Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach przypomniano dramatyczny okres niemieckiej okupacji (ZDJĘCIA)

Tomasz Trepka
Uczniowie z kieleckich szkół, przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych i kombatanci wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy poświęconej wydarzeniom września 1939 roku w Kielcach.

Na przygotowanej ekspozycji znajdziemy informacje poświęcone między innymi przygotowaniom do wojny, pierwszym bombardowaniom miasta, zniszczeniom oraz reakcjom na wydarzenia, które miały miejsce 80 lat temu. W dalszej części wystawa przenosi odbiorców w okres pierwszych niemieckich represji w Kielcach, antypolskiej polityki i początków konspiracji.

- Na wystawę składają się zdjęcia z tamtych czasów, w większości nieznane, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Kielc, Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz znajdujących się w rodzinnych archiwach. Ważnym elementem ekspozycji są wspomnienia tych, którzy w tamtym okresie byli jeszcze dziećmi – powiedział doktor Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

W przygotowanym spotkaniu wzięło udział ponad 200 uczniów z nauczycielami, którzy wzięli udział w terenowej grze miejskiej. – Zaprosiliśmy kielecką młodzież na grę terenową szlakiem miejsc pamięci narodowej i września 1939 roku w Kielcach. W rywalizacji wzięły udział 32 drużyny z nauczycielami – dodał doktor Marek Maciągowski.

Dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej podkreślił również, że to dobry sposób edukowania młodego pokolenia, bowiem istotne jest przekazywanie wiedzy, o tym że 80 lat temu zaczął się tragiczny okres w dziejach Polski. – Chcemy, by młodzież datę 1 września 1939 roku kojarzyła z tragedią narodu polskiego. Myślę, że taka forma edukacji jest dla młodzieży bardziej przystępna – zakończył doktor Marek Maciągowski. Jednocześnie podczas wydarzenia rozstrzygnięto konkursy edukacyjne oraz rozdano nagrody.

Otwarciu wystawy oraz nagrodzeniu uczniów towarzyszyło zapalenie zniczy pod murem pamięci dawnego kieleckiego wzięcia oraz miejscem rozstrzeliwań. Na młodzież czekało również wspólne śpiewanie piosenek żołnierskich i partyzanckich z okresu niemieckiej okupacji oraz ognisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie