Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na finisaż wystawy czasowej na temat Janusza Kamockiego

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Przed nami finisaż wystawy czasowej na temat Janusza Kamockiego
Przed nami finisaż wystawy czasowej na temat Janusza Kamockiego Klaudia Tajs
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na finisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnograf”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 20 stycznia o godzinie 17 w Zamku Królewskim. Wstęp na ostatnie już wydarzenie towarzyszące tej wystawie jest bezpłatny.

Finisaż wystawy czasowej „Janusz Kamocki – Sandomierzanin w Zamku"

Podczas wydarzenia odbędzie się wykład pt. „Janusz Kamocki – żołnierz, kombatant, świadek historii”, który wygłosi dr Robert Piwko - naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Prelegent jest współautorem oraz redaktorem kilkudziesięciu opracowań naukowych i popularnonaukowych, w tym książek poświęconych podziemiu antykomunistycznemu w regionie świętokrzyskim. Jest również organizatorem wielu spotkań edukacyjnych i popularyzatorskich poświęconych pamięci żołnierzy Armii Krajowej, uczestników akcji „Burza”.

Aktywnie działa na rzecz zachowania spuścizny dokumentacyjnej żołnierzy AK oraz upamiętniania członków organizacji niepodległościowych. Publikuje na łamach „Sandomierzanina. Pisma społeczno-kulturalnego”. Jest również członkiem Kieleckiego Towarzystwa Naukowego. Będzie to już ostatni wykład zamykający cykl poświęcony różnorodnym aspektom życia i działalności Janusza Kamockiego, a jego tematyka poświęcona zostanie działalności patriotyczno-niepodległościowej bohatera tej wystawy.

Ponadto podczas finisażu będzie również można obejrzeć wystawę oraz porozmawiać z jej kuratorami.

Głównym założeniem wystawy „Janusz Kamocki – Sandomierzanin, patriota, etnograf”, którą można jeszcze oglądać jedynie tylko do 21 stycznia , jest przypomnienie sylwetki dra Janusza Marii Saryusza Kamockiego (1927-2021), który był muzealnikiem, etnografem, żołnierzem Armii Krajowej (ps. Mamut), działaczem opozycyjnym w okresie PRL. Zajmował się badaniami etnograficznymi, związanymi głównie z problematyką kostiumologii ludowej oraz zasięgów grup etnograficznych, między innymi z żoną Marią Kamocką z Gierowskich prowadził badania etnograficzne nad strojem sandomierskim, których wynikiem była praca ,,Strój sandomierski”. Prowadził również badania w Singapurze, Indiach, Nepalu, Indonezji, Tatarstanie, Armenii, Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie. W 2016 r. otrzymał tytuł

Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. Do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu przekazał ponad 1,5 tysiąca pamiątek rodzinnych. Wystawa ma charakter monograficzny, a jej narracja oparta została na najważniejszych etapach życia, a przede wszystkim działalności patriotyczno - niepodległościowej i naukowej jej bohatera. Ekspozycję przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Tomisław Giergiel oraz Karolina Gara z Działu Historycznego Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na wystawie zaprezentowane zostały obiekty pochodzące z prywatnej kolekcji: Joanny Kamockiej oraz ze zbiorów Muzeum Etnograficznego imienia Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Jana Długosza w Sandomierzu, Majsak. Galeria. Antyki w Sandomierzu, Urzędu Miejskiego oraz Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto