Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Msza święta w Masłowie: "Święty Janie Pawle II broń nasze rodziny, przed tym wrogiem w koronie, który zaraża i zabija" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Oprac. AWA
Pełen symboli, w czasie panującej epidemii, był wieczór w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W pustym kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie mszę świętą odprawił biskup Marian Florczyk. - Święty Janie Pawle II broń nasze rodziny, przed tym wrogiem w koronie, który zaraża i zabija - mówił biskup. Po liturgii w milczeniu przeszedł trasę papieskiej drogi krzyżowej, by przed pomnikiem papieża odmówić wyjątkową modlitwę w intencji zatrzymania epidemii.

Zapis mszy świętej:

Obchody 15. rocznicy śmierci Jana Pawła II miały mieć w Masłowie szczególny wymiar. To tu od lat w okolicy 2 kwietnia mieszkańcy gminy oraz goście z Kielc modlą się w intencji papieża wspominając jego wizytę w Masłowie z 1991 roku jak i wspólne przeżywanie chwili śmierci, kiedy na lotnisku ułożono ogromny krzyż z płonących zniczy. Tradycyjnie mszę świętą w kościele Przemienienia Pańskiego kończy droga krzyżowa i odśpiewanie „Barki” przed pomnikiem papieża.

Z racji epidemii koronawirusa obchody planowane na 3 kwietnia zostały odwołane. Biskup Marian Florczyk zdecydował o odprawieniu okolicznościowej mszy świętej w masłowskim kościele. Zgodnie z rządowymi obostrzeniami oprócz służby ołtarza w świątyni przebywało jedynie pięć osób. Reszta mogła śledzić na żywo transmisję mszy świętej prowadzoną na żywo przez ekipę Echa Dnia zarówno w portalu www.echodnia.eu jak i na facebookowym profilu. Msza była również nadawana na kanale You Tube masłowskiej parafii. Przy ołtarzu modlili się biskup Marian Florczyk i ks. proboszcz Piotr Motyka.

W homilii biskup wspominał o nauczaniu św. Jana Pawła II w kontekście trudnej sytuacji epidemii, apelował o docenienie rodziny. Biskup mówił również o cmentarzu w Zielonej Dolinie, na którym spoczywają mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy stali się ofiarami epidemii cholery w latach 1895 – 1897. - Ludzie tej ziemi nie po raz pierwszy zostają dotknięci epidemią, śmiertelną zarazy. Ta historia uczy nas wielkiej pokory wobec życia. Święty Janie Pawle II, tu w Masłowie otrzymałeś tytuł honorowego przewodnika po Górach Świętokrzyskich i powiedziałeś, że te góry są dla ciebie drogie. To nie jest przeszłość, to jest teraźniejszość. Jesteś teraz przed Bogiem. Wierzymy, że jesteśmy ci nadal drodzy, dzisiaj również, zataj wstawiaj się za nami, jak czyniłeś jako papież i wstawiałeś za Polską. Święty Janie Pawle II broń nasze rodziny, przed tym wrogiem w koronie, który zaraża i zabija – mówił biskup Florczyk.

Po modlitwie biskup wraz z ks. proboszczem i wójtem Tomaszem Lato w milczeniu przeszli trasę papieskiej drogi krzyżowej, którą co roku przemierza kilkaset osób. Uroczystości zakończyła modlitwa przed pomnikiem Jana Pawła II w centrum Masłowa. Tu na biskupa czekała reprezentacja druhów z OSP Masłów, którzy co roku uczestniczą w obchodach. W tym roku zwykle wypełniony po brzegi plac był pusty. Biskup wybrał modlitwę, jaką Jan Paweł II odmówił w Kalkucie 3 lutego 1986 roku i prosił, by Bóg obdarzył ludzi nadzieją na przyszłość oraz uchronił Polskę i świat od zarazy.

Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Polecamy: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie najnowszych informacji dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie