i wyrozumiałości. Dzięki konstruktywnym sugestiom, określającym podstawowe potrzeby społeczności lokalnej mogliśmy z całym zespołem znaleźć efektywne rozwiązania napotkanych problemów.

Z jakich inwestycji, które zrealizowano w gminie jest Pani najbardziej dumna?
Te 4 lata upłynęły pod znakiem wielu rozpoczętych, a także nowo realizowanych inwestycji. Wszystko, co zostało zrobione wynikało wyłącznie z potrzeb i oczekiwań mieszkańców Gminu Nagłowice. Warto w tym miejscu wymienić kilka z nich. W ramach środków z unii europejskiej z "Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich" i współpracy z Marszałkiem Województwa: wybudowano drugi etap wodociągu. Bezpośrednio inwestowano w ekologiczne potrzeby mieszkańców, budując 79 przydomowe oczyszczalnie ścieków czy obecnie realizującprojekt „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii” Wartość całkowita projektu: 4 475 500,00 złotych w tym koszty kwalifikowalne Gminy Nagłowice: 501 966,40. Dofinansowanie wynosi 60 procent. Gmina Nagłowice w ramach niniejszego dofinansowania wykona 30 sztuk kolektorów słonecznych i 14 instalacji fotowoltaicznych do końca 2018roku.
Zawsze niezwykle ważnymi są inwestycje w budowy dróg, kadencja kończy się swoistym rekordem w skali powiatu, wybudowaliśmy jako gmina ponad 20 kilometrów dróg.
Realizowany był program rewitalizacji miejscowości Nagłowicena kwotę ponad 2 milionów złotych. W ramach rewitalizacji wykonano: przebudowę i modernizację boiska sportowego w miejscowości Nagłowice, przebudowano ulicę Świętego Floriana i ulicę Tadeusza Kościuszki, przebudowano ulicę Sportową, zagospodarowano teren przy Gminnym Ośrodku Kultury, dokonano rewitalizacji Zespołu Placówek Oświatowych Nagłowice.
Dostrzegając niezwykle ważną rolę Kół Gospodyń i Ochotniczych Straży pożarnych wiele przedsięwzięć dokonano w świetlicach środowiskowych, remizach. Odnowiono i doposażono budynki remiz w miejscowościach: Ślęcin, Jaronowice, Rakoszyn, Trzciniec, Zdanowice, Brynica Mokra, Zagórze. W miejscowościach Zagórze, Cierno Żabieniec , Caców wykonano place zabaw. W miejscowości Zagórze wybudowano boisko sportowe wraz z wyposażeniem.Inwestowano w infrastrukturę przeznaczoną dla Ochotniczych Straży pożarnych: wyremontowano, bądź doposażono remizy w : Jaronowicach, Ślęcinie, Trzcińcu, Warzynie Pierwszym, Desznie, Zagórzu, Zdanowicach. W celu wsparcia działalności jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Warzyn i Nagłowice, będących w Krajowym Systemie Ratowniczo- Gaśniczym zakupiono dwa samochody ratowniczo- gaśnicze oraz doposażenie pojazdów za kwotę 259717,33 złotych wyłącznie ze środków własnych gminy.
Uzyskano dofinansowanie na urządzenie terenu sportowo- rekreacyjnego w miejscowości Trzciniec w ramach Otwartych Stref Aktywności Obecnie realizujemy to zadanie. Powstanie idealne miejsce do integracji międzypokoleniowej dla Trzcińca i okolic.
Gmina Nagłowice otrzymała również dofinansowanie na kwotę 79 603,35 złotych. (całkowita wartość inwestycji wynosi 93 651,00 zł.) operacji pod nazwą „Podniesienie standardu infrastruktury turystyczno- rekreacyjnej wsi Nagłowice” za pośrednictwem Świętokrzyskiej Rybackiej Lokalnej Grupy Działania.
Oddano do użytku boisko wielofunkcyjne w miejscowości Trzciniec dofinansowane w ramach przedsięwzięcia „Budowa ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej” realizowanego przez Fundację Miśka Ździśka „Błękitny Promyk Nadziei” przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich Trzciniec. Wartość inwestycji wyniosła 134 724,98 złotych. Był to wynik współpracy z Lokalną Grupą dziaania Ziemia Jędrzejowska Gryf.
Ważną dla społeczności gminy jest jedna z ostatnich uchwał radnych. Wniosłam do rady projekt uchwały dotyczący dopłat do ścieków komunalnych. W związku z wprowadzonymi zmianami w prawie, w 2018 roku Rada Gminy w Nagłowicach nie posiada już kompetencji do ustalania jednostkowych cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. W dniu 24 września 2018 roku Rada Gminy w Nagłowicach podjęła uchwałę w sprawie ustalenia dopłat z budżetu Gminy Nagłowice do taryfowych cen ścieków zatwierdzonych decyzją Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wartość dopłaty wynosić będzie 3,00 złote brutto do 1 metra sześciennego ścieków odprowadzonych z gospodarstw domowych.

Jakie najważniejsze zadania stoją przed gminą Nagłowice? Jakie cele stawia sobie Pani jeżeli będzie Pani kierować gmina kolejną kadencję?
W najbliższym czasie przystępujemy do realizacji podpisanych umów dotyczących termomodernizacji budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Nagłowice - wartość inwestycji to kwota 1 796 669,44 złotych. W tym miesiącu będziemy jeszcze realizować przebudowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych oraz przebudowę drogi w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych w miejscowości Trzciniec. Wkrótce odnowimy plac zabaw w miejscowości Deszno –wartość zadania 25 tysięcy złotych.
Jeszcze w tym roku rozpocznie się rozbudowa sieci wodociągowej na terenie gminy Nagłowice" - wartość zadania około - 1 787 382,00 złotych (dofinansowanie 873 522 złotych)
W 2019 roku planujemy realizację programu "Rewitalizacja miejscowości Nagłowice etap II" - łączna wartość zadania około 5 220 000 złotych (dofinansowanie 4 175 801 złotych, wkład własny - 1 043 950 złotych). Obecnie gmina jest na liście rezerwowej. W ramach rewitalizacji Gmina zamierza zrealizować następujące zadania: przebudowa ulicy Hutniczej i Piaskowej, chodnika na ulicy Mikołaj Reja wzdłuż drogi wojewódzkiej, rekultywacja rowu wzdłuż ulicy świętego Floriana, montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach: Gminnego Ośrodka Kultury, Zespołu Placówek Oświatowych, Dworku Mikołaja Reja, termomodernizacja Dworku Mikołaja Reja, wykonanie parkingów przy ośrodku zdrowia, ZPO i Urzędu Gminy w Nagłowicach, renowacja boisk sportowych przy Zespole Placówek Oświatowych, przebudowa i rozbudowa przedszkola w Nagłowicach.
W związku z reformą systemu edukacji przed samorządem gminnym duże wyzwanie. W Warzynie w Zespole Placówek Oświatowych nie mamy sal lekcyjnych dla 7 i 8 klasy. Nie ma sali gimnastycznej spełniającej właściwe warunki. Trudne decyzje czekają zarówno radnych, dyrektorów szkół jak i wójta. Z jednej strony trzeba wziąć pod uwagę najpilniejsze potrzeby mieszkańców, możliwości pozyskania środków zewnętrznych, a z drugiej strony dostosować warunki nauki i wychowania do wymogów. Obecnie Gmina Nagłowice poczyniła już pierwsze prace projektowe dotyczące budowy sali gimnastycznej przy Zespole Placówek Oświatowych w Warzynie Pierwszym, trwają prace przygotowania wniosku na wymianę oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Nagłowice.
Nie bez znaczenia przy podejmowaniu wszelkich decyzji jest sytuacja finansowa gminy. Kontrole zewnętrzne i wewnętrzne obejmujące lata 2011-14 ujawniły nowe, niepokojące informacje o gospodarowaniu środkami gminy. Obecnie jest prowadzone postępowanie prokuratorskie. Sprawy te mają wpływ na sytuacje finansową gminy. Niepokoi wszystkich przewlekłość postepowania. Cała społeczność liczy na wyjaśnienie sprawy i ukaranie winnych.
Najpilniejsze moje plany i zamierzenia to budowa wodociągu, rewitalizacja Nagłowic, modernizacja oświetlenia ulicznego, budowa sali gimnastycznej przy Zespole Placówek Oświatowych Warzyn Pierwszy, dalsza modernizacja dróg. Chciałabym , w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców pozyskiwać dofinansowania na przydomowe oczyszczalnie ścieków, systemy solarne i fotowoltaikę. Udało się zagospodarować budynek po jednej ze zlikwidowanych szkół. Przejęło go stowarzyszenie. Pozostało ich jeszcze kilka niezagospodarowanych. Chciałabym, aby w miejscowości Rakoszyn powstał dom dziennej opieki. Mam nadzieję, że budynek przy trasie na Katowice również znajdzie nabywcę. Konieczne jest uatrakcyjnienie naszej ”perełki turystycznej” – dworku Mikołaja Reja. Prace modernizacyjne były ciągle przesuwane w związku z tocząca się sprawą dotyczącą własności dworku. Udało się uatrakcyjnić ofertę kulturalną GOK, szczególnie przez działalność teatru amatorskiego, czas wyjść poza gminę. Udało się zorganizować w zeszłym roku przegląd wojewódzki twórczości teatralnej i należy to kontynuować jako formę promocji gminy. W dalszym ciągu chciałabym przyczyniać się do rozwoju aktywności stowarzyszeń. W tej kadencji powstało kilka nowych, m.in. Nagłowicka Akademia Seniora.
Chciałabym zwiększyć wpływ mieszkańców na przedsięwzięcia gminy poprzez działalność Rady Młodych czy Rady Seniorów jako organów doradczych wójta, radnych.

Ruszyła kampania wyborcza. Jak rozpoczęła się ona dla Pani. Czy rywale dają o sobie znać? To czysta walka czy niekoniecznie?
Na razie widzę coś, co mi schlebia, wiele planów, zamierzeń, które sygnalizowałam czy to na sesjach rady, w prasie czy spotkaniach wiejskich, pojawiają się u kontrkandydatów. Liczę na to, co sama deklaruję – kulturę i szacunek. W kampanii mówmy więcej o sobie, mniej o kontrkandydatach. Przedstawiajmy swoje pomysły i programy, nie obrażajmy i nie rańmy się wzajemnie. Szanujmy dzielące nas różnice, ale pamiętajmy, że po wyborach też jest życie, że będziemy się spotykać w różnych sytuacjach i dajmy sobie szansę szczerego uśmiechu.

Kierowanie gminą to tylko praca czy może także pasja?
Zawsze lubiłam pracę wśród ludzi i niezwykłą przyjemność sprawia mi czynienie czegoś dla drugiego człowieka. Bycie włodarzem poczytuję sobie za wielki zaszczyt i dar zaufania. W sprawowaniu tej funkcji niezwykle przydatne okazały się cierpliwość, odpowiedzialność , empatia i umiejętność pracy w zespole. Cechy, które kiedyś umożliwiły mi odnoszenie sukcesów jako nauczyciel, wychowawca, dyrektor szkoły, dziś w roli wójta okazały się jeszcze bardziej pomocne. Cieszę się , jak każdy z sukcesów, porażki, jeśli się zdarzają są lekcją pokory i szansą na wyciągnięcie wniosków.

Spędza Pani w gminie mnóstwo czasu. Co na to rodzina? Ma Pani męża, dzieci? Wspierają Panią czy raczej złoszczą się, że ma Pani dla nich mało czasu?
Na pewno jest to praca, której nie można zamknąć w określone ramy czasowe. Mam szczęście mieć wspierającą mnie rodzinę. Mam męża Zbigniewa i dorosłego już syna Aleksandra, obecnie studenta poza domem. Kobieta, pełniąca taką funkcję musi być zorganizowana, aby nie zaniedbać swoich obowiązków domowych i spełniać się zawodowo. Pomaga mi w tym pozytywne nastawienie do życia. Nie można żyć jedynie pracą. Lubię podróże , te dalsze i te bliższe, poznawać ludzi. Lubię dobrą książkę, spacery.

Pani zachęca wyborców, żeby kolejny raz dali Pani mandat zaufania?
Myślę, że ludzie poznali mnie, znają moje cechy, osiągnięcia, zauważyli jak ważna dla mnie jest zgoda, dialog, liczenie się z drugim człowiekiem. Pokazałam przez te 4 lata sposoby współpracy z mieszkańcami, instytucjami, radnymi, marszałkiem, starostą, sołtysami i radnymi. W pracy rady gminy nie odniosłam wrażenia, że była jakaś opozycja. Raczej w konstruktywnych rozmowach, dyskusji dążyliśmy do konsensusu. Przecież wszystkim nas o to samo chodzi – o szeroko pojęte dobro mieszkańców.
Mieszkańcy wybierając mnie wybiorą współdecydowanie, zgodę, empatię, wsparcie działań stowarzyszeń, dalszy rozwój inwestycji gminnych, realizację wspólnych potrzeb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie