Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Movember w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Urolodzy zapuścili wąsy na koszulkach. Zobacz film z instruktażem samobadania

oprac. redakcja
www.onkol.kielce.pl/pl
Urolodzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii włączyli się w kampanię Movember, poświęconą zdrowiu mężczyzn i w środę, 10 listopada, założyli koszulki z wąsami. Inicjatorem akcji był świętokrzyski oddział Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.

Do profilaktycznego zdjęcia w wąsatych koszulkach stanęli doktorzy Anita Zaręba, Justyna Buras- Pitek, Paweł Orłowski, Marcin Kosowski, Janusz Marszycki, prezes świętokrzyskiego oddziału Stowarzyszenia „Gladiator”, dr Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii ŚCO, Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii, doktorzy Łukasz Niedziela i Zachar Karakoz.

- Movember to po polsku „wąsopad”, dlatego zapuszczany wąsy i prezentujemy się w tych koszulkach, żeby przypomnieć, że 60 procent nowotworów, dotykających mężczyzn, stanowią choroby prostaty, natomiast wśród młodych mężczyzn głównym problemem jest rak jądra

– wyjaśnił Janusz Marszycki, prezes świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Gladiator”, inicjator akcji.

Najczęstszy nowotwór u mężczyzn po 50.

Jak zaznacza doktor Mateusz Obarzanowski, specjalista urologii FEBU, zastępca kierownika Kliniku Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, intencją akcji jest zwrócenie publicznej uwagi na rosnącą zachorowalność na raka jądra i raka gruczołu krokowego.

Nowotwór prostaty jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn po 50 roku życia. Ocenia się, że wystąpi u co trzeciego mężczyzny pomiędzy 50 a 80 rokiem życia. W województwie świętokrzyskim notuje się rocznie ponad 700 nowych zachorowań na raka prostaty. Rak jądra jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn pomiędzy 15 a 35 rokiem życia. W 2018 r. w województwie świętokrzyskim zachorowało na niego 32 mężczyzn.

- Warto podkreślić, że oba te nowotwory są całkowicie wyleczalne, jeśli zostaną wykryte we wczesnym stadium. Dlatego chcemy też zwrócić uwagę kobietom, żonom, partnerkom, aby przekonały swoich mężczyzn do kontrolowania swojego zdrowia – dodaje dr Obarzanowski.

Nowotwory tematem tabu dla mężczyzn

- Mówienie o tych nowotworach jest bardzo ważne, bo są one tematem tabu dla wielu mężczyzn. Natomiast częstość ich występowania skłania do tego, żeby takie akcje przeprowadzać i zachęcać mężczyzn po 50 roku życia do tego, żeby raz w roku zgłosili się do urologa, ponieważ wczesne wykrycie choroby nowotworowej pomoże nam ją całkowicie wyleczyć – tłumaczy doktor Obarzanowski.

Objawy raka prostaty

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie