Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rowerze przejechali przez trzy gminy (ZDJĘCIA)

MAT
Archiwum organizatora
W minioną sobotę odbył się szósty Powiatowy Rajd Rowerowy szlakiem Marii Skłodowskiej Curie i Stefana Żeromskiego. W imprezie wzięło udział 50 rowerzystów. Miejscem rejestracji uczestników był Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krajnie skąd o godzinie 10, w asyście funkcjonariuszy policji z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach rajd wystartował.

ZOBACZ TAKZE:
Sportowy raport, niedziela 28 maja

(Dostawca: x-news)

Trasa rajdu przebiegała przez trzy gminy powiatu kieleckiego, gminę Górno, Masłów i Bodzentyn. Wszystkie miejsca, które odwiedzili rowerzyści związane są z życiem lub działalnością dwójki znakomitych polskich poetów, Stefana Żeromskiego i Marii Skłodowskiej Curie. Pierwszą miejscowością w której uczestnicy zatrzymali się były Leszczyny. Uczestnicy zwiedzili kościół i cmentarz parafialny. O historii kościoła i miejscowości opowiadał ksiądz proboszcz. Miejscowość tą rozsławił pisarz Stefan Żeromski, którego dzieciństwo i młodość związana była z tą parafią. Na cmentarzu parafialnym pochowani są rodzice Stefana Żeromskiego. Na cmentarzu w Leszczynach znajduje się również mogiłą babki polskiej noblistki Marii Skłodowskie Curie.
Kiedy latem 1884 roku Maria zwiedzała Kielce, odwiedziła gimnazjum gdzie uczył dziadek, w Leszczynach zapaliła świeczkę na grobie babci Salomei, wstąpiła do Radlina, gdzie kiedyś dziadkowie mieli gospodarstwo.

Drugim etapem naszego rajdu były Ciekoty, gdzie w sercu Gór Świętokrzyskich, spędzał swoje dzieciństwo Stefan Żeromski. Jego rodzina mieszkała tu od roku 1871 przez kolejnych 12 lat. Po zwiedzeniu dworku w Ciekotach rowerzyści wyruszyli w kierunku Świętej Katarzyny kończąc trasę 32 kilometrów jazdy na rowerze w Psarach, na terenie placu sołeckiego, gdzie w roku 1873 dziewięcioletni Stefan Żeromski trafił na rok do szkoły początkowej. Na koniec odbył się konkurs z nagrodami na temat wiedzy o Stefanie Żeromskim i Marii Skłodowskiej-Curie. a także prelekcja policji, którą wygłosiła starsza posterunkowa Małgorzata Pędzik z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach na temat bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i pamiątkowy medal. Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno. Rajd był zorganizowany dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Kielcach przy współpracy Miasta i Gminy Bodzentyn, Gminy Masłów, a także Muzeum imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach i Regionalnej Organizacji Turystycznej Woj. Świętokrzyskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie