Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dobry sen. Zamiast leków - terapia

/IWO/
Częstą przyczyną zaburzeń snu jest nieumiejętność radzenia sobie z „życiem w pośpiechu” i z nadmiarem dotykających nas obecnie problemów.
Częstą przyczyną zaburzeń snu jest nieumiejętność radzenia sobie z „życiem w pośpiechu” i z nadmiarem dotykających nas obecnie problemów. fot. sxc.hu
Zaburzenia snu są często powiązane z problemami układy nerwowego. Kłopoty, jakie przeżywamy mogą powodować, że mózg nie potrafi elastycznie i stopniowo przechodzić w stan zasypiania jak i wybudzania. A przerywany, płytki sen lub jego brak oznacza fatalne funkcjonowanie w ciągu dnia.

Poczucie bycia niewyspanym rano, trudności z budzeniem się, sen niespokojny, koszmary nocne, moczenie, chodzenie we śnie mogą być objawem istnienia pewnej dysregulacji mózgu. Skuteczne w leczeniu takich tych zaburzeń okazały się treningi EEG Biofeedback. Terapia ta pomaga
w przywróceniu właściwego rytmu snu i czuwania, poprawia ja-kość snu. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tą metodą jest jego naturalność, która z powodzeniem może zastąpić farmakoterapię.

- Częstą przyczyną zaburzeń snu jest nieumiejętność radzenia sobie z "życiem w pośpiechu" i z nadmiarem dotykających nas obecnie problemów - mówi psychiatra Martyna Kupiecka. - Powodami bezsenności mogą być też nadwrażliwość emocjonalna, nadobowiązkowość czy pracoholizm.

Terapia EEG Biofeedback dostępna we wszystkich polskich miastach to metoda, która pozwala na uczenie się modyfikowania parametrów fizjologicznych organizmu, jakie normalnie nie są kontrolowane świadomie. Metodę stworzono i stosowano początkowo przez NASA jako trening dla astronautów. Obecnie jest techniką wykorzystywaną do terapii wielu zaburzeń, w tym zaburzeń snu. To oficjalna metoda leczenia wpisana do Międzynarodowego Spisu Procedur Medycznych.
Pod wpływem ćwiczeń tworzą się w mózgu nowe połączenia (synapsy) i nowe komórki nerwowe. Jej zaletą jest brak skutków ubocznych. EEG Biofeedback jest trwałą i skuteczną metodą treningową, wykorzystującą plastyczność mózgu. Trenujący na bieżąco obserwuje na ekranie, jak pracuje jego mózg i ma możliwość, aby metodą prób i błędów uczyć się utrzymywać pożądane parametry jego pracy, które z czasem stają się dla mózgu nawykiem. Terapia wycisza nadmierne emocje, likwiduje stany lękowe i normuje fazy snu. - Z relacji pacjentów wiem, że efekty terapii zaburzeń snu są odczuwalne już od pierwszych treningów - mówi terapeutka Edyta Surgiel. - Pacjenci przesypiają spokojnie całą noc, a co najważniejsze budzą się rano wyspani.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie