Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muszla w Busku z poślizgiem. Impreza już za tydzień, a główna arena wciąż niegotowa

Adam LIGIECKI
Już za tydzień buski festiwal folkloru – tymczasem prace budowlane przy muszli koncertowej w parku zdrojowym nadal trwają.
Już za tydzień buski festiwal folkloru – tymczasem prace budowlane przy muszli koncertowej w parku zdrojowym nadal trwają. Adam Ligiecki
Muszla w buskim parku zdrojowym od kilku miesięcy znajduje się w przebudowie. Starą zburzono jeszcze w zeszłym roku, wznoszenie nowej ciągnie się bez końca.

Według wstępnych zapowiedzi z buskiego ratusza, miała być gotowa w połowie kwietnia 2014 roku. Żeby spokojnie, bez nerwówki zdążyć z odbiorem technicznym na majowy festiwal folkloru. Impreza za kilka dni, tymczasem muszla... nadal się buduje.

TYLKO... NIE PODŁOGA!

Przypomnijmy, że problemy pojawiły się przed rokiem. Licząca sobie kilkadziesiąt lat, sypiąca się parkowa muszla została przed imprezą zamknięta dla występów w ramach 37. edycji Buskich Spotkań z Folklorem. Kapele i zespoły grały wtedy na ułożonej przed nią podłodze z desek. Czy takie scenki mogą się teraz powtórzyć?

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, żebyśmy znowu grali na podłodze przed muszlą - mówi wprost Robert Dąbal, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. - Codziennie chodzę na plac budowy, obserwuję przebieg prac. Mam nadzieję, że zdążymy ze wszystkim na czas.

KOŃCZĄ ROBOTY

Byliśmy w środę w parku zdrojowym. Konstrukcja muszli jest gotowa, lecz wokół niej nadal piętrzą się rusztowania. Rozmawialiśmy z pracownikami, którzy budują nowy obiekt. Są dobrej myśli.

- Do końca tego tygodnia zakończymy roboty, ale potem będzie jeszcze odbiór techniczny. Jak on przebiegnie, czy obiekt zostanie odebrany przez komisję... to nie nasza rzecz. Wierzymy, że kapele zagrają w tym roku w Busku już w nowej muszli koncertowej - twierdzą zgodnym chórem.

SKĄD TEN POŚLIZG?

Budowlańcy zdradzili nam też przyczyny poślizgu w przebudowie buskiej muszli; przynajmniej, jak to wygląda z ich perspektywy. Nie jest to wielka inwestycja (jej wartość kosztorysowa wynosi około 360 tysięcy złotych), ale ma swoje "plusy i minusy".

Wyjątkowa w tym roku "wiosenna zima" nie zawsze im pomagała. Jak twierdzą, części robót - na przykład klejenia kamienia czy zagęszczania terenu - mimo sprzyjającej aury nie dało się wykonać szybciej. Były też prace bardzo czasochłonne, jak pokrywanie blachą dachu muszli.

Tak czy inaczej, powstał zupełnie nowy obiekt. Duża scena z podłogą z modrzewia syberyjskiego, do tego budynek z garderobą i pomieszczeniem magazynowym, zadaszeniem, Nowa muszla jest podobna do starej, ale... jednak inna. Wyższa, bardziej "strzelista". Niżej za to znajduje się scena, na której występować będą artyści.

REWIA FOLKLORU

XXXVIII Buskie Spotkania z Folklorem wyznaczono na 17 i 18 maja. Do kurortu przyjedzie czołówka świętokrzyskiej muzyki ludowej: soliści (śpiewacy i instrumentaliści), kapele, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca wyłonione w czterech przeglądach rejonowych. 3 maja taka impreza odbyła się w Ciekotach, dzień później w Nowym Korczynie. W ten weekend czekają nas dwa przeglądy: 10 maja w Opatowie i 11 maja w Jędrzejowie.

W Busku będą rywalizować o dwie nagrody główne: Grand Prix imienia Piotra Gana oraz Nagrodę imienia Heleny Szelestowej. Kto je otrzyma, dowiemy się później, podczas galowego koncertu laureatów - 15 czerwca w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie