Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dachu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach stanęła pierwsza w Polsce pasieka z recyklingu

Paulina Baran
Paulina Baran
Pierwsze w Polsce ule z recyklingi stanęły w czwartek, 20 maja na dachu Politechniki Świętokrzyskiej, a ich obudowa wykonana została z heksagonów, które pochodzą z bębnów od pralek. Wydarzenie stanowiło początek świętowania Dnia Ziemi i towarzyszyła mu zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także wykłady poświęcone między innymi inteligencji pszczół.

Dzień Ziemi na Politechnice Świętokrzyskiej zorganizowano właśnie 20 maja, ponieważ wtedy przypada również Światowy Dzień Pszczół. Pomysłodawcą oraz wykonawcą pięciu uli jest grafik i pszczelarz w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz, który zaprojektował domy dla pszczół w taki sposób, by czuły się w nich komfortowo, przykładając jednak szczególną wagę do designu. Obudowa ula wykonana została z heksagonów, które pochodzą z bębnów od pralek.

- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może mieć wiele zastosowań, nawet tak niezwykłych jak obudowa uli, dlatego warto zawsze pamiętać o prawidłowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, który powinien trafiać do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Wówczas dajemy mu szansę na drugie życie – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Rektor Politechniki Świętokrzyskiej Zbigniew Koruba zdradził, że jest bardzo prawdopodobne, że da dachu Politechniki będzie jeszcze więcej uli i zachęcał do podobnych działań inne uczelnie. Podkreślał, że pszczoły to istoty niezwykle inteligentne i stanowią pewien symbol dla studentów, pokazujący, że aby powstał miód, potrzeba naprawdę ciężkiej pracy.

Łaziki (jeszcze nie) na Marsie

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja zespołów budujących łaziki z recyklingu. Ponownie w roli głównej zadebiutowały przetworzone wcześniej w profesjonalnych zakładach firmy MB Recykling elektryczne śmieci. Studenci Politechniki opowiadali o założeniach koncepcyjnych swoich pojazdów oraz o planowanych elementach pochodzących z przetworzonego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. „Marsjańskim prezentacjom” towarzyszyły będą także prelekcje dotyczące między innymi wykorzystania inteligencji pszczół w nauce, nowoczesnych technologii w recyklingu oraz specyfiki działań organizacji odzysku.

- Wiele osób postrzega recykling wciąż mocno stereotypowo. A jest to jedna z najszybciej rozwijającej się dzisiaj branż na rynku. Warto wskazywać potencjał jaki niesie ze sobą selektywna zbiórka odpadów, szczególnie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – mówiła jedna z prelegentek Monika Wyciechowska z organizacji odzysku CCR RELECTRA Organizacja Odzysku SEiE S.A .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie