Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ziemi kazimierskiej rodziła się wolna Polska. Czcimy pamięć bohaterów tamtych dni [WIDEO]

Adam Ligiecki
Pomnik Ofiar Pacyfikacji w Skalbmierzu. Tu odbędzie się w niedzielę część główna uroczystości w ramach obchodów 74. rocznicy Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej.
Pomnik Ofiar Pacyfikacji w Skalbmierzu. Tu odbędzie się w niedzielę część główna uroczystości w ramach obchodów 74. rocznicy Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Adam Ligiecki
Przełom lipca i sierpnia w regionie kazimierskim to czas narodowej pamięci. 74 lata temu narodziła się u nas Kazimiersko-Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka - pierwszy skrawek wolnej Polski na Ponidziu. Dzisiaj oddajemy cześć bohaterom wydarzeń z 1944 roku.

Istniała niedługo, zaledwie przez kilkanaście dni, ale Kazimiersko-Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka zapisała w historii piękną kartę zrywu niepodległościowego. Pierwsze niepodległe "partyzanckie państwo" na Ponidziu funkcjonowało na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku. Miało powierzchnię około 1000 kilometrów kwadratowych - od Pińczowa do brzegu Wisły - i swoją stolicę w Kazimierzy Wielkiej. Tu, w Pałacu Lacon urzędował starosta Józef Dąbkowski, delegat Rządu Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie.

Obchody 74. rocznicy Rzeczpospolitej Partyzanckiej rozpoczęły się 22 lipca w Czarnocinie. Odsłonięto tu tablicę upamiętniającą rozbrojenie posterunku żandarmerii niemieckiej przez żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich.

26 lipca odbyło się spotkanie patriotyczne przed kapliczką w Sielcu Biskupim. W 74. rocznicę krwawej potyczki, w której oddziały partyzanckie dowodzone przez Franciszka Pudo "Sokoła" rozbiły silne oddziały niemieckie.

27 lipca 1944 roku miała miejsce brawurowa akcja żołnierzy oddziału "Dominika" Armii Krajowej w Kazimierzy Wielkiej. Rozbroili - bez jednego wystrzału - posterunek żandarmerii ukraińskiej w budynku Szkoły Podstawowej numer 1. Jak co roku, odbyła się uroczystość patriotyczna przed "Jedynką", z udziałem kombatantów i władz samorządowych.

W ramy rocznicowych obchodów wpisuje się również wydanie książki "Ostatnie dni" Józefa Belskiego. Autor, przewodniczący kazimierskiego Koła Stowarzyszenia Armii Krajowej, opisuje w niej to, co działo się w naszym regionie od czasów Rzeczpospolitej Partyzanckiej do wielkiej ofensywy Armii Czerwonej, w styczniu 1945 roku.

W sobotę, 4 sierpnia, odbędzie się wieczorny apel poległych w Szarbi Zwierzynieckiej. Tu, przed 74 laty, hitlerowcy i Ukraińcy zamordowali 11 mieszkańców; w ramach akcji pacyfikacji Skalbmierza.

Kulminacja rocznicowych obchodów nastąpi 5 sierpnia w Skalbmierzu. Początek - o godzinie 9.30 na rynku, potem przemarsz ulicami miasta, złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji, msza święta w kolegiacie. Po nabożeństwie - spotkanie na cmentarzu parafialnym przy grobach poległych partyzantów.

5 sierpnia 1944 roku zapisał się w historii za sprawą pacyfikacji Skalbmierza i krwawej bitwy o miasto. Zwycięskiej dla partyzantów, jednak nie miało przełożenia na sytuację na froncie. Niemcy wrócili do Skalbmierza, a Kazimiersko-Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka kilka dni później przestała istnieć.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie