Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morfologia może ostrzec przed poważnymi chorobami! Sprawdź, kiedy zbadać krew i na co zwrócić uwagę

Opr. /KAK/
Zaledwie 4 ml krwi pacjenta wystarczy do wykonania morfologii.
Zaledwie 4 ml krwi pacjenta wystarczy do wykonania morfologii. sxc.hu
O badaniu krwi warto pomyśleć, gdy dokucza nam przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, częste infekcje.

Przygotuj się do wizyty w laboratorium:

Przygotuj się do wizyty w laboratorium:

- Na badanie należy zgłosić się na czczo.
- Na wynik nie będzie miało jednak wpływu wypicie kilku łyków wody.
- Co najmniej przez 12 godzin przed pobraniem próbki nie należy pić alkoholu.
- Badań nie powinno się wykonywać po dużym wysiłku fizycznym, po nieprzespanej nocy.

- Krew może być pobrana zarówno z palca, jak i z żyły. Pobranie z palca stosuje się często u dzieci. Może wykazać nieznacznie obniżone wartości płytek krwi w porównaniu z wynikami krwi pobranej z żyły.

- Po pobraniu krwi miejsce nakłucia należy mocno ucisnąć. Co ważne, nie zginamy ręki, tylko trzymamy ją prosto. W ten sposób unikniemy powstania krwiaka.
/ewa/

Badanie morfologiczne krwi ma ogromną wartość nie tylko w rozpoznawaniu chorób krwi, między innymi - ostrej białaczki. Jest również pomocne w rozpoznawaniu stanów nowotworowych, ocenie nasilenia stanu zapalnego. Warto pomyśleć o badaniu krwi, gdy jesteśmy ospali, apatyczni, często boli nas głowa, często łapiemy infekcje.

Skierowanie na badanie morfologiczne może wystawić lekarz rodzinny. Na wizytę do laboratorium możemy wybrać się także na własną rękę - badanie kosztuje około 10 zł. Wynik otrzymamy w ciągu kilku godzin lub następnego dnia.

Raz do roku

- Morfologię krwi należy wykonywać, co najmniej raz do roku. Także wtedy, gdy następuje pogorszenie ogólnego stanu zdrowia czy samopoczucia - radzi doktor habilitowany nauk medycznych Andrzej Pluta, hematolog. - Pragnę jednak podkreślić, że nieprawidłowy wynik analizy nie musi wcale świadczyć o chorobie. W takiej sytuacji badanie należy powtórzyć. A gdy parametry nadal będą odbiegać od normy, należy poradzić się lekarza rodzinnego lub specjalisty - dodaje nasz ekspert.

Bez paniki

Hematolodzy uspokajają, że ponad 95 procent nieprawidłowych wyników morfologii nie świadczy o chorobie krwi i nie wymaga leczenia. Nie należy wpadać w panikę i w każdej nieprawidłowości dopatrywać się białaczki, dopasowując wyniki do strzępków wyrywkowych wiadomości z Internetu. Zły wynik morfologii może świadczyć na przykład o anemii z niedoboru żelaza lub toczącej się infekcji wirusowej.

W konsultacji z lekarzem

Kiedy jednak należy zachować szczególną czujność? Do najbardziej niepokojących sygnałów należy wzrost liczby białych ciałek krwi (norma wynosi 4000-10 000/ul), obniżenie liczby płytek krwi (norma to 150 000-350 000/ul) oraz spadek hemoglobiny (norma to 12-16 g/dl).

- Gorzej, jeśli występuje jednocześnie kilka zmian w obrazie krwi, na przykład anemia współistnieje ze wzrostem lub spadkiem liczby białych ciałek krwi - tłumaczy doktor Pluta. - Pacjent powinien być skonsultowany przez lekarza, który zbierze wywiad, zmierzy temperaturę, zbada fizykalnie, oceniając m.in. węzły chłonne. Ponadto można dodatkowo sprawdzić wynik opadania krwinek czerwonych, czyli tzw. OB (odczyn Biernackiego), sprawdzić poziom białek krwi i ich rozkład, poziom mocznika, analizę moczu - wyjaśnia specjalista.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie