Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na poletkach doświadczalnych w Gospodarstwie Rolnym Sikora w Odrowążu, gmina Stąporków, testują nawóz organiczno-mineralny Feniks

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Od lewej: Stefan Sikora, właściciel Gospodarstwa Rolnego Sikora i spółki BIO-MED, oraz Aldona Sikora, pełnomocnik do spraw Systemu Zarządzania Środowiskowego w przedsiębiorstwie.
Od lewej: Stefan Sikora, właściciel Gospodarstwa Rolnego Sikora i spółki BIO-MED, oraz Aldona Sikora, pełnomocnik do spraw Systemu Zarządzania Środowiskowego w przedsiębiorstwie.
Na poletkach doświadczalnych w Gospodarstwie Rolnym Sikora w Odrowążu, gmina Stąporków, testują nawóz organiczno-mineralny Feniks. - Chcemy pokazać, jak rośliny wiosenne będą plonować po zastosowaniu tego środka – mówi właściciel Stefan Sikora.

W Gospodarstwie Rolnym Sikora w Odrowążu, gmina Stąporków, jest już po zasiewach jesiennych. W ziemi pod śnieżną kołdrą drzemią jęczmień i pszenżyto.

- Na polach po kukurydzy i soi zrobiliśmy badania gleby i okazało się, że brakuje fosforu. W ostatnim czasie opracowaliśmy nawóz Feniks, który ma w swoim składzie więcej fosforu, dzięki czemu odpowiednią dawkę przekaże glebie tak, aby zaspokoić jej potrzeby nawozowe – mówi Stefan Sikora, właściciel Gospodarstwo Rolnego Sikora oraz spółki BIO-MED z podkieleckich Górek Szczukowskich, która zajmuje się także produkcją chemii rolniczej.

- Nawóz Feniks jest innowacyjnym produktem wpisującym się w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dla klientów będzie on dostępny w tym roku. Ale my już dziś użyjemy go, by pokazać, jak rośliny wiosenne będą plonować po zastosowaniu tego środka. Wszystko to będzie robione na doświadczalnych poletkach w Odrowążu. Planujemy zasiew soi, owsa oraz kukurydzy – dodaje Stefan Sikora.

Nawóz organiczno-mineralny Feniks jest „bratem” Gramedu – także środka składającego się z czynników organicznych i minerałów. Nowy produkt w gamie chemii rolniczej spółki BIO-MED powstaje poprzez połączenie substancji organicznej z popiołami z wyselekcjonowanej biomasy, których obecność powoduje zwiększenie zawartości fosforu w nawozie.

- Tego pierwiastka brakuje w glebach, a nie jest łatwo dostępny. Obecność substancji organicznej zwiększa efektywność poboru składników mineralnych i mikroelementów. Feniks różni się od Gramedu parametrami. Zawiera mniej azotu, a więcej fosforu i substancji organicznej. Niezmienny natomiast jest poziom mikroelementów. Nawóz Feniks pozwoli dotrzeć do jeszcze szerszej grupy odbiorców, którzy poszukują produktu o trochę innych parametrach mając przy tym pewność niezmiennej najwyższej jakości w przystępnej cenie – mówi Stefan Sikora.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie