Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Święcie Ekologii i Dożynkach Gminy Bogoria było smacznie i emocjonująco

AKR
Chude mięso wieprzowe, swojska kiszona kapusta, warzywa, zioła i dużo zielonej pietruszki - oto przepis na farsz do krokietów, które zwyciężyły w kategorii potrawy mięsne w konkursie kulinarnym: „Jesienne menu” zorganizowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną ,,Czym Chata Bogata‘’. Autorem tego kulinarnego dzieła była pani Beata Jaworska ze Stowarzyszenia Buczyna w Bogorii.

ZOBACZ TAKŻE:
Dożynki wojewódzkie w Masłowie

Krokietów można było posmakować podczas degustacji zorganizowanej podczas Święta Ekologii i Dożynek Gminy Bogoria w minioną niedzielę nad Zalewem Buczyna w Bogorii.

Ale jeśli mowa o krokietach musi być i czerwony barszczyk – to była składowa zwycięskiej potrawy. Barszcz, którym zachwycało się zarówno jury konkursowe, w składzie: Dorota Borowiec, Ewa Kochanowska i Zofia Ligia - Janda, jak i mieszkańcy przybyli nad zalew, ugotowała pani Jolanta Gałęza-Terelak. A jaka jest tajemnica dobrego barszczu? Oczywiście zakwas. - Do litrowego naczynia trzeba włożyć 3 obrane czerwone buraki, czosnek, skórki razowego chleba. To wszystko trzeba zalać ciepłą wodą a pojemnik, czy słoik zatkać lnianą ściereczką. Tak przygotowaną miksturę odstawić na kilka dni do ciepłego miejsca – zdradziła Beata Jaworska.
Panie za krokiety z barszczem czerwonym otrzymały nagrodę w kwocie 500 złotych. Jak powiedziały pieniądze zostaną wpłacone na konto Stowarzyszenia i wykorzystane na cele statusowe.

Sukces tkwi w prostocie
Pierwsze miejsce w kategorii potrawa wegetariańska zajęło leczo z cukinii pani Wiesławy Pańczyk ze Stowarzyszenia Nasza Gmina Bogoria. Pani Wiesława zdradziła, że sukces tkwi w prostocie.

- Wystarczy trochę oliwy, cebula, pomidory, papryka czerwona i żółta, marchew, cukinia, sól i pieprz. Wszystkie składniki, od momentu włożenia pierwszych do garnka, należy dusić przez około godzinę i danie gotowe.
Autorka najsmaczniejszego dania jarskiego osiągnęła podwójny sukces, bowiem w konkursie na danie mięsne - pierogi z kapustą i grzybami, które zrobiła wspólnie z paniami: Sławińską Danutą, Grażyną Wieczorek i Marią Bekas, zdobyły drugie miejsce. Łącznie Stowarzyszenie otrzymało 700 złotych nagrody. Panie uwielbiają wycieczki i zwiedzanie, dlatego nagrodę zamierzają przeznaczyć na ten cel.

W konkursie nagrodzono także osoby, które zajęły drugie i trzecie miejsca.

W kategorii potrawy wegetariańskie przyznano dwa drugie miejsca. Uzyskali je: Dom Pomocy Społecznej z Pęcławic Górnych i nagrodę pieniężną w kwocie 300 złotych za potrawę „Garus z kluskami’ oraz Stowarzyszenia Buczyna z Bogorii i nagrodę pieniężną w kwocie 300 złotych za sałatkę warzywną „Smaki Jesieni”. W tej kategorii przyznano także dwa trzecie miejsca. Jedno z nich i nagrodę w kwocie 200 złotych zajęła Elżbieta Brzyszcz z Bogorii za „Gołąbki wegetariańskie”. Kolejne trzecie miejsce za pasztet z cukinii i soczewicy z musem pomidorowym przyznano Joannie Bani z Gospodarstwa Agroturystycznego z Kurozwęk. Otrzymała ona także nagrodę w kwocie 200 złotych.

W kategorii potrawy mięsne drugie miejsce zajęły pierogi z mięsem przygotowane przez Stowarzyszenie Nasza Gmina Bogoria. Trzecie miejsce w tej kategorii przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich z Łukawicy. Panie otrzymały nagrodę w kwocie 200 złotych, a do konkursu przygotowały tradycyjny bigos.

Emocjonujące pokazy koni nad Zalewem Buczyna
Święto Plonów w Bogorii w tym roku miało wyjątkową oprawę. Oprócz dożynkowej części obchodów uczestnicy wydarzenia mieli okazję do obejrzenia gali koni hodowlanych różnych ras. W gali udział wzięło 20 wystawców z regionu świętokrzyskiego. Jak mówiła Zofia Ligia – Janda dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Bogorii, podczas gali zaprezentowano konie rasy małopolskiej, wielkopolskiej, śląskiej, huculskiej, konie szlachetnej półkrwi, kuce szetlandzkie, polskie konie zimnokrwiste, koniki polskie.W ramach gali koni można było obejrzeć pokaz koni w boksach i ringu pokazowym, pokaz kaskaderski ujeżdżania koni i jeździectwa w siodle oraz pokaz woltyżerki wojskowej. Pokaz kaskaderski zaprezentował Paweł Jachymek z 13-letni koniem Wichrem. Pokaz woltyżerki należał do rodziny Roberta Jedliczki - prezesa Polskiego Związku Hodowców Koni w Kielcach, z synami.
Wydarzenie ”Gala koni hodowlanych różnych ras” realizowane było przez Stowarzyszenie Buczyna z Bogorii w ramach Projektu Grantowego ”Cykl imprez i wydarzeń kulturalnych wykorzystujących zasoby obszaru LGD Białe Ługi”. Impreza współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej.

Najpiękniejszy wieniec zrobili mieszkańcy sołectwa Grzybów
W obrzędowej części dożynek tradycyjnie wybrano najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wcześniej zaś starostowie dożynek Monika Urbańska z Zagorzyc i Leszek Domagała z Kolonii Grzybów przekazali na ręce Władysłąwa Brudka wójta gminy Bogoria chleby upieczone z tegorocznych plonów.

W konkursie wieńców najpiękniejszym wybrano ten wykonany przez mieszkańców sołectwa Grzybów. Autorzy otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 450 złotych. Drugie miejsce zajął wieniec z sołectwa Domaradzice i nagrodę w kwocie 350 złotych. Trzecie miejsce przypadło sołectwu Moszyny, które otrzymało nagrodę w kwocie 250 złotych. Przyznano także wyróżnienie dla wieńca z sołectwa Miłoszowice i nagrodę w kwocie 150 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie