Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Ruda Maleniecka zmiania nazwę na Nadleśnictwo Radoszyce? Dlaczego?

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Od nowego roku powstanie Nadleśnictwo Radoszyce. Zarządzenie tej sprawie podpisał dyrektor generalny Lasów Państwowych, Andrzej Konieczny. Nie znaczy to jednak, że tworzy się nowa jednostka do nadzorowania lasów. Zmienia się jedynie nazwa Nadleśnictwo Ruda Maleniecka na Nadleśnictwo Radoszyce. Tym samym będzie to powrót do międzywojennej tradycji leśnictwa regionu.

Wniosek dotyczący zmiany nazwy na Nadleśnictwo Radoszyce został złożony przez nadleśnictwo w ramach obowiązującej w Lasach Państwowych procedury i uzyskał szerokie poparcie, zarówno ze strony ministra środowiska, parlamentarzystów, samorządowców, jak i Lasów Państwowych.

Jakie przesłanki zdecydowały o takim stanie rzeczy? Zdaniem wnioskodawcy, nadleśniczego Mateusza Garbacza, za zmianą nazewnictwa przemawiały zarówno względy historyczne, jak i praktyczne związane z lokalizacją siedziby, która znajduje się właśnie w Radoszycach.

W 2014 roku przeniesiono siedzibę jedno obrębowego już Nadleśnictwa Ruda Maleniecka z miejscowości Ruda Maleniecka do miejscowości Radoszyce. Obecnie nazwa Nadleśnictwa nie jest skorelowana z jego siedzibą, co jest mylące i dezorientuje interesantów Nadleśnictwa. Wprowadzenie nazwy Nadleśnictwo Radoszyce ułatwi kontakt z siedzibą Nadleśnictwa, ponadto znajduje uzasadnienie w nawiązaniu do lokalnie funkcjonujących i mających historyczne źródła korzeni Nadleśnictwa Radoszyce. Jest to uzasadnione tym bardziej, że większość terenu Nadleśnictwa leży w obrębie Miasta i Gminy Radoszyce

– czytamy we wspomnianym wniosku.

Lasy wokół Radoszyc zawsze były własnością Skarbu Państwa. Do ostatniego rozbioru Polski były własnością królewską pod zarządem starosty radoszyckiego. Po rozbiorze stały się automatycznie lasami rządowymi. W XIX wieku lasy te tworzyły „Leśnictwo Przedbórz” i „Leśnictwo Radoszyce” z siedzibą w Radoszycach. W czasie I wojny światowej w Radoszycach, a później w Końskich miał siedzibę Powiatowy Urząd Leśny. Po I wojnie światowej, od 1921 roku lasy te tworzyły Nadleśnictwo Państwowe Radoszyce (spadkobierca utworzonego w 1918 r. Nadleśnictwa Końskie z siedzibą w Radoszycach).
Na skutek reorganizacji jednostek administracji Lasów Państwowych przeprowadzonej na mocy Zarządzenia nr 45 z dn. 15.09.1972 roku Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych, od 1.01.1973 roku Nadleśnictwo Radoszyce zostało zlikwidowane i funkcjonowało prawie w całości jako obręb Radoszyce w Nadleśnictwie Barycz. Przy kolejnej reorganizacji, przeprowadzonej w 1978 roku, z dotychczasowego Nadleśnictwa Barycz wyłączono w całości obręb Radoszyce, przyłączając go do Nadleśnictwa Ruda Maleniecka.

Lasy okalające Rudę Maleniecką stanowiły do roku 1945 własność prywatnych majątków ziemskich. W roku 1946 z upaństwowionych, na mocy dekretu PKWN z 1944 r., lasów należących do tych majątków utworzono nową jednostkę organizacyjną – Nadleśnictwo Ruda Maleniecka.

Od 1946 do 2014 roku siedziba Nadleśnictwa Ruda Maleniecka znajdowała się w dworku byłej własności ziemskiej Dóbr Ruda Maleniecka. W 2014 roku przeniesiono siedzibę Nadleśnictwa Ruda Maleniecka z miejscowości Ruda Maleniecka do miejscowości Radoszyce, gdzie staraniem i ze środków Lasów Państwowych wybudowano nową siedzibę.
Nadleśnictwo Radoszyce istniało od 1921 do 1973 roku, a później funkcjonowało jako obręb, do dziś będący jedynym obrębem nadleśnictwa. Nadleśnictwo o nazwie Ruda Maleniecka zostało utworzone tuż po II wojnie światowej, czyli w 1945 r. Jednak jest niewątpliwie sukcesorem – głównym spadkobiercą wiekowego Nadleśnictwa Radoszyce. Z tego powodu dzieje i historię administracji leśnej Nadleśnictwa Radoszyce liczą blisko 100 lat. Gospodarka leśna w Polskich – Ojczystych rękach trwała tutaj nieprzerwanie od 1921 r. kiedy to zostało utworzone właśnie Nadleśnictwo Radoszyce jako spadkobierca Nadleśnictwa Końskie utworzonego w 1918 roku.

Mimo, że przez wiele lat przyzwyczajono się do nazwy Nadleśnictwo Ruda Maleniecka to w przestrzeni publicznej bez trudu można było odnaleźć pamiątki przedwojennego ładu, jak i archiwalne dokumenty dokumentujące dzieje nadleśnictwa. Jedną z nich jest kamienny krzyż stojący na skraju lasu przy drodze krajowej 74 z Kielc do Łodzi. Niedawno odrestaurowany, również staraniem leśników, na jednej ze ścian kryje inskrypcję, że fundatorami są pracownicy Nadleśnictwa Radoszyce.

Jak wynika z powyższego, Nadleśnictwo Radoszyce istniało od 1921 do 1973 roku, a później funkcjonowało jako obręb, do dziś będący jedynym obrębem obecnego jeszcze nadleśnictwa. Jak widać Nadleśnictwo o nazwie Ruda Maleniecka zostało utworzone tuż po II wojnie światowej i jest, wobec przedstawionych informacji, niewątpliwym sukcesorem – głównym spadkobiercą wiekowego Nadleśnictwa Radoszyce.

Źródło:
Nadleśnictwo Ruda Maleniecka
Starostwo Powiatowe w Końskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie