Nabożeństwo majowe przy grocie Matki Bożej na błoniach świętokrzyskich na Świętym Krzyżu. Ojcowie oblaci zapraszają [ZDJĘCIA]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Ojcowie oblaci serdecznie zapraszają na nabożeństwa majowe, które na Świętym Krzyżu odprawiane są w dni powszednie o godzinie 17.30, natomiast w niedziele i dni świąteczne bezpośrednio po mszy o godzinie 17.00. Fot. Święty Krzyż/Ojcowie oblaci
Maj to w Kościele miesiąc szczególnej czci Matki Bożej, Maryi. W Polsce istnieje piękna tradycja gromadzenia się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych na nabożeństwach majowych, nazywanych "majówkami".

Jak informuje strona swietykrzyz.pl w Polsce pierwsze nabożeństwa majowe wprowadzili w Tarnopolu księża jezuici. W tym samym czasie cześć Najświętszej Maryi Panny szerzył także o. Karol Antoniewicz SJ, także jezuita, pochowany w podziemiach naszego Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. To właśnie jemu zawdzięczamy najsłynniejsze pieśni ku czci Maryi, które śpiewamy podczas nabożeństw, m.in. "Chwalcie łąki umajone"; "Nie opuszczaj nas"; "O Maryjo, przyjm w ofierze". Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden z najwspanialszych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg.

Pierwsze w tym roku nabożeństwo majowe ojcowie oblaci i wierni celebrowali przy grocie Matki Bożej na błoniach świętokrzyskich. Oprócz oblatów i nowicjuszy do wspólnej modlitwy dołączyli się mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz pielgrzymi, który w tym czasie dotarli na Święty Krzyż. Nabożeństwo poprowadził ojciec Krzysztof Czepirski, rektor bazyliki.

Dzień wcześniej, w piątek 30 kwietnia, nowicjusze wraz z ojcem Krzysztofem Czepirskim przewieźli do groty figurę Matki Bożej, która została w ubiegłym roku poddana gruntownej renowacji w pracowni konserwatorskiej Państwa Romana i Anny Stróżyńskich w Knurowie.

Ojcowie oblaci serdecznie zapraszają na nabożeństwa majowe, które na Świętym Krzyżu odprawiane są w dni powszednie o godzinie 17.30, natomiast w niedziele i dni świąteczne bezpośrednio po mszy o godzinie 17.00.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Dodaj ogłoszenie