Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na leczenie przymusowe od alkoholu czeka się do dwóch lat, bliscy pijącego są zdesperowani, co maja robić?

Iwona Rojek
Coraz więcej osób ma problem z piciem ale nie wiadomo gdzie i po jaka pomoc można się udać, kolejki do lecze4nia sa ogromne.
Coraz więcej osób ma problem z piciem ale nie wiadomo gdzie i po jaka pomoc można się udać, kolejki do lecze4nia sa ogromne. Aleksander Piekarski
Rozpacz ogarnia członków rodziny osoby pijącej, gdy dowiadują się po zgłoszeniu jej na przymusowe leczenie, że trzeba będzie na nie czekać od 1,5 roku do dwóch lat. To niweczy wszelkie szanse na uratowanie uzależnionego i powrót do normalnego życia.

W 2017 roku w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach rozpatrzono 3 tysiące 328 wniosków dotyczących przymusowego leczenia. – mówi Marian Kubik, przewodniczący tej Komisji.
- Z roku na rok ta liczba podań rośnie, bo na przykład w 2013 roku było ich 2419, w 2014 roku już 2678. w 2015 roku ta liczba podań zwiększyła się do 2950, a w ostatnim 2017 zajmowaliśmy się ponad trzema tysiącami spraw.
Zdaniem przewodniczącego Kubika to monitowanie o natychmiastową pomoc może wynikać z kilku czynników, wszechobecnych reklam piwa w telewizji, które przyczyniają się do zwiększonego picia, a nie mówi w nich ani słowa o możliwości uzależnienia się; większej świadomości ludzi, że można się zapić; oraz prowadzenia profilaktyki już szkołach. Wiele rodzin, żon, dzieci jest już tak umęczonych, zdesperowanych piciem i agresją najbliższych, że interweniują gdzie tylko się da, aby pijącego zabrano na leczenie natychmiast.

Jacek Musiał, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy, potwierdza, że bardzo często dzwonią do niego, przeważnie matki i żony prosząc o skrócenie terminu i przyspieszeniu leczenia. – Ale ja niczego nie mogę w tej sprawie zrobić, każdy musi czekać w kolejce- tłumaczy dyrektor Musiał. - Przyjmując jednych mógłbym drugich skazać na śmierć. Na pewno byłoby lepiej, gdyby ten czas był krótszy, ale nie mamy na to wpływu, bo to ustawodawca wymyślił, że w każdej grupie leczących, tylko 20 procent można leczyć przymusowo. żeby nie mieli złego wpływu na innych - dodaje.

Przewodniczący Marek Kubik razem z Krzysztofem Gąsiorem, dyrektorem Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji mieli nadzieje, że zmieni się zapis w ustawie, zapadnie decyzja. żeby przymusowych i dobrowolnych pacjentów będzie mogło być w danej grupie po połowie, co znacznie skróciłoby kolejki, ale nic takiego nie stało.

Krzysztof Gąsior: – Zajęto się tylko innymi rzeczami, ograniczeniem sprzedaży, zmniejszeniem liczby punktów, czy odległością od sklepu do szkoły. – Zawsze na każdym posiedzeniu rozpatrujemy szczegółowo każdą sytuację rodzinną uzależnionego, w 2017 roku odbyliśmy takich posiedzeń 203 . Po naradzie kierujemy osoby bądź na leczenie przymusowe, w ośrodku zamkniętym, bądź ambulatoryjne.

Z rozmów z członkami komisji wynika, że najwięcej wniosków o przymusowe leczenie składała rodzina pijącego, żony, partnerki, dzieci, w dalszej kolejności Komenda Miejska Policji, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Zespół do spraw Przeciwdziałania Przemocy, Prokuratura, Sąd lub Domy Pomocy Społecznej albo Ośrodek Interwencyjno Terapeutyczny. Do Gminnej Komisji, która mieści się w Kielcach przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego 65 można zgłaszać bliskich pod numerem 41 3676302 wewnętrzny 23.

Wielokrotnie w Kielcach była mowa o tym, żeby zwiększyć liczbę ośrodków, w których można by było leczyć alkoholików i utworzyć ośrodek detoksykacyjny. Miała być usytuowany przy ulicy Kościuszki, przy ulicy Langiewicza, ale nic z tego nie wyszło.

- Na skutek tego absurdu wiele osób nie doczekało terminu leczenia i zapiło się na śmierć – ubolewa przewodniczący Kubik. - Albo jeśli ktoś nie zjawi się w wyznaczonym terminie , to po dwóch latach trzeba składać kolejny wniosek i cala procedura zaczyna się od nowa. Takie przepisy nie sprzyjają wyjściu z nałogu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Piękne WAGS podczas world cup 2018 w Rosji [ZDJĘCIA]





Sprawdź co wiesz o zasadach piłki nożnej. QUIZ






DREAM TEAM - zobaczcie naszą polską drużynę marzeń!




TOP 8 Najlepiej ubrani trenerzy na Mundialu 2018



ZOBACZ TAKŻE: Wypadek pod Kielcami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie