Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka Dworów Polskich - koncert kameralny w Ciekotach

AWA
Mikołaj Zgółka
Mikołaj Zgółka
W niedzielę, 27 kwietnia o godzinie 18 w Centrum Edukacji i Kultury w Ciekotach odbędzie się kolejny koncert kameralny z cyklu Muzyka Dworów Polskich.

Tym razem przeniesiemy się w świat muzyki mistrzów baroku. Przewodnikiem po epoce będzie Zespół muzyki dawnej Masovia Consort w składzie: Mikołaj Zgółka - skrzypce barokowe, Dariusz Hajdukiewicz - pozytyw i Krzysztof Sokołowski - viola da gamba. Wstęp wolny.

Mikołaj Zgółka - Studiował na uczelniach w Polsce, Szwajcarii i w Niemczech. Jako solista i kameralista zdobywał nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych. Jest skrzypkiem skoncentrowanym na wykonawstwie historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki skrzypcowej przełomu XVII i XVIII wieku, muzyki kameralnej drugiej połowy wieku XVIII, oraz wczesnoromantycznej. Koncertował w niemal wszystkich krajach europejskich, współpracował jako koncertmistrz bądź kameralista z wieloma zespołami muzyki dawnej w Polsce i za granicą – Collegium Musicum Stuttgart, Berlin Baroque, Allegria Musicale (Szwajcaria), Collegium Marianum (Praga), Fundacja Akademia Muzyki Dawnej Szczecin. Jest prymariuszem i współzałożycielem kwartetu Musicarius. Jest również koncertmistrzem i współzałożycielem polsko-niemieckiego zespołu Nova Capella Polska (Neue Pohlnische Capelle), którego działalność koncentruje się na odtwarzaniu kultury i muzyki dworu saskiego w Dreźnie i Warszawie. Aktywność ta zaowocowała przywróceniem do życia muzycznego wielu interesujących i zapomnianych utworów, jak również działalnością naukową i publicystyczną dotyczącą Pohlnische Capelle. Został współtwórcą kilkudziesięciu nagrań fonograficznych stworzonych dla Polskiego Radia, Wydawnictwa Dux, Recart i Deutsche Grammophon. W roku 2012 został uhonorowany nagrodą Flis 2012 poznańskiego środowiska muzycznego, zaś w roku 2013 okolicznościową nagrodą Ministra Kultury dla kwartetu Musicarius.

Płyta z utworami G.G. Gorczyckiego, nagrana wraz z Wrocław Baroque Ensemble została uhonorowana Muzyczną Nagrodą Miasta Wrocławia w roku 2014. Jest doktorem sztuki i prowadzi klasę skrzypiec barokowych na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Bywa zapraszany na konferencje naukowe, posiada w swym dorobku publikacje naukowe, w roku 2016 ukazała się książka jego autorstwa pt. "Aspekty retoryki w muzyce skrzypcowej".

Nauczał na kursach mistrzowskich w Lidzbarku Warmińskim, Jarosławiu, Magdeburgu oraz we Wrocławiu, jako wykładowca w ramach europejskiego programu emerging. Na co dzień gra na instrumencie autorstwa Aegidiusa Kloza 1793 oraz Giovanni Paolo Magginiego 1629 (kopia Krzysztof Krupa). Koncertuje również na violi d`amore.

Dariusz Hajdukiewicz - ukończył z wyróżnieniem PSM II st w Białymstoku, następnie Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie - Filia w Białymstoku w klasie organów Marii Terleckiej uzyskując dyplom z wyróżnieniem.

W latach 2002-2004 zrealizował specjalistyczne Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego z zakresu muzyki dawnej. Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych mistrzowskich kursach interpretacji u prof. Guy Boveta (Szwajcaria), prof. Herberta Wulfa (Niemcy), prof. Ulrika Spang - Hanssena (Dania), prof. Józefa Serafina i prof. Juliana Gembalskiego (Polska).

Specjalizuje się w problematyce interpretacyjnej twórczości Dietricha Buxtehudego i kompozytorów XVII - wiecznej północnoniemieckiej szkoły organowej oraz w realizacji basso continuo w dziełach oratoryjnych mistrzów baroku. W swoim wszechstronnym repertuarze posiada utwory od muzyki dawnej poprzez literaturę organową baroku, romantyzmu i kompozytorów współczesnych. Na swoich koncertach promuje również twórczość organową Mariana Sawy. Posiada wyjątkową umiejętność perfekcyjnej gry a vista.

Koncertuje jako solista, kameralista i akompaniator na renomowanych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej i kameralnej oraz okolicznościowych koncertach organowych w Polsce, Niemczech, Danii, na Wyspach Alandzkich, na Białorusi, Litwie oraz w Rosji. Ma na swoim koncie prawykonania polskie i europejskie utworów organowych, kameralnych i oratoryjnych. Od 2005 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie a od 2010 roku Międzynarodowych Wieczorów Muzycznych u Św. Alberta w Mońkach. Jest również Jurorem i kierownikiem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Instrumentów Historycznych Baroque Collegium Musicum oraz Zespołu Muzyki Dawnej Charbel Music Ensemble. W 2012 roku Towarzystwo im. Mariana Sawy przyznało mu dyplom „Za szczególną promocję utworów organowych Mariana Sawy” oraz uhonorowało srebrnym medalem Towarzystwa.

Dariusz Hajdukiewicz gra na 3-głosowych truhenorgel - piszczałkowych organach skrzyniowych, wykonanych na specjalne zamówienie przez Johannesa Kirchera z Heidelberg.

Krzysztof Sokołowski - jest kontrabasistą w Filharmonii Świętokrzyskiej – I głos solowy. Od wielu lat pasjonuje się muzyką dawną, w szczególności z okresu baroku. Gra na kontrabasie barokowym i violi da gamba. Gry na gambie uczył się u wybitnego gambisty z Czech – Petra Wagnera. Swoje umiejętności nieustannie doskonali podczas kursów muzyki dawnej w Polsce i zagranicą. Partię continuo realizował z tak wybitnymi muzykami jak Nicholas Parle, Paul Esswood, Philippa Hyde, Benjamin Bayl, Robert Hugo, Zbigniew Pilch. Współpracuje z wieloma zespołami – Accademia Dell’ Arcadia, La Tempesta, Sinfonia Nordica, Baroque Collegium Musicum, Polska Orkiestra XVIII Wieku, Charbel Music Ensemble. Bierze udział w festiwalach kantatowo – oratoryjnych w Polsce i za granicą – Varażdin Baroque Evenings. Dokonuje z zespołami nagrań płytowych między innymi dla Jasnogórskiej kolekcji muzyki dawnej – Musica Claromontana. Realizował partię continuo podczas nagrań Passio Christi Christiana Freislicha z Goldberg Baroque Ensamble. Płyta ta otrzymała w 2013 roku muzyczną nagrodę – Fryderyk w kategorii muzyki oratoryjnej.

Jest twórcą letniego festiwalu na Mazurach – Giżycko Baroque Festival oraz festiwalowej orkiestry Masovia Baroque Orchestra. Otrzymał Nagrodę Świętego Brunona patrona Giżycka w kategorii Kultura 2017.

Wkrótce trzeci koncert z cyklu Muzyka Dworów Polskich - Koncert muzyki operowej. W programie arie tenorowe najsłynniejszych oper St. Moniuszki. Wystąpi tenor Opery Poznańskiej Michał Marzec, na fortepianie Wanda Marzec. Koncert odbędzie się 12 maja 2019 roku o godzinie 17.00 w ramach dni otwartych funduszy europejskich.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie