MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Klekocie biegali na cześć Żołnierzy Wyklętych

Rafał Banaszek
W Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Klekocie wziął udział sam przewodniczący Rady Powiatu Jacek Włodarczyk.
W Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Klekocie wziął udział sam przewodniczący Rady Powiatu Jacek Włodarczyk. Rafał Banaszek
1 marca po raz piąty obchodzony był w naszym kraju Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to jest wyrazem hołdu dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, za ich świadectwo męstwa i niezłomną postawę patriotyczną.

Włoszczowa również nie zapomniała o tych bohaterach. Na kąpielisku Klekot odbył się Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dystansie 1963 metrów (ta cyfra oznacza datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego).

W biegu wokół zalewu Klekot wzięło udział 60 uczestników. Wygrał Piotr Kępiński z Włoszczowy. Frekwencja bardzo zaskoczyła organizatorów. Wszyscy podkreślali, że to piękna lekcja patriotyzmu, która z pewnością będzie kontynuowana.

Wcześniej odmówiono modlitwę i uczczono minutą ciszy pamięć po ofiarach Urzędu Bezpieczeństwa i ZOMO. Każdy z uczestników otrzymał od organizatorów pamiątkowy button oraz nalepkę z przekreślonymi sierpem i młotem, co oznaczało "precz z komunizmem i stalinizmem".

W ramach imprezy sportowo-patriotycznej odbył się też pokaz sprzętu ratowniczego Państwowej Straży Pożarnej oraz sprzętu militarnego. Można było postrzelać na przygotowanej strzelnicy ASG, wczuć się w rolę sapera na polu minowym, zapoznać się różnymi rodzajami ładunków i broni używanej w armii brytyjskiej i amerykańskiej.

Na Klekocie pojawili się z mundurach przedstawiciele 42 Royal Marines Commando LIMA COY - Kontyngent Brytyjski ze wsparciem GRH ISAF z Krakowa oraz Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando LOK Survival Military z Małogoszcza.
Inicjatorami obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Włoszczowie byli: Damian Skiba, Rafał Pacanowski, Marcin Drążyk i ksiądz Sebastian Nocoń - nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 we Włoszczowie.

Wydarzenie zorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego wspólnie z Próbną Drużyną Wędrowniczą Związku Harcerstwa Polskiego oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Patronat medialny sprawowało "Echo Dnia".

Warto wspomnieć, że 10 marca o godzinie 17 we włoszczowskim Domu Kultury odbędzie się wykład doktora Leszka Żebrowskiego pod tytułem "Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych", również poświęcony żołnierzom niezłomnym. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie