Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można szykować projekty do Budżetu Obywatelskiego 2020. Z sesji rady miasta Kielce

ATA
Kielce mają w końcu nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego 2020. Jest kilka ważnych zmian. Projekty można już szykować, bo nabór rozpocznie się 7 sierpnia. Taka decyzja zapadła podczas sesji rada miasta w czwartek, 18 lipca.

- Od tego roku to ustawa zobowiązuje miasta do wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego i określa jego ramy, wiec zmiany w regulaminie były konieczne. Zgłosić projekt i głosować może każdy kielczanin, a osoby, które nie ukończyły 16 roku życia muszą mieć zgodę opiekuna prawnego - poinformowała na sesji rady miasta Anita Lagierska, pełniąca obowiązki dyrektora Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Kielcach.

ZOBACZ TAKŻE: W czwartek, 18 lipca od godziny 9 obradują kieleccy radni. Oglądaj transmisję na żywo

Projekty mogą być zgłaszane w formie papierowej albo elektronicznej. -Zostajemy przy zadaniach inwestycyjnych dużych o wartości ponad 150 tysięcy złotych i małych o wartości nie przekraczającej tej kwoty. Nowością są projekty nieinwestycyjne, czyli organizacja wydarzeń ze sfery społecznej, edukacji, kultury, oświaty, sportu. Ich wartość nie może przekraczać 30 tysięcy złotych.

Prezydent Kielc, Bogdan Wenta zdecydował się przeznaczyć na Budżet Obywatelski siedem milionów złotych. A komisja do spraw Budżetu Obywatelskiego podzieliła kwotę następująco: 4 miliony złotych na inwestycje duże, 2 miliony złotych na małe oraz
milion złotych na zadanie nieinwestycyjne.

-Wprowadziliśmy pojęcie ogólnodostępności. Zrealizowane obiekty muszą być dopisane także po godzinach funkcjonowania placówek, przy których powstały. Zarządzający obiektem ma obowiązek udostępnienia go w godzinach 6-22. W przypadku projektów miękkich dostęp do nich musi być bezpłatny – dodała.

Nowy elementem jest możliwość odwołania wnioskodawcy od negatywnej oceny projektu i nie dopuszczenia do głosowania. Po publikacji wniosków odrzuconych osoba zgłaszająca zadanie ma trzy dni na odwołanie się i komisja ponownie go rozpatrzy.

Zgłaszanie projektów rozpocznie się 7 sierpnia i potrwa do 22 sierpnia.

Zgłaszane inwestycje mogą powstać wyłącznie na terenach, których właścicielem jest miasto.

Warunkiem zgłoszenia projektu jest złożenie pod nim podpisów przez minimum 15 mieszkańców. Każdy kielczanin może udzielić poparcia dla więcej niż jednego projektu.

Projekty można zgłaszać przez Internet (za pośrednictwem strony internetowej Idea Kielce), osobiście (w Biurach Obsługi Interesanta, Urzędu Miasta Kielce, Rynek 1 i ulica Strycharska 6, w sekretariacie Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, ulica Szymanowskiego 6, pokój 74), pocztą (na adres Urząd Miasta Kielce, 25-659 Kielce, ul. Strycharska 6,z dopiskiem „Budżet Obywatelski”).

A zagłosować można będzie na pięć projektów nieinwestycyjnych, trzy inwestycyjne małe i jeden inwestycyjny duży.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie