Wybierz miasto:
  Na pomoc zawałowcom. Jest już urządzenie podające...

  Na pomoc zawałowcom. Jest już urządzenie podające bezpośrednio lek do serca

  „The Times”

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Irlandzcy naukowcy dali chorym nadzieję. Będzie można zapobiegać niewydolności serca i odwracać groźne skutki tego zjawiska
  Najlepsze światowe ośrodki pracują nad sposobami ograniczenia skutków chorób serca

  Najlepsze światowe ośrodki pracują nad sposobami ograniczenia skutków chorób serca ©pixabay.com

  Naukowcy irlandzcy opracowali urządzenie, które podaje leki bezpośrednio do serca. Jest to o tyle istotne, że może zapobiegać niewydolności tego organu i odwracać jej skutki.

  Therepi - tak nazwano nowy wynalazek - to rodzaj „zbiorniczka” na leki lub komórki macierzyste, umieszczonego na powierzchni serca. Jego zawartość można wielokrotnie uzupełniać, podając odpowiednie specyfiki poprzez samą skórę. Badacze sądzą, że metoda ta zdecydowanie poprawi funkcjonowanie chorego po zawale serca, który stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie.

  Urządzenie jest połączone ze skórą za pomocą odpowiednich rurek. Leki wstrzykuje się do zewnętrznego „wejścia” lub - jak to nazwano - „portu”, ulokowanego tuż pod obojczykiem. To pierwszy wynalazek wspomagający stałe i ukierunkowane leczenie osób z przewlekłymi chorobami serca.

  Badania przedkliniczne jednoznacznie wykazały, że dostarczanie przez cztery tygodnie komórek macierzystych bezpośrednio samemu sercu usprawnia jego funkcjonowanie.

  Wyniki tych badań opublikowano w czerwcu w międzynarodowym czasopiśmie medycznym „Nature Biomedical Engineering”. Stanowią one kulminację czteroletniej współpracy kilku ośrodków w wielu krajach - NUI Galway, Uniwersytetu Harvarda, słynnego amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT), Royal College of Surgeons Ireland oraz Trinity College Dublin.

  Therepi jest przeznaczone dla pacjentów po zawale serca. Jego stosowanie ma zapobiegać bliznowaceniu, które może w efekcie prowadzić do niewydolności tego narządu. Dotychczas badano i próbowano wiele rodzajów leczenia, mających zapobiegać niewydolności serca. Zawsze jednak problem stanowiła trudność związana z zapewnieniem odpowiedniego sposobu leczenia.

  Podawanie leków lub komórek macierzystych przez tętnice powoduje, że „po drodze” absorbuje je też wiele naszych narządów - między innymi wątroba i nerki. Stąd niebezpieczeństwo wystąpienia wielu efektów ubocznych.

  - Wyzwanie w tym konkretnym wypadku polegało na opracowaniu metody dostarczania leku dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny - mówi Garry Duffy, naukowiec i współautor badań pracujący na wydziale medycznym NUI Galway.

  - Nasze urządzenie jest szczególnie nowatorskie w kwestii możliwości jego ponownego uzupełniania. Dzięki niemu możemy dostarczać choremu lek w sposób stały i - co bardzo ważne - nieinwazyjny - dodaje Duffy.

  Choroby serca stanowią nie tylko w Irlandii główną przyczynę zgonów. W tym konkretnym kraju odpowiadają one aż za jedną trzecią wszystkich przypadków. Około 90 tys. osób cierpi tu na niewydolność serca. Organizacja charytatywna Irish Heart Foundation szacuje, że co roku dziesięć tysięcy ludzi umiera z powodu schorzeń układu sercowo-naczyniowego, takich jak choroby serca czy udar.

  Zdaniem Duffy’ego, odpowiednio wczesne zastosowanie Therepi może zdecydowanie opóźniać wystąpienie niewydolności serca lub nawet odwracać jego skutki. Wspomniane urządzenie można również stosować w leczeniu innych schorzeń, takich jak na przykład cukrzyca. - W zasadzie Therepi można stale uzupełniać. Dlatego jesteśmy tak bardzo zafascynowani szerokimi jego możliwościami w tym zakresie.

  Ellen Roche, adiunkt w amerykańskim MIT i była pracowniczka naukowa NUI Galway, twierdzi, że opracowanie urządzenia stanowi „jedynie początek” badań, które będą wykorzystywać ten system jako platformę do zapewnienia odpowiedniej terapii osób z chorobami serca.

  - Badania wykazały, że dzięki naszemu urządzeniu nie tylko możemy stale dostarczać sercu właściwe leki, ale też zwiększać wskaźniki retencji jego komórek, co z kolei usprawnia samo funkcjonowanie organu. Wszystko to posłuży jako narzędzie badawcze, służące dalszym pracom naukowym nad wpływem domiejscowego, wielokrotnego podawania leku na różne chore narządy - mówi Roche.

  Sporo czasu upłynie, nim naukowcy dostaną do ręki ostateczne potwierdzenie skuteczności Therepi.

  Choroby serca - współczesna plaga

  Choroby serca to jedne z najgroźniejszych schorzeń na świecie, są one główną przyczyną zgonów. Jedną trzecią wszystkich zgonów na świecie wywołują właśnie choroby serca i udar mózgu.

  Problem dotyczy nie tylko krajów zacofanych, umieralność z powodu chorób sercowo--naczyniowych jest też wysoka w państwach o wysokich dochodach. Najlepsza sytuacja pod tym względem jest w Japonii, Singapurze, Korei Południowej oraz w Chile i Argentynie.  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
  ZOBACZ TAKŻE: TopMuzyczny. VariusManx - Czy znasz wszystkie wokalistki?

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 22 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »

  Polecamy

  1 3 4 5 ... 7 »