Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad Świętokrzyskie nadciągają piekielne upały

Marzena Smoręda
freeimages.com
Przed nami fala upałów. Od piątku do niedzieli temperatura minimalna w regionie świętokrzyskim wynosić ma w ciągu dnia od 32 stopni Celsjusza w piątek, 24 czerwca, do 33 stopni w sobotę i niedzielę, 26 czerwca, prognozują meteorolodzy.

ZOBACZ:
Pogoda na czwartek dla Świętokrzyskiego

(Dostawca: x-news)

Uff, jak gorąco

Będzie niemal bezchmurnie, jedynie w niedzielę nad region mogą nadejść burze. Noce będą również gorące, z temperaturą 17-18 stopni Celsjusza. Od poniedziałku, 27 czerwca, do środy, 29 czerwca, odczujemy krótką ulgę od piekielnych temperatur, ponieważ słupek rtęci spadnie o około 10 stopni, ale już od czwartku, 30 czerwca, napłynie do nas kolejna fala upalnych mas powietrza. W niedzielę, 3 lipca, można się spodziewać w regionie do 32 stopni Celsjusza w cieniu. Aż do piątku, 8 lipca temperatura na dworze będzie bardziej przyjazna, od 21 do 29 stopni w cieniu. Noce będą bardzo ciepłe, do 21 stopni. W związku z dużym parowaniem wady, na niebie tworzyć się będą burzowe obłoki i przetaczać burze.

Jak się chronić przed upałem
Po świętym Janie, 24 czerwca, zgodnie z ludową tradycją, można już bezpiecznie kąpać się w rzekach i zbiornikach wodnych, ale zarówno z kąpielą wodną, jak i słoneczną należy bardzo uważać. Chronić się też trzeba przed nadmiernym przegrzaniem.
- Upał dokucza przede wszystkim osobom starszym, cierpiącym na schorzenia układu krążenia, astmę i inne choroby układu oddechowego oraz dzieciom. Najlepiej w takie dni pozostać w domu i przeczekać upał w zacienionym, dobrze wietrzonym pokoju. Chłodzić się można okładami na czoło, szyję, pod pachy i w pachwinach. Jeśli już musimy wyjść na zewnątrz to tylko w lekkim, przewiewnym ubraniu i koniecznie w czapce, kapeluszu chroniącym od słońca.

Każdemu, także zdrowemu człowiekowi, dobrze zrobi w trakcie upałów lekko strawna dieta, co najmniej trzy posiłki dziennie, ale niezbyt obfite - lepiej zjeść mniej, a częściej. Należy też dużo pić, co najmniej 2-2,5 litra wody mineralnej dziennie, żeby zapewnić sercu odpowiednią ilość potasu i magnezu - mówi Maria Pyzio-Gutkowska, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej.

Opalanie z głową
Uważać należy z opalaniem. Nawet teraz, w czerwcu, kiedy słońce nie jest jeszcze najgroźniejsze, powinniśmy opalać się o określonych porach dnia – między 9 a 11, 16 a 18 – z ochroną skóry i w ruchu, stopniowo. Ważne, żeby nie pokazywać się od razu na pełnym słońcu, bo wtedy bardzo łatwo o oparzenia. Przebywać w półcieniu, dlatego, że nie ma wtedy bezpośredniego działania na skórę słońca, które parzy. Jeśli wypoczywamy nad wodą, pod parasolem, też się opalamy, ponieważ promienie odbijają się od wody i nasłonecznienie staje się znacznie bardziej intensywne – mówi lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie