Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ratowanie nagrobków najwięcej zebrano w Sandomierzu, bardzo dobry wynik w Klimontowie

(GOP)
Wynik sandomierskiej kwesty był minimalnie gorszy od ubiegłorocznego, ale wtedy zbiórka trwała o dzień dłużej.
Wynik sandomierskiej kwesty był minimalnie gorszy od ubiegłorocznego, ale wtedy zbiórka trwała o dzień dłużej. Małgorzata Płaza
Ponad 30 tysięcy złotych zebrano podczas kwest przeprowadzonych w ostatnich dniach na cmentarzach powiatu sandomierskiego.

15.163 złote - to wynik 21. kwesty Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, prowadzonej od piątku do niedzieli na trzech sandomierskich nekropoliach.

Jak informuje Janusz Sobolewski, prezes społecznego komitetu, za zebrane pieniądze w przyszłym roku odnowione zostaną cztery XIX- wieczne obiekty: dwie płyty nagrobne i dwa nagrobki. Ponadto społecznicy zamierzają odnowić figurę papieża Aleksandra stojącą na placu św. Wojciecha. Te prace planowane są już od kilku lat, ale dotychczas brakowało na nie pieniędzy. Teraz komitet ubiega się o wsparcie ze Starostwa Powiatowego.

Rekordowym wynikiem zakończyła się dwudniowa kwesta w Klimontowie. Zebrano tam 7 tysięcy złotych i 20 euro. Pieniądze zbierało do puszek 51 wolontariuszy - członkowie Towarzystwa Przyjaciół Klimontowa i Stowarzyszenia Wspólne Dobro, uczniowie miejscowej szkoły podstawowej i gimnazjum.
- Fundusze zostaną przeznaczone na renowację dwóch zabytkowych pomników znajdujących się na cmentarzu parafialnym. Zostały one wytypowane przez konserwatora zabytków - informuje Andrzej Borycki z Towarzystwa Przyjaciół Klimontowa.

W Sulisławicach, podczas zbiórki na cmentarzu parafialnym, prowadzonej 1 i 2 listopada z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Sanktuarium Maryjnego, zebrano 4393 złote. Kwota ta umożliwi odnowienie jednego z cennych nagrobków, a także dokończenie budowy sanitariatów dla pielgrzymów.

4353 złote, jeden dolar i 50 eurocentów - to wynik kwesty prowadzonej w Goźli¬cach w gminie Klimontów. Fundusze zostaną wydane na dokończenie remontu neogotyckiego nagrobka rodziny Gadomskich z 1858 roku. To jeden z największych, a zarazem najbardziej zniszczonych grobów na goźlickiej nekropolii.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie