Na Placu świętego Piotra w Rzymie odsłoniętą szopkę i oświetlono choinkę. O tych symbolach mówi ojciec Szczepan Praśkiewicz. Zobacz wideo

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
W sobotę 3 grudnia, wieczorem odsłonięto szopkę i oświetlono choinkę na Placu świętego Piotra w Watykanie. - W obecności burmistrza Rzymu, licznych delegacji, tłumu mieszkańców Rzymu, pielgrzymów i turystów dokonał tego przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, kardynał Fernando Vérgez Alzaga. Wykonana w całości z drewna szopka pochodzi z Sutrio w północnych Włoszech, natomiast choinkę podarowali mieszkańcy Rosello w Abruzji - powiedział nam pochodzący z Kielecczyzny ojciec Szczepan Praśkiewicz, który jest relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.

Wyjątkowa szopka na Placu świętego Piotra w Rzymie. Oświetlono też piękną choinkę

Ozdoby choinkowe przygotowali podopieczni psychiatrycznego ośrodka rehabilitacyjnego „Quadrifoglio” we współpracy z pensjonariuszami domu opieki dla osób starszych świętego Antoniego w Borrello i uczniami szkół w Pizzoferrato, Quadri i Villa Santa Maria.

-W sobotę papież Franciszek przyjął delegacje ofiarodawców szopki i choinki, wykonawców oświetlenia i tegorocznych dekoracji świątecznych na specjalnej audiencji. Serdecznie podziękował wszystkim zaangażowanym za włożoną pracę i wysiłek. Podkreślił, że ich dary stanowią ważne symbole ukazujące pielgrzymom z całego świata podstawy dla dobrego duchowego przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Wytłumaczył, że choinka i stajenka to dwa znaki, które wciąż nas fascynują. Mówił, że drzewko świąteczne ze swoimi światłami przypomina o Jezusie przychodzącym, by rozjaśnić nasze ciemności, naszą egzystencję tak często zamkniętą w cieniu grzechu, lęku, bólu. Zauważył, że tak jak drzewa, także i ludzie potrzebują korzeni. „Ponieważ tylko ktoś zakorzeniony w dobrej glebie jest wytrwały, dorasta, opiera się targającym nim wiatrom i zostaje punktem odniesienia dla tych, którzy nań patrzą”. Dlatego winniśmy bronić korzeni z jaki się wywodzimy. Prosta zaś szopka, podkreślił Franciszek, przywołuje na myśl Boże Narodzenie, przyjście Jezusa na świat bez przepychu, ale w ubóstwie, co powinno być przypomnieniem, że nie wolno Bożego Narodzenia spłycić tylko do wymiaru konsumpcjonistycznego i komercyjnego, ale przeżywać w duchu nadprzyrodzonym - mówił nam urodzony w Chmielniku ojciec Szczepan Praśkiewicz, który jest relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.

Świąteczne dekoracje pozostaną wystawione w Watykanie od dzisiaj do Niedzieli Chrztu Pańskiego - 8 stycznia.

A w drugą niedzielę Adwentu, 4 grudnia, ojciec Szczepan Praśkiewicz razem z innymi kapłanami odprawił mszę święta przy grobie świętego Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie