Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadciąga wielki żar - oto 34 podstawowe porady jak bezpiecznie go przeżyć

Iza BEDNARZ [email protected]
D. Łukasik
Synoptycy zapowiadają, że w sobotę temperatura dla naszego regionu przekroczy 32 stopnie Celsjusza. Tyle pokażą termometry w stacji meteorologicznej. W mieście temperatura odczuwalna może być nawet o pięć stopni wyższa. Jak przetrwać upały? Jak chronić dzieci?

Tak działa upał

Tak działa upał

Upał atakuje przede wszystkim głowę i serce. Spada nam ciśnienie krwi, oddech robi się płytki, mamy trudności z koncentracją i bóle głowy, wolniej reagujemy na bodźce, jesteśmy bardziej drażliwi. Najlepiej wtedy odpocząć, żeby dojść do równowagi, zdrzemnąć się zamiast wszelkimi siłami walczyć z ogarniającym nas znużeniem i rozdrażnieniem. Nie podejmować życiowych decyzji. U osób starszych mogą pojawić się zaburzenia psychiczne.

WSZYSCY

1.Jeśli to możliwe, nie wychodźmy z domów między godziną 10 a 15.
2. Jeśli musimy wyjść, chrońmy głowę lekkim przewiewnym nakryciem. Trzeba nosić przewiewne, luźne ubrania. Najlepsze są z bawełny i lnu, koniecznie w jasnych kolorach. Odbijają promienie słoneczne, więc jest w nich chłodniej. Nie powinno się nosić rzeczy z włókien sztucznych. Nie przepuszczają powietrza, ciało się poci.
3. Warto ochłodzić twarz, rozpylając na nią płyn orzeźwiający.
4. Odkryte części ciała posmarujmy kremem z filtrem.
5. Nie leżmy plackiem na słońcu nawet jeżeli od basenu czy rzeczki powiewa orzeźwiająca bryza. Z kąpielami słonecznymi powinny szczególnie uważać osoby ze skórą pokrytą znamionami i raczej nie eksponować tych miejsc na słońce.
6. Należy pić dużo płynów, najlepiej 2-3 litry dziennie. Pamiętajmy o piciu wody mineralnej lub lekko osolonej przegotowanej, żeby uzupełnić poziom elektrolitów i zapobiec zaburzeniom pracy serca.
7. Unikajmy kawy, coca-coli i alkoholu, bo po nich więcej się człowiek poci.
8. Jeżeli podróżujemy samochodem bez klimatyzacji, planujmy wyjazd raczej na popołudnie i wieczór, róbmy często przerwy w podróży, żeby wyjść z samochodu i trochę pochodzić dla poprawy krążenia.
9. Przy objawach przegrzania lub porażenia słonecznego (bóle głowy, gorączka, wymioty), najlepiej położyć chorego w zaciemnionym, chłodnym pomieszczeniu, podać wodę do picia, można też zrobić chłodny okład na głowę, kark i pachwiny. Jeśli stan chorego nie poprawia się, należy wezwać lekarza.
10. Osoby zdrowe powinny ograniczyć wysiłek i nie forsować organizmu, gdy przebywają na dworze w czasie silnego nasłonecznienia, bo mogą dostać udaru cieplnego.
11. Rada dla pań - zamień szpilki na pantofle z płótna lub sandały. Jeśli nosisz obuwie z tworzywa sztucznego, posyp stopy talkiem - zapobiegnie to ich odparzeniu. Nogi posmaruj żelem lub pianką chłodzącą.
12. Jedz owoce i jarzyny. To one powinny królować teraz kuchni. Pocąc się, tracimy cenne składniki mineralne i wodę. Dlatego szczególnie poleca się arbuzy i melony. Ciężkostrawne kotlety schabowe lub tłuste sosy trzeba odstawić.

DZIECI

13. Niemowlęta i małe dzieci powinny z umiarem korzystać ze spacerów, i raczej po godzinach dużego nasłonecznienia, najlepiej rano przed 9-10 i późnym popołudniem.
14. Dziecko powinno być ubrane w lekkie, przewiewne ubranko, na głowę obowiązkowo czapeczka, przy wózku parasolka.
15. Nie zakładajmy malcowi w upał pampersa, bo się odparzy, lepsze będą zwykłe pieluszki.
16. Ubieraj dziecko w lekkie, przewiewne ubranka. Najlepsza jest bawełna. U niemowląt odzianych w zbyt grube ubrania mogą wystąpić potówki, czyli drobne, czerwone krostki.
17. Bawiąc się z dzieckiem unikajmy piaskownic na otwartej przestrzeni, lepiej niech dziecko pobawi się w cieniu.
18. Przed wyjściem na zewnątrz posmarujmy skórę dziecka kremem z filtrem.
19. Czerwoną, poparzoną przez słońce skórę trzeba schłodzić letnią wodą, jeśli robią się na niej pęcherze, trzeba nałożyć jałowy opatrunek i skonsultować się z lekarzem.
20.Jeśli maluch dostał udaru cieplnego (ma wymioty, gorączkę, bóle głowy), koniecznie wezwać lekarza.
21. Niemowlętom karmionym piersią wystarczy sam pokarm matki pod warunkiem, że będą bardzo często przystawiane do piersi.
22. Starsze maluchy trzeba dopajać przegotowaną wodą, sokami i herbatkami (bez cukru), wodą mineralną nie gazowaną.

MAMY I SERCOWCY

23. Kobiety w ciąży powinny odłożyć spacery na wieczór. Jeśli muszą wyjść z domu w dzień, powinny chronić ciało parasolem, ponieważ ostre promienie słoneczne mogą spowodować u nich trwałe przebarwienia na skórze.
24. Przyszłe mamy powinny dużo odpoczywać i uzupełniać płyny (najlepiej pić nie gazowaną wodę mineralną). Kobiety, które mają obrzęki nie powinny jednak przyjmować zbyt dużej ilości płynów. Najlepiej poradzić się swojego lekarza. Dobrze zrobi też natrysk z letnią wodą.
25. W tych dniach mogą czuć się źle "sercowcy", zwłaszcza ci, którzy chorują na nadciśnienie i niewydolność krążenia. Sercowcy powinni przeczekać upał w domu, w chłodnym, dobrze wietrzonym pomieszczeniu unikając aktywności fizycznej, zwłaszcza na słońcu. Osoby chore na serce powinny pić wodę mineralną z niską zawartością sodu, natomiast z wyższą zawartością potasu i magnezu.
OSOBY STARSZE
26. Osoby starsze, z miażdżycą mogą mieć chwilowe zaburzenia świadomości, mogą stracić orientację gdzie się znajdują, nie umieć trafić do domu. Przewlekle chorzy leżący w łóżkach wymagają teraz szczególnie dużo troski i uwagi, bo w upale błyskawicznie robią się odleżyny. Częściej zmieniajmy im pozycję, oklepujmy, przesypujmy wrażliwe miejsca talkiem lub pudrem, które będą przeciwdziałać odparzeniom. Zapewnijmy im dopływ świeżego powietrza, ale strzeżmy przed przeciągami.
27. Pamiętajmy o swoich dziadkach, rodzicach, sąsiadach, częściej pytajmy o samopoczucie, czy czegoś nie potrzebują. Zwracajmy uwagę na starszych ludzi na ulicy, w autobusie, być może potrzebują pomocy.
28. Osoby starsze, cierpiące na choroby układu krążenia, pozostały w domu w godzinach dopołudniowych. Lepszą porą do wyjścia na dwór jest popołudnie.
29. Zadbajmy, aby osoby starsze przebywały w dobrze wietrzonych pomieszczeniach, z włączonymi wentylatorami.
DOM
30. Trzeba zasłonić okna, zaciągając zasłony, rolety czy żaluzje. W mieszkaniu nie jest wtedy tak gorąco. Nie zamykajmy jednak okna, bo musi być dopływ świeżego powietrza.
31. Należy chronić kwiaty przed palącym słońcem (z wyjątkiem kaktusów i palm). Można je zdjąć z parapetu i postawić za firanką (dzięki temu będzie na nie padać rozproszone światło) lub z dala od słońca.

32. Częściej należy podlewać rośliny i to zarówno w domu, jak i na balkonie. One też w upał tracą więcej wody. Dobrze zrobi im podlewanie dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

33.Komputer trzeba ustawić w chłodnym miejscu. Jeśli będzie stał na słońcu lub w rozgrzanym jak patelnia pomieszczeniu, przegrzeją mu się obwody i może zacząć szwankować.

34. Kwiaty na balkonie trzeba chronić przed bezpośrednim działaniem słońca, montując markizę lub parasol. Przez materiał słońce i tak do nich dotrze, ale nie będzie już tak palące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie