Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na zimowe kłopoty ze snem pomoże... aktywność fizyczna

Katarzyna Sklepik
Freeimages.com
Jak radzić sobie z bezsennością w sezonie jesienno-zimowym? Oczywiście można sięgnąć po środki zwalczające problemy ze snem, jednak nie każdy może lub chce korzystać ze środków farmakologicznych, ponieważ czasami mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne i często łączą się też z zakazem prowadzenia samochodu. Od niektórych można się także łatwo uzależnić. Dlatego decydując się na preparat ułatwiający zasypianie warto poszukać takiego, który posiada w składzie jedynie naturalne komponenty. Jednak dobrze jest pamiętać o tym, że należy przestrzegać kliku praktycznych zasad, aby spokojnie spać i wstać kolejnego dnia pełnym energii.

Regularnie uprawiaj ćwiczenia

Zimą często ogarnia nas lenistwo, nic nam się nie chce, zwalniamy rytm. Oczywiście, to naturalne, ale niezbyt pomocne. By dobrze spać w nocy, trzeba się o to postarać już w ciągu dnia. Zmęczenie fizyczne powoduje, że sen staje się głębszy i dłuższy. Nie należy jednak mylić zmęczenia psycho-fizycznego, wywołanego na przykład pracą umysłową, z pozytywnym zmęczeniem fizycznym.

Według ekspertów osoby cierpiące na bezsenność bardzo często podejmują zbyt mało wysiłku fizycznego w ciągu dnia. Dobrą porą na ćwiczenia są wczesne godziny poranne. Jeśli nie jest to możliwe, na aktywność fizyczną można wybrać inną porę, ale nie późniejszą niż trzy godziny przed planowanym czasem snu.

Ważne jest, by ćwiczenia wykonywać nieprzerwanie przez co najmniej 30 minut, bo dopiero wtedy przynoszą oczekiwane efekty. Jeśli bardzo się tego nie lubi, ćwiczenia można zamienić na 3-kilometrowy marsz lub spacer w szybszym tempie, 30-minutowe pływanie, bieganie lub jazdę rowerem.

Łóżko musi być wygodne

Zamiast ciężkiej grubej pierzyny, pod którą możesz się nawet zapocić, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zwykła kołdra przykryta kocem lub pledem wełnianym. Warstwy lepiej trzymają ciepło, pozwalają regulować temperaturę oraz są lżejsze. Wybierając pościel szukaj raczej „ciepłych” tkanin. Bawełna, jedwab, krepa, koce z wełny to najlepsi zimowi przyjaciele.

Sypialnia powinna być dobrze wywietrzona

Podstawowy dylemat zimowego snu to otwieranie okna. Częstym błędem jest przegrzewanie miejsca, w którym śpimy. Choć zimą wyjątkowo tęsknimy za wysokimi temperaturami, w sypialni powinniśmy zachować umiar.

Nie ma wątpliwości, że otwarte okno ma dużo pozytywów i, że istnieje silny związek pomiędzy dobrej jakości snem w nocy a temperaturą w sypialni, która optymalnie powinna wynosić około 20 stopni. Ciekawym faktem jest to, że gdy organizm przygotowuje się do snu, jego temperatura spada i zachowuje ten poziom aż do kilku godzin przed przebudzeniem się. Tym samym, chłodniejsze temperatury czynią sen bardziej komfortowym.

Dlatego, zimą najlepiej ustawić niższą temperaturę w sypialni i wietrzyć pomieszczenie. Jednocześnie, aby nie narazić się na zbytnią utratę ciepła, najlepiej wietrzyć mieszkanie częściej i krócej, na przykład dwa razy dziennie przez 5 minut zamiast raz dziennie przez 10 minut.

Przed snem czytaj książki, lepiej w wersji drukowanej

Zima to czas by nadrobić zaległe lektury. Po książki, które do tej pory czekały na przeczytanie, lepiej jednak sięgnąć w ich tradycyjnej, papierowej wersji. Neuro-biolodzy dowodzą, że kontakt ze świecącymi ekranami obniża w naszym organizmie poziom melatoniny – neuroprzekaźnika regulującego rytm snu i czuwania. A przedłużający się brak tego mózgowego hormonu może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Zatem, jeśli lubimy czytać przed snem, odłóżmy na bok wszystkie świecące czytniki, tablety i ekrany komputera i zastąpmy je starą, dobrą, drukowaną książką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie