Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co nie pozwala wada wzroku czyli dlaczego zawód powinien doradzać okulista?

Redakcja
Wszyscy okuliści powinni podpowiadać swoim pacjentom, już od najmłodszych lat, w którym kierunku powinni się kształcić, biorąc pod uwagę wadę wzroku.
Wszyscy okuliści powinni podpowiadać swoim pacjentom, już od najmłodszych lat, w którym kierunku powinni się kształcić, biorąc pod uwagę wadę wzroku. archiwum
W Polsce jest ponad 100 tys. niewidomych, a ponad pół miliona Polaków ma poważną dysfunkcję wzroku. Według danych Polskiego Związku Niewidomych jedynie niewielki procent tych osób, jest aktywny zawodowo. Coraz częściej w wyborze ścieżki zawodowej pomagają im okuliści.

- Istnieje wiele zawodów, które odradzam moim pacjentom. Jednak zawsze staram się zaproponować coś w zamian - mówi dr Iwona Filipecka, specjalizujaca się w diagnostyce i chirurgii okulistycznej. - Choć rynek pracy coraz chętniej otwiera się na pracowników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, to niewidomi i osoby z poważną wadą wzroku wciąż pozostają na zawodowym marginesie. Większość osób niewidomych i z dużą dysfunkcją wzroku, jest zrzeszona w Polskim Związku Niewidomych. Spośród 70 tys. członków, aktywnych zawodowo jest jedynie 5 858. Według specjalistów, wyniki mogłyby prezentować się korzystniej, gdyby wszyscy okuliści podpowiadali swoim pacjentom, już od najmłodszych lat, w którym kierunku powinny się kształcić.

Krótkowidz, dalekowidz...

Wysoka krótkowzroczność jest przeciwwskazaniem do wykonywania wszelkich zawodów wymagających dużego wysiłku fizycznego. - Krótkowzroczność wysoka powoduje powstawanie zmian zwyrodnieniowych z tyłu oka, w siatkówce. Wysiłek fizyczny może spowodować odwarstwienie siatkówki i człowiek traci widzenie. Dlatego osoby chorujące na wysoką krótkowzroczność powinny wybierać zawody związane z pracą umysłową - uważa dr Filipecka. - Osoby niedowidzące na jedno oko, nie mogą wykonywać zawodów, w których wymagane jest widzenie przestrzenne np. zawodowy kierowca, pilot, motorniczy. Osoba, która ma wysoką nadwzroczność i bez okularów nie widzi dobrze ani z daleka, ani z bliska, a dodatkowo współistnieje astygmatyzm, nie powinna wykonywać prac precyzyjnych.

Sprawdź wzrok 3-4 latka

- Oczywiście dzisiejsze rozwiązania okulistyczne takie jak soczewki, chirurgia refrakcyjna pozwalają na rozwiązanie niektórych problemów ze wzrokiem, ale np. nie zlikwidują niedowidzenia (które leczy się do 6 roku) - mówi dr Iwona FIlipecka. - Dlatego ważne jest, aby rodzice zgłosili się już z 3-4 letnią pociechą do specjalisty. Jeśli stwierdzone jest niedowidzenie, okulista może podejmować działania na rzecz pobudzenie oka niedowidzącego, ale metody te dają efekty, tylko w przypadku, gdy stosuje się je do 6 roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie