Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabytki Muzeum Zamkowego w Sandomierzu 2020 - 2021. We wtorek, 25 stycznia o godzinie 17.30 wernisaż wystawy. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Doktor Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu prezentuje jeden z nabytków - obraz „Jeździec na siwym koniu” Piotra Michałowskiego.
Doktor Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu prezentuje jeden z nabytków - obraz „Jeździec na siwym koniu” Piotra Michałowskiego. Klaudia Tajs
Nowe eksponaty i muzealia, które w ostatnim czasie trafiły do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu zostaną pokazane na wystawie "Nabytki Muzeum Zamkowego w Sandomierzu 2020 - 2021". Na wernisaż wystawy we wtorek, 25 stycznia o godzinie 17.30 zaprasza doktor Mikołaj Getka - Kenig dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na ekspozycji znajdą się muzealia, które w ostatnim czasie trafiły do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, dzięki czemu może ono spełniać swoją misję, którą jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym.

Szczególne miejsce w przestrzeni ekspozycyjnej zajmą obiekty artystyczne – XIX-wieczne srebra oraz prace malarskie, w tym szczególny obraz Piotra Michałowskiego „Jeździec na siwym koniu" z kolekcji Jagnińskich z Garbacza, pejzaż „Pod słońce” Stanisława Kamockiego oraz obraz Jana Nepomucena Lewickiego „Portret kobiety”.

Muzeum informuje: "W Dziale Sztuki jest dużej klasy dzieło, czyli „Jeździec na siwym koniu” Piotra Michałowskiego. Równocześnie możemy pochwalić się ciekawymi pracami Macieja Topolskiego, Jana Nepomucena Lewickiego, Stanisława Kamockiego, czy Zdzisława Lenartowicza, nie zapominając o zbiorze plakatów współczesnego artysty Alfreda Hałasy. Nowe obiekty wzbogaciły także słynną zamkową kolekcję sreber europejskich z XIX wieku – są wśród nich przedmioty światowej sławy złotnika Josefa Carla Klinkoscha oraz znakomitej klasy wyroby rzemieślników berlińskich".

Muzeum informuje też: "Dział Historii może pochwalić się kilkoma nowymi numizmatami, w tym brakteatem z kroczącym orłem, wybitym prawdopodobnie w Sandomierzu za czasów Władysława Łokietka. Pozyskano ponadto bogatą kolekcję utensyliów aptecznych po znanym sandomierzaninie Kazimierzu Targowskim oraz kilka dokumentów dotyczących Sandomierszczyzny z XVIII, XIX i XX wieku. Jest wśród nich pismo ostatniego kasztelana sandomierskiego Pawła Popiela oraz pochodząca z okresu II wojny światowej karta zwolnienia z więzienia sandomierskiego - mieszczącego się wówczas w Zamku".

Muzeum informuje też: "Z kolei Dział Literatury prezentuje na naszej wystawie przede wszystkim zabytki epistolarne: listy związanej z Sandomierzem warszawskiej poetki i tłumaczki Ludmiły Marjańskiej, jak również listy Marii Iwaszkiewicz, córki Jarosława. Ich dopełnieniem są rękopisy Wincentego Burka i Stanisława Młodożeńca".

Zobaczcie kilka nowych nabytków muzeów

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto