Morsy ze Świętokrzyskiego biły rekord w Mielnie (WIDEO,...

  Morsy ze Świętokrzyskiego biły rekord w Mielnie (WIDEO, ZDJĘCIA)

  Klaudia Szałas

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Morsy ze Świętokrzyskiego biły rekord w Mielnie (WIDEO, ZDJĘCIA)
  1/14
  przejdź do galerii
  W miniony weekend Mielnie zorganizowano szesnasty już Międzynarodowy Zlot Morsów. Do morza weszło jednocześnie ponad 4900 osób! Jak informuje Maria Piskier z Centrum Kultury w Mielnie na „lodowatą” imprezę przybyli także mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Nasze lokalne kluby morsów reprezentowało kilkadziesiąt osób!


  Morsy z całej Polski a nawet Europy bawiły się w Mielnie od piątku, 8 lutego. Finał imprezy odbył się w niedzielę, 10 lutego i cel zdecydowanie został osiągnięty. Z 5022 uczestników zlotu do Bałtyku weszło aż 4904 osoby. Najpierw odbyła się profesjonalna rozgrzewka, potem morsy i foczki ruszyli do Bałtyku, którego temperatura miała 2 stopnie Celsjusza.

  Nasze morsy zachwycone. Niebawem impreza w Wąchocku!

  Jedną z osób, która była na zlocie jest Nina Chmiel ze skarżyskiego klubu Nurt Mostki „Morsjanie”. – To już nasz kolejny raz w Mielnie jako klubu. Atmosfera była rewelacyjna. Ja osobiście byłam na tej imprezie po raz trzeci – uśmiecha się pani Nina i zdradza, że bardzo duże wrażenie zrobił na niej Bieg o Puchar Burmistrza Mielna, w którym uczestniczyli przebrane za różne postacie morsy. -Trzy lata temu mój mąż wygrał ten bieg, a w tym roku małżeństwo z naszego klubu - Jacek i Marta Gębscy zajęli czwarte i trzecie miejsce w kategorii open – mówi pani Nina. To nie ostania lodowata impreza naszych morsów. W tym tygodniu wyjeżdżają na Zlot do Karpacza - w sobotę odbędzie się bieg na Śnieżkę w stroju morsa, a na niedzielę rano zaplanowano morsowanie w wodospadzie. 17 lutego odbędzie się natomiast impreza w regionie – morsowanie w Wąchocku.

  Co to za impreza?

  Co roku - zawsze w drugi weekend lutego morsy migrują do Mielna, by oddać się rozrywkom razem z innymi „przedstawicielami swojego gatunku”. Nietypowa tradycja ssaków została zaobserwowana po raz pierwszy w 2004 roku i trwa po dziś dzień.

  Program imprezy był bardzo rozbudowany. Były gry i zawody sportowe pod wspólną nazwą Turniej mrozoodpornych, kąpiele w baliach z gorącą wodą, taniec przeciwko przemocy czyli One Bilion Rising oraz Bieg o Puchar Burmistrza Mielna. W ogromnej hali namiotowej usytuowanej na parkingu przy PoloMarkecie odbył się wieczór z kabaretem Hrabi, panel dyskusyjny „Ludzie morza” z udziałem Romana Paszke kapitana jachtowego i Marka Dulewicza specjalizującego się w fotografii podwodnej no i wielki bal pod hasłem Wodny świat.

  Tradycyjnie w niedzielę 10 lutego ulicami miasta przeszła parada, w której kluby morsów zaprezentowały się w wymyślonych specjalnie na tę okazję strojach. Parada zakończyła się wejściem na plażę i wspólną kąpielą w Bałtyku w samo południe.

  Nie biją Rekordu Guinnessa, bo on należy do nich

  Warto zaznaczyć, że chociaż z roku na rok rośnie liczba uczestników zlotów to nie biją oni żadnego rekordu. Są już w Księdze Rekordów Guinnessa i jak do tej pory nikt na świecie nie zawalczył o odebranie tytułu Międzynarodowym Zlotom Morsów w Mielnie.

  W Mielnie podczas Międzynarodowych Zlotów Morsów dwukrotnie bity był rekord Guinnessa w grupowym zanurzeniu w zimnej wodzie w jednym miejscu. Po raz pierwszy w lutym 2010 roku kiedy to do wody weszło 1054 Morsów a po raz drugi w lutym 2015 roku kiedy w wodzie zanurzyły się 1799 osoby. Po raz trzeci z rekordami Guinnessa Mielno miało związek w grudniu 2015 roku kiedy to został pobity rekord - tym razem - w największej liczbie kąpiących się morsów w wielu miejscach w tym samym czasie. Do wody weszło wówczas 3717 osób w 42 lokalizacjach w Polsce. Rekord został ustanowiony dwukrotną liczbą wymaganych uczestników. Pomysłodawcą, organizatorem oraz składającym wszystkie dokumenty związane z rekordem było Biuro Zlotu Morsów działające obecnie przy Centrum Kultury w Mielnie.

  Dwa rekordy Guinnessa ustanowiono w Mielnie. Żadne inne miasto na świecie nie może pochwalić się takim wynikiem.

  Zobacz galerię  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone