Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na podbój Afryki – drugi etap niesamowitej podróży kielczan

AWA
Jacek Słowak, kielecki podróżnik, jest w trakcie realizacji wielkiej wyprawy dookoła Afryki. Do tej pory zwiedził przeszło 130 państw, z których najtrudniejszymi okazały się zachodnie kraje „Czarnego Lądu”. Właśnie wyruszył w drugi etap podróży.

Jacek Słowak to wykładowca akademicki, trener sztuki walki judo i jujitsu, instruktor narciarstwa, od trzech lat prezes Stowarzyszenia Salutem. Prywatnie szczęśliwy ojciec czterech synów, którzy wraz z żoną wspierają go w podróżniczych osiągnięciach.

Do grudnia 2017 największymi zrealizowanymi przez Jacka przedsięwzięciami były, podróż dookoła świata oraz wyprawa na Syberię „Śladami polskich zesłańców". Zaraz po tym przyszedł czas na Afrykę.

Podróż odbywa się w ramach projektu „Scyzoryki wzdłuż Afryki”, który jest realizowany przez ekipę Stowarzyszenia Salutem na czele z Jackiem Słowakiem. Przedsięwzięcie ma szansę być pierwszą w historii, udaną wyprawą tego typu. Celem ekspedycji jest objechanie dookoła całego kontynentu afrykańskiego wzdłuż linii brzegowej, co do tej pory nie udało się jeszcze nikomu. Jest to jedna z najbardziej ryzykownych i wymagających wypraw pod każdym względem, zdaniem podróżników, o niebo trudniejsza od tej dookoła świata.

Projekt „Scyzoryki wzdłuż Afryki ” podzielony został na dwa etapy.

Pierwszy, trwający przeszło dwa miesiące, przebiegający wzdłuż wybrzeża zachodniego, rozpoczął się z Tangeru w Maroko, a zakończył w Kapsztadzie w RPA. Ekipa stowarzyszenia Salutem przejechała w tym czasie 21,5 tysiąca kilometrów, odwiedzając 17 afrykańskich państw. Zachodnia część Afryki okazała się prawdopodobnie jednym z najgorszych doświadczeń w życiu Jacka. - Gdyby dzisiaj zaproponowano mi podróż przez Afrykę zachodnią, płacąc za to pół miliona złotych, to w życiu bym się na to nie zgodził – mówi Jacek Słowak.

W trakcie podróży na jej uczestników już od samego początku czyhało wiele niebezpieczeństw: od zatrzymania i aresztu za brak zgody na nagrywanie materiału przez wysokie temperatury sięgające nawet do 45 stopni Celsjusza, brak wody a na opłakanym stanie dróg i jakości paliwa kończąc. To zaledwie kropla w morzu sytuacji, w których obliczu znalazła się ekipa stowarzyszenia salutem. Od napotykanych autochtonów niejednokrotnie otrzymywali rady i przestrogi dotyczące toczących się lokalnych konfliktów zbrojnych, wysokiego zagrożenia malarycznego czy napadów rabunkowych. Niestety ostatnia z wymienionych sytuacji boleśnie doświadczyła kieleckich podróżników. Samochód, którym podróżowali, pozostawiony na strzeżonym parkingu został uszkodzony oraz doszczętnie okradziony. Na szczęście udało się zabezpieczyć dokumentację podróży dzięki, której możemy w tym momencie odtworzyć przebieg wydarzeń. Na przekór przeciwnościom losu, kielczanie nie poddali się i postanowili dojechać do Kapsztadu, gdzie zakończyli pierwszy etap wyprawy. Mimo przebytych przygód i niedogodności, jednego możemy być pewni. Zachodnia Afryka zostanie w pamięci podróżników na długi czas...

Ostatecznie pierwszy etap wyprawy zakończył się 6 marca 2018 roku, zaparkowaniem pojazdu w bezpiecznym miejscu oraz powrotem do kraju po niezwykle ciężkich malarycznych przejściach wszystkich członków załogi. Jak mówią podróżnicy, najważniejszą kwestią w podróży po Afryce jest logistyka.

Podróż dookoła Afryki jest łakomym kąskiem dla każdego żądnego przygód podróżnika z doświadczeniem dlatego na przełomie listopada i grudnia 2017 roku, na podobne wyprawy wyjechało z Polski sześć niezależnych od siebie ekip.

Wszystkie ekspedycje postawiły sobie za cel, przejechanie całego wybrzeża Afryki zachodniej. - Trasy poszczególnych wypraw były analogiczne do naszej. Generalizując, różniły się nieznacznie” - wspomina kierownik wyprawy „Scyzoryki wzdłuż Afryki”.

Niestety, wiele przeciwieństw losu spowodowało, że do półmetka udało się dojechać tylko dwóm ekipom. Jacka Słowaka oraz Piotra Balcerzaka.

Niebawem będzie można zapoznać się z dziennikami podróży oraz relacjami z drugiego etapu podróży po Afryce, które zostaną opublikowane na łamach powstającego właśnie profilu społecznościowego Jacka Słowaka, prowadzonego na Facebooku pod tą samą nazwą. Pośród niezliczonej liczby fotografii i materiałów filmowych, na fanpage’u będzie można również za pośrednictwem przygotowywanej relacji „przenieść się w czasie” i raz jeszcze przeżyć podróż przez zachodnią Afrykę razem z ekipą Stowarzyszenia Salutem.

Jacek Słowak, kielecki podróżnik, jest w trakcie realizacji wielkiej wyprawy dookoła Afryki. Do tej pory zwiedził przeszło 130 państw, z których najtrudniejszymi okazały się zachodnie kraje „Czarnego Lądu”. Na początku lipca wyruszył w drugi etap podróży.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU. Polacy częściej myślą o bezpieczeństwie podczas wakacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie