Morawica, gmina która odniosła sukces dzięki dobremu zarządzaniu

Materiał informacyjny Miasta i Gminy Morawica
Udostępnij:
„Zrównoważony rozwój społeczno - gospodarczy kluczem do rozwoju lokalnego i społeczeństwa obywatelskiego.”

Tu podaj tekst alternatywny

Najważniejsze to słuchać ludzi, działać na rzecz mieszkańców, bo władza to odpowiedzialność.

Historia samorządu terytorialnego w Polsce, ściśle pokrywa się z działaniami włodarza Morawicy Mariana Burasa, który od ponad 30 lat, od pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych, sprawuje funkcje burmistrza, a wcześniej wójta.

Podkielecka gmina Morawica, w latach 90-tych nie posiadała walorów rolniczych, rozbudowanej infrastruktury drogowej, wodociągów, kanalizacji, a obiekty użyteczności publicznej były zaniedbane i stare. Nieurodzajne grunty stały się jednak dla człowieka z wizją, jaką miał Marian Buras, podstawą do stworzenia najlepszego miejsca do zamieszkania i zainwestowania. Umiejętne zarządzanie, podejmowanie zdecydowanych działań, współpraca z mieszkańcami na każdym etapie działania zaowocowały tym, że Morawica to dziś jeden z najprężniejszych samorządów. Swoją wizję nadawania ładu przestrzennego gminie, burmistrz rozpoczął od uzbrajania terenów gminnych pod budownictwo mieszkaniowe. Dobra lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie miasta wojewódzkiego, uzbrojone w niezbędne media tereny poskutkowały tym, że w Morawicy chętnie kupowano działki oraz domy na osiedlu, które firma deweloperska wybudowała na gminnym terenie.

Tu podaj tekst alternatywny

Proces rozwoju budownictwa mieszkaniowego wymusił jednocześnie wszechstronny rozwój inwestycyjny i gospodarczy. Wygenerował on bowiem potrzebę dostosowania instytucji użyteczności publicznej do podniesienia komfortu życia. W szybkim tempie burmistrz realizował dalsze koncepcje rozwoju, tj. uzbrajanie terenów pod rozwój biznesu. Jednocześnie budował nowoczesne obiekty tworzące bazę edukacyjno – sportową oraz rozbudowywał infrastrukturę tj. drogi, oświetlenie uliczne, sieć wodnokanalizacyjną.

Dzięki działaniom burmistrza Mariana Burasa w gminie Morawica udało się zbudować społeczeństwo obywatelskie. Przekazanie stowarzyszeniom do realizacji zadań z zakresu oświaty, kultury, sportu, współpracy zagranicznej itp., zaowocowało dużym zaangażowaniem społeczeństwa w życie publiczne. Pozwoliło to na zwiększenie świadomości wśród mieszkańców gminy na temat znaczenia jednostki dla ogółu, ale również na temat tego, że będąc zrzeszonym w różnych organizacjach można zdziałać bardzo wiele. Burmistrz każdorazowo rozpatruje zgłaszane przez organizacje, bądź samych mieszkańców, potrzeby i problemy, których rozwiązywanie następuje poprzez wspólne konsultacje i szukanie dobrych rozwiązań

Dzięki wspólnym realizacjom przedsięwzięć, podniesiona zostaje aktywność mieszkańców, która napędza rozwój gminy. Poprzez zlecanie zadań udało się stworzyć społeczeństwo obywatelskie, które współdecyduje o sektorach życia publicznego. Reprezentanci lokalnej społeczności, tzw. Liderzy, są w stałym kontakcie z samorządem. Władze gminy są partnerem w działaniach, a relacje z sektorem ngo oparte są na wzajemnym dialogu, zrozumieniu i współdziałaniu.

Tu podaj tekst alternatywny

Potwierdzeniem jakości zarządzania samorządem są licznie przyznane nagrody i wyróżnienia, zarówno dla Gminy Morawica, jak i samego burmistrza Mariana Burasa. Historyczny wielki sukces Miasta i Gminy Morawica, stanowi trzykrotne zdobycie tytułu najlepszej gminy w kraju. W 2021 r., po raz kolejny - 3 z rzędu w niezależnym, samorządowym rankingu Dziennika Rzeczpospolita, gmina zajęła I miejsce wśród 878 gmin miejskich i miejsko-wiejskich, uzyskując jednocześnie najwyższy wynik punktowy zarówno w swojej kategorii, jak i w kategoriach miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. Od 17 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie