Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na co Starachowice wykorzystały miliony z funduszy norweskich? Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Podczas konferencji w szkole Podstawowej numer 11 w Starachowicach. Więcej na kolejnych zdjęciach
Podczas konferencji w szkole Podstawowej numer 11 w Starachowicach. Więcej na kolejnych zdjęciach Kazimierz Cuch
Władze miasta Starachowice i kilka podległych im instytucji zorganizowali we wtorkowe południe, w Szkole Podstawowej numer 11, konferencje prasową na temat wykorzystania przez miasto funduszy norweskich.

Fundusze norweskie wykorzystane w Starachowicach

Fundusze pozyskano z projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. Ich wartość, którą otrzymały Starachowice, to prawie 16 milionów złotych. Miasto zabiegało o 40 milionów złotych, ale gestorzy pieniędzy zwiększyli liczbę miast beneficjentów norweskich gratisów i kwota zmniejszyła się do 16 milionów złotych.

Na konferencji mówiono o tym, co już zostało zrobione za te pieniądze, co jest robione i co jeszcze będzie robione. Na koniec, po konferencji, uczniowie, przedstawiciele dziewięciu starachowickich szkół podstawowych wzięli udział w konkursie wiedzy o Norwegii.

Co zrobiono w Starachowicach dzięki Funduszom Norweskim?

Jakby docelowo jest wykonana świetlica środowiskowa na starachowickim osiedlu Wzgórze, w której z powodzeniem działa Centrum Aktywności Społecznej. Ma pełną frekwencję uczestników, dzieci i dorosłych. Nad świetlicą są cztery mieszkania chronione dla osób wychodzących z domów dziecka lub z bezdomności.

Trwa intensywny remont i rozbudowa tak zwanego „Pałacyku”. Stara część obiektu jest finansowana z pieniędzy Unii Europejskiej. Nowy, nowoczesny pawilon ze wspomnianych funduszy norweskich. Budowa nowego łącznika przy budynku „Pałacyku” wraz z zagospodarowaniem otoczenia posłuży za siedzibę Inkubatora Myśli Społecznej - Impact Hub.

Konferencja odbywała się w Szkole Podstawowej numer 11 nie bez powodu. W ramach wspomnianych funduszy norweskich
szkoła wewnątrz i na zewnątrz będzie szkoła ekologiczną. Pod szyldem „Eko Szkoły” powstanie swoistego Centrum Edukacji Ekologicznej dla młodzieży i mieszkańców.

Mówiono o powstaniu Spółdzielni Społecznej „Starachowiczanka”, o asystencie międzykulturowym dla cudzoziemców, przeważnie Ukraińców, o programie mieszkaniowym. Tu Marcin Gołębiowski, zastępca prezydenta zapowiedział konsultacje społeczne i warsztaty w sprawie budowy mieszkań po starym szpitalu. Pierwsze będą już 18 i 19 stycznia.

Miasto chce się pozbyć niskiej emisji, likwidując kotły „kopciuchy”. Warunek, to uzyskanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Zakupi drona antysmogowego, który będzie monitorował zanieczyszczenie powietrza spalinami.

Zobaczcie zdjęcia z konferencji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto