Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jubileuszowych torach

Rafał BANASZEK
Tablica upamiętniająca 30 rocznicę oddania do użytku Centralnej Magistrali Kolejowej w Psarach.
Tablica upamiętniająca 30 rocznicę oddania do użytku Centralnej Magistrali Kolejowej w Psarach. R. Banaszek
R. Banaszek
R. Banaszek R. Banaszek

R. Banaszek
(fot. R. Banaszek)

16 września do niewielkiej stacji w Psarach w gminie Secemin zjechała świta przedstawicieli kolejnictwa, byłych ministrów, inżynierów, techników z całej Polski. Wszystko po to, by świętować 30-lecie eksploatacji i modernizacji Centralnej Magistrali Kolejowej.

Odsłonięcia tablicy dokonali najbardziej zasłużeni dla CMK.
Odsłonięcia tablicy dokonali najbardziej zasłużeni dla CMK. R. Banaszek

Odsłonięcia tablicy dokonali najbardziej zasłużeni dla CMK.
(fot. R. Banaszek)

Uroczyste obchody rozpoczęły się przed południem odprawieniem mszy świętej koncelebrowanej przez księdza kanonika Eugeniusza Zarębińskiego, krajowego duszpasterza rodzin kolejarskich i Adolfa Drorzyńskiego, proboszcza parafii Secemin.

- Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy, dzisiaj w dobie gospodarki rynkowej zapomina się o tym. Słowo służba w pragmatyce kolejowej przestało już funkcjonować - mówił w kazaniu ksiądz Eugeniusz Zarębiński. Zwrócił uwagę na wielkie dzieło, dorobek rąk inżynierów, robotników, kolejarzy sprzed 30 lat, jakim była budowa przytorza stacji kolejowej w Psarach. - W ponad 160-letniej historii istnienia kolei takich ludzi było tysiące, należy im się szacunek i cześć - mówił ksiądz.

Punktem kulminacyjnym obchodów było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonali byli ministrowie najbardziej zasłużeni, jeśli chodzi o powstanie i rozwój Centralnej Magistrali Kolejowej - Mieczysław Zajfryd, Kazimierz Jacukowicz i Andrzej Gołaszewski. Zaraz po tym nastąpiło wręczenie odznaczeń resortowych dla wybitnych pracowników kolei. W obchodach wziął udział poczet sztandarowy CMK Włoszczowa Północ 1974 r.

- Pracowałam tutaj przez 17 lat jako sprzątaczka - mówi jedna z rencistek, Janina Muc z Psar, która z ciekawości przybyła z miejscowymi paniami na uroczystość. - Dużo się tutaj zmieniło, w środku jest pięknie, a na zewnątrz wszystko wypielęgnowane. O, widzi pan te śliwki - wskazuje palcem na dorodne drzewka, rosnące tuż przy stacji - sama je sadziłam - mówi z dumą.

List gratulacyjny za całokształt prac na ręce Tadeusza Augustowskiego, dyrektora generalnego i prezesa zarządu Polskich Kolei Państwowych w Warszawie złożył Zbigniew Krzysiek, starosta włoszczowski. Gospodarz powiatu nie ukrywa, że zależy mu na wybudowaniu peronu na stacji kolejowej Włoszczowa Północ, którą przecina linia Centralnej Magistrali Kolejowej. W tej sprawie odbyło się już kilka spotkań w generalnej dyrekcji PKP w Warszawie, na razie trwają rozmowy dotyczące wsparcia finansowego i organizacyjnego dla tego przedsięwzięcia. - Byłoby to okno na świat, nie tylko dla mieszkańców regionu włoszczowskiego, ale również znacznej części Małopolski - uważa starosta. Mało tego, byłby to jedyny taki peron na trasie Kraków - Warszawa i Katowice - Warszawa.

- Nie neguję tego pomysłu - powiedział nam na konferencji prasowej dyrektor PKP Tadeusz Augustowski. - Jest tylko jedna podstawowa kwestia: czy będziemy mieli klientów. Firma "Inter City" prowadzi już badania w tej sprawie, wyniki mają być znane pod koniec tego roku. Jeśli wypadną pozytywnie, postaramy się uwzględnić budowę peronu w budżecie modernizacji kolei - zapewnił prezes Augustowski.

Po zwiedzeniu budynku zmodernizowanej stacji i obejrzeniu nowych technologii i rozwiązań technicznych linii kolejowych, goście udali się do hotelu "Ostaniec" w Podlesiu w gminie Kroczyce. Tam też odbyła się konferencja naukowo-techniczna pod tytułem "Linie Dużych Prędkości na PKP. Centralna Magistrala Kolejowa". Zainteresowani dowiedzieli się m.in. o historii budowy i modernizacji linii Centralnej Magistrali Kolejowej oraz wdrażaniu nowych standardów technicznych w usługach kolejowych.

Nad bezpieczeństwem obchodów jubileuszu CMK czuwała Straż Ochrony Kolei z Kielc. Spotkanie zorganizowały PKP Polskie Linie Kolejowe SA Oddział Regionalny w Lublinie oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Kielcach.

Samorząd z koleją

Zbigniew Krzysiek, starosta włoszczowski:- W 2003 roku przeprowadzono modernizację odcinka trakcji kolejowej relacji Psary - Knapówka. Na 2005 rok zaplanowane jest unowocześnienie linii Knapówka - Włoszczowa. Jesteśmy zainteresowani, aby pewne prace modernizacyjne i przygotowawcze peronu we Włoszczowie były wykonane przez kolej, natomiast władze gminy i powiatu deklarują pomoc w pracach ziemnych i służą fachową pomocą. Mamy przychylność dyrekcji PKP w Kielcach i Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie