Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Hammonda w Kielcach w sobotę 15 maja otworzy się w nowej siedzibie - w Pałacyku Zielińskiego. Będzie koncert [WIDEO, ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Aleksander Piekarski
Już w sobotę, 15 maja Muzeum Hammonda w Kielcach zaprosi do nowej siedziby w oficynie Pałacyku Tomasza Zielińskiego.

Muzeum, jedyne takie w Europie, powstało cztery lata temu dzięki pasji kielczanina Pawła Wawrzeńczyka, który latami szukał, kupował i sprowadzał te kultowe instrumenty. Potem przekazał je miastu a to w budynku przy ulicy Kościuszki otworzyło Muzeum Hammonda, oddział Muzeum Zabawek i Zabawy. W tym roku zostało ono przeniesione do Domu Środowisk Twórczych, bo tu zdaniem dyrektora Ryszarda Pomorskiego będą znacznie lepsze warunki do wykorzystania unikalnej kolekcji. Pałacyk, jak podkreślał zgłaszając pomysł dyrektor, jest znacznie lepszą lokalizacją, tu odbywają się koncerty, goszczą muzycy.

Niestety muzeum przy Kościuszki odwiedzało bardzo mało osób.

Zbiory muzeum to między innymi kultowe B-3 czy C-3, równie popularne modele L-100 i M-100. Najstarsze organy pochodzą z 1935 roku (model A), a najnowsze z początku lat 90-tych XX wieku. Znajdują się tu także zegary z Hammond Clock Company, których mechanizm dał początek sławetnym instrumentom, oraz wyjątkowy stół do tasowania i rozdawania kart używany niegdyś w rozgrywkach brydżowych.

Zamysłem dyrektora jest granie na organach z kolekcji, ich główną zaletą jest przecież niepowtarzalny dźwięk. Organy są w różnym stanie, ale jeśli uda się wszystkim przywrócić dawną świetność będzie można porównywać ich brzmienie.

Muzeum zlokalizowano w niewykorzystywanej oficynie Pałacyku, którą wcześniej zajmowało biuro Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszystkie pomieszczenia w budynku odnowiono i przeznaczono na prezentację kolekcji oraz muzyków, którzy chętnie ich używali. Na wystawie przedstawiony zostanie także twórca organów, Laurens Hammond, amerykański inżynier mechanik, wynalazca. Sam zgłosił ponad 100 patentów, m.in. okulary 3D i automatyczną skrzynię biegów, ale najsłynniejszym wynalazkiem okazały się organy nazwane jego nazwiskiem. To, że je stworzył nie było przypadkiem, Hammond interesował się muzyką, grał na fortepianie i chciał stworzyć instrument, który połączy w sobie cechy fortepianu i kościelnych organów, które także bardzo lubił. Organy Hammonda mają bardzo charakterystyczne miękkie, wibrujące brzmienie. Wykorzystywane są przez wielu muzyków, ich fanami byli: Niemen, Skaldowie.

Muzeum Hammonda w Kielcach będzie otwarte od wtorku do niedzieli, bilety w cenie 10 i 5 złotych (grupowy).

Uroczyste otwarcie połączone z prezentacją oragnów na Letniej Scenie Ogrodu Pałacyku odbędzie się w sobotę 15 maja o godzinie 17, już od godziny 15 Pałacyk zaprasza na hammondowe granie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie