Na wakacje koleją

Materiał informacyjny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

*

Jedźmy koleją nad morze i jeziora, w góry, do miejsc historycznych i parków narodowych. Podróżujmy pociągami z dużych aglomeracji i małych miejscowości.

Bardziej komfortowe podróże zapewniają nowe i przebudowane stacje i przystanki. Dzięki windom, pochylniom, ścieżkom naprowadzającym, czytelnym informacjom – także w języku Braille’a, podróż koleją jest łatwiejsza, przystępniejsza i przyjemniejsza.

Z roku na rok zwiększa się liczba stacji i przystanków dostępnych dla wszystkich podróżnych, gdyż PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. efektywnie wykorzystują środki programów UE i budżetu państwa – przewidziane w Krajowym Programie Kolejowym o wartości 76 mld zł.

Wsiądź do pociągu w Roku Kolei *. Tylko w porównaniu z ubiegłorocznymi wakacjami dostęp do kolei zwiększyło 17 nowych przystanków, ponad 100 przebudowanych stacji i przystanków. To dodatkowa zachęta, aby na przejazd wybrać pociąg – najbardziej bezpieczny i ekologiczny środek transportu oraz ograniczyć emisje CO2.

– Największy program modernizacji polskiej kolei w historii – Krajowy Program Kolejowy przynosi wymierne efekty. Każdy nowy przystanek, zmodernizowana linia kolejowa przybliżają nas do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Konsekwentnie zwiększamy w całej Polsce liczbę miejsc, z których można wygodnie wsiadać do pociągów. Znacznie wzrosła liczba stacji i przystanków, które poprawiły komfort podróży. Nowe, dobrze przygotowane perony ułatwiają rozpoczęcie i zakończenie podróży koleją – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W województwie świętokrzyskim lepszy dostęp do kolei zapewniają dobrze przygotowane, przebudowane przystanki i stacje na liniach ze Skarżyska-Kamiennej do Starachowic i z Kielc do Żelisławic. Ze stacji Włoszczowa Północ na Centralnej Magistrali Kolejowej są dogodne połączenia np. do Gdyni, Warszawy, Krakowa, Katowic oraz Pragi i Wiednia.

Do wakacyjnych atrakcji możemy dojechać pociągiem z Kielc m.in. do Międzyzdrojów, Szczecina i Świnoujścia, Trójmiasta i Kołobrzegu, a także Zakopanego. Kolej jest również atrakcyjnym i bezpiecznym środkiem komunikacji dla mieszkańców i turystów odwiedzających Busko-Zdrój, Jezioro Brodzkie oraz Sandomierz. Ostatnie lata to czas rozwoju kolei we wszystkich regionach Polski.

* 1 stycznia 2021 r. rozpoczął się Europejski Rok Kolei. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma na celu promowanie kolei jako zrównoważonego, inteligentnego i bezpiecznego środka transportu.

Dodaj ogłoszenie