Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na sesji rady powiatu w Sandomierzu apel o uratowanie grupy „Owoc Sandomierski” z Bilczy (ZAPIS TRANSMISJI)

Klaudia Tajs
Marcin Piwnik, sandomierski  starosta tłumaczył, że przejęcie -  odkupienie Grupy Sadowniczej „Owoc Sandomierski” spółki  z siedzibą w Bilczy przez  Rząd Rzeczypospolitej Polskiej umożliwi odzyskanie przez sadowników wierzytelności za dostarczone owoce, które obecnie wynoszą łącznie około  10 milionów złotych.
Marcin Piwnik, sandomierski starosta tłumaczył, że przejęcie - odkupienie Grupy Sadowniczej „Owoc Sandomierski” spółki z siedzibą w Bilczy przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej umożliwi odzyskanie przez sadowników wierzytelności za dostarczone owoce, które obecnie wynoszą łącznie około 10 milionów złotych. Klaudia Tajs
Z apelem o przejęcie Grupy Sadowniczej „Owoc Sandomierski” w Bilczy przez rząd na zasadzie odkupienia zwrócą się do Mateusza Morawieckiego władze i radni powiatu sandomierskiego. Z treścią apelu radni zapoznali się na sesji w środę, 27 listopada, aby na najbliższym posiedzeniu ponad podziałami, przyjąć jego treść, a następnie przesłać apel do premiera Mateusza Morawieckiego.

Marcin Piwnik, sandomierski starosta tłumaczy, że przejęcie - odkupienie Grupy Sadowniczej „Owoc Sandomierski” spółki z siedzibą w Bilczy przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej umożliwi odzyskanie przez sadowników wierzytelności za dostarczone owoce, które obecnie wynoszą łącznie około 10 milionów złotych. Taki ruch pozwoli także wznowić działalność zakładu.
- Uruchomienie istniejących możliwości przechowalniczych, sortowniczych i logistycznych zakładu przyczyni się do wzmocnienia potencjału eksportowego owoców, głównie jabłek, których produkcja jest jedną z podstaw działalności gospodarczej na terenie powiatu sandomierskiego - przekonuje starosta. - Odtworzone zostaną również miejsca pracy. Występujemy z apelem w tym czasie. Jesteśmy po wyborach, są nowi posłowie, którzy mogą nas wesprzeć, na których w tych działaniach bardzo liczymy.

Owoc Sandomierski to ponad 100 sadowników
Do przeszłości zakładu podczas sesji nawiązał Wojciech Dzieciuch, wicestarosta sandomierski. - Grupa Sadownicza „Owoc Sandomierski” zrzeszała ponad 100 sadowników, do których należało w sumie około 950 hektarów sadów - przypomniał wicestarosta. - Grupa powstała w 2010 roku i wybudowała w Bilczy, w gminie Obrazów obiekt wyposażony w komory chłodnicze o łącznej pojemności 12 tysięcy 800 ton. To 32 komory po 400 ton. Wybudowano komorę spedycyjną, linie do sortowania, mycia, pakowania i paletyzacji owoców. Obok powstała również tłocznia soków. Firma prężnie działała. To dodatkowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców.

Owoc Sandomierski - koniec dobrobytu
Kłopoty finansowe spółki rozpoczęły się w 2016 roku. - W styczniu 2017 roku wobec spółki Sąd Rejonowy w Kielcach otworzył postępowanie sanacyjne na podstawie ustawy Prawo restrukturyzacyjne - dodał Wojciech Dzieciuch. - Niestety restrukturyzacja spółki nie powiodła się. W październiku 2017 roku Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość spółki i wyznaczył syndyka masy upadłościowej.

Pierwszy przetarg na zbycie upadłego przedsiębiorstwa odbył się w styczniu 2019 roku, a cena wywoławcza wynosiła 58 milionów złotych. Kolejne przetargi oraz próby sprzedaży z wolnej ręki, pomimo obniżanej ceny, nie przyniosły rozstrzygnięcia. W tej sytuacji rada wierzycieli wyraziła zgodę na kolejną obniżkę ceny przedsiębiorstwa, która obecnie wynosi 29 milionów złotych. - Widzimy, że nadal nie ma potencjalnych klientów kupców, a po tym roku obserwujemy, że brakowało powierzchni przechowalniczych - dodał starosta Piwnik. - Naszą bolączka jest to, że za mało jest chłodni do przechowywania owoców. Niepokój nasz budzi zagrożenie niszczenia i dekapitalizacji nieruchomości po upadłym przedsiębiorstwie w sytuacji dalszego braku właściciela. Przedsiębiorstwo znajduje się w centrum sandomierskiego sadownictwa stanowiąc doskonałą lokalizację w stosunku do bazy surowcowej. Potencjał przechowalniczy i sortowniczy obiektu jest bardzo potrzebny sandomierskim sadownikom w celu zapewnienia właściwego przechowywania dobrej jakości owoców i przygotowania do dystrybucji zgodnie ze standardami oraz oczekiwaniami nabywców na rynku krajowym i zagranicznym.

Owoc Sandomierski - plan naprawczy
Jaki jest pomysł na uratowanie zakładu? - W ostatnich latach Rząd Polski, działając poprzez rządową Agencję Rozwoju Przemysłu, przejął w naszym regionie Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych - obecnie Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych w Kielcach - przypomniał starosta. - Przejęto także Centrum Produkcyjne Pneumatyki „Prema” w Kielcach, Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „Chemar w Kielcach, a także Zakłady Wyrobów Kamionkowych „Marywil” w Suchedniowie. Analogiczne działanie można podjąć wobec spółki Grupa Sadownicza „Owoc Sandomierski”. Docelowo spółka mogła by wejść w skład Narodowego Holdingu Spożywczego, co było już zapowiadane przez niektórych świętokrzyskich parlamentarzystów.

Pozytywnie do planu ratunkowego dla Grupy Sadowniczej „Owoc Sandomierski” odniósł się radny Waldemar Maruszczak, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu sandomierskiego, który powiedział, że przyszłość Grupy Sadowniczej „Owoc Sandomierski” w Bilczy leży na sercu wszystkim radnym, dlatego wspólne podjęcie stanowiska w tej sprawie będzie dowodem na to, jak ważny jest to temat dla lokalnych samorządowców.

POLECAMY: POLITYKA I POLITYCY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na sesji rady powiatu w Sandomierzu apel o uratowanie grupy „Owoc Sandomierski” z Bilczy (ZAPIS TRANSMISJI) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie