Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kieleckich Piaskach oddano hołd „Żołnierzom Wyklętym” [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
Aleksander Piekarski
Rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przed pomnikiem na cmentarzu na kieleckich Piaskach złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Uczestniczący w uroczystościach Mateusz Machnicki ze Stowarzyszenia „Kieleccy Patrioci” podkreślił, że podziemie antykomunistyczne nadal potrzebuje przywracania pamięci. – Przez ustrój totalitarny, pamięć o bohaterach z lat 1945-1956 ma krótką tradycję. Oni byli nazywani „bandytami”. Na początku te obchody były niezwykle skromne. W tym momencie trudno znaleźć osobę, która nie wiedziałaby, kim są „Żołnierze Wyklęci”. W dalszym ciągu należy jednak wykonać wiele pracy w tym zakresie, by odkryć całą legendę antykomunistycznego podziemia – mówił.

W uroczystościach wzięła udział liczna młodzież. Uczestnicy obchodów przypominali ich rolę w przywracaniu pamięci o członkach podziemia antykomunistycznego. – Młode pokolenie coraz częściej pokazuje nam, że wie, kim byli „Żołnierze Wyklęci”. Pośród nich szukają swoich autorytetów. To nas bardzo cieszy, bowiem byli to ludzie, którzy oddali życie w walce z reżimem komunistycznym, skrytobójczo zamordowani, pochowani w wielu bezimiennych grobach. To młodzi ludzie poniosą tę pamięć w przyszłość – podkreśliła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Cmentarz na kieleckich Piaskach został szczególnie naznaczony polityką władz komunistycznych z lat 1945-1956. W wielu jego miejscach dokonywano tajnych pochówków lokalnych bohaterów niepodległościowej konspiracji. – Kiedy kilka lat temu odkryliśmy to miejsce, dla nas kielczan był to wielki szok, że w naszym mieście mieliśmy taką „łączkę”, która miała doprowadzić do tego, że o naszych bohaterach nikt nie będzie pamiętał. Mimo prób nie udało się im do tego doprowadzić – mówił senator Krzysztof Słoń.

Dzięki poszukiwaniom rozpoczętym przez Instytut Pamięci Narodowej, udało się na cmentarzu na kieleckich Piaskach odnaleźć między innymi szczątki Ludwika Machalskiego pseudonim „Mnich” – działającego na terenie Kielecczyzny, lokalnego oddziału zbrojnego.
Po południu dalszy ciąg uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kielcach. O godzinie 15 w Bazylice Katedralnej rozpocznie się msza święta. Po niej uczestnicy zapalą znicze pod murem kieleckiego więzienia, gdzie rozstrzeliwano między innymi byłych podziemia antykomunistycznego. O godzinie 16.30 rozpoczną się główne uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego. Organizatorem Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kielcach są Świętokrzyski Urząd Wojewódzki oraz Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie