Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most na Wiśle w Nowym Korczynie będzie nosił imię Wincentego Witosa. Radni podjęli taką uchwałę

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Most na Wiśle w Nowym Korczynie
Most na Wiśle w Nowym Korczynie Paweł Zagaja Facebook
Dobiega końca budowa mostu na Wiśle w Nowym Korczynie. Rada Miejska w Nowym Korczynie na sesji, 4 grudnia, głosowała nad uchwałą w sprawie podjęcia inicjatywy nadania temu obiektowi imienia Wincentego Witosa, mocno związanego z naszym regionem. Radni jednomyślnie przyjęli uchwałę.

Dobiega końca budowa mostu na rzece Wiśle w Nowym Korczynie. Po 80 latach historia zatoczyła koło i dwa brzegi Wisły pomiędzy Nowym Korczynem w Świętokrzyskim a Borusową w Małopolsce ponownie zostały połączone.

Pojawił się pomysł, aby nadać obiektowi imię Wincentego Witosa. Poinformował o tym Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna: - W bieżącym roku przypada 75. rocznica śmierci Wincentego Witosa (zmarł 31.10.1945 roku w Krakowie) w związku z czym jest to wyjątkowa okazja, aby uhonorować Wincentego Witosa – premiera wiernego chłopom, nadając jego imię mostowi na rzece Wiśle. Mając na uwadze silne związki Wincentego Witosa z miejscem jego urodzenia już dziś zwracamy się również z prośbą do Rady Gminy w Gręboszowie o podjęcie podobnej inicjatywy.

Radni Rady Miejskiej w Nowym Korczynie jednomyślnie przyjęli uchwałę w sprawie nadania imienia. Teraz samorząd wystąpi z prośbą do Rady Gminy w Gęboszowie o podjęcie podobnej inicjatywy.

Jak czytamy w mediach społecznościowych burmistrza Nowego Korczyna: "Wincenty Witos, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej, urodził się w ubogiej rodzinie chłopskiej 21 stycznia 1874 roku w przysiółku noszącym od pańszczyźnianych czasów nazwę Dwudniaki w Wierzchosławicach, a o swoim pochodzeniu pisał tak ”Pochodzę z tych, których losy długie wieki rzucały pod nogi i na pastwę drugich, tak pod względem politycznym jak i materialnym, a więc z klasy chłopskiej. Gorzej jeszcze, bo w tej klasie należałem do wydziedziczonych i najbardziej upośledzonych, połykając gorzki chleb skrajnej nędzy”. Działalność społeczną i polityczną rozpoczął w rodzinnej wsi i w powiecie tarnowskim. Zdobywając coraz to wyższe stopnie kariery politycznej nie zrywał związków ze swą rodzinną wsią i własnym gospodarstwem. Wierność dla wsi, dla środowiska ojczystego była u niego niezwykła. Przez cały okres swego życia i działalności wpływał w sposób znaczący na rozwój społeczny i gospodarczy rodzinnej wsi. W 1900r. po raz pierwszy został wybrany do Rady Gminy Wierzchosławice, a pięć lat później został członkiem rady Powiatowej w Tarnowie. W 1908r. objął funkcje wójta w swej rodzinnej wsi i piastował ją przez 23 lata.

Swoją obecność Wincenty Witos zaznaczył również w gminie Nowy Korczyn na dożynkach powiatowych w Piasku Wielkim 3 września 1933 roku w trakcie których kilkudziesięciu uczestników tej uroczystości zostało aresztowanych, a następnie skazanych na kilkumiesięczne więzienie. Sam Wincenty Witos, osłaniany przez chłopów, został przetransportowany do Łęki, gdzie zatrzymał się w domu Franciszka Borka. Gdy dotarła wiadomość, że śladem Witosa podąża policja, chłopi szybko postarali się o łódź i bezpiecznie przewieźli go na drugi brzeg Wisły do Małopolski."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie